Zioła – w warunkach domowych możemy wydobyć z roślin cenne składniki na wiele sposobów

nawożenie rzepaku wiosną

Należy wiedzieć, że to właśnie w warunkach domowych możemy wydobyć z roślin cenne składniki na wiele sposobów. Natomiast w zależności od wybranej przez nas metody różne są czas przechowywania uzyskanego produktu oraz możliwość jego użycia. Oto one:

Olejek

należy wiedzieć, że nie ma nic wspólnego z olejem jadalnym. Jest to lotny olejek o charakterystycznym zapachu, otrzymywany przede wszystkim w wyniku destylacji z parą wodną części roślin (liści, kwiatów) bogatych w olejki eteryczne.

Napar

Aby go przygotować należy zalać wrzątkiem zioło i pozostawmy je pod przykryciem (jeśli zawiera olejek eteryczny, ograniczy to wówczas jego straty spowodowane lotnością). Warto też wiedzieć, że czas parzenia zależy od rodzaju surowca, na przykład liścia mięty pieprzowej („Mentha”) nie trzymajmy dłużej niż 3 minuty czasu. Unikniemy w ten sposób podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Macerat

Należy wiedzieć, że jego przygotowanie wymaga od kilku godzin do kilkunastu dni. Do tzw. wytrawiania ziół możemy użyć wody lub olejów, oliwy czy tłuszczów stałych dla tych substancji, które są w wodzie słabo rozpuszczalne lub wcale. Warto wiedzieć, że maceratem są nalewki na roztworach wodnych spirytusu (surowce wysuszone) lub czystym spirytusie (surowce świeże), oleje, prozdrowotne oliwy, różnego rodzaju płyny i mazidła do stosowania zewnętrznego. Ponadto, warto dodać, że zależnie od trwałości substancji wytrawionych z danego zioła, maceraty (z wyjątkiem wodnych) mogą być przechowywane od kilku tygodni do kilku lat.

Odwar (wywar)

warto wiedzieć, że do tego wyciągu najczęściej stosowane są wysuszone zioła. Zalejmy je zimną wodą i podgrzewajmy, aż do momentu zagotowania. Potem je przykryjmy i utrzyjmy w stanie wrzenia, w czasie zależnym od zastosowanego surowca. Warto wiedzieć, że w ten sposób otrzymamy wyciągi, na przykład lnu („Linum”) lub innych roślin zawierających śluz. Pamiętajmy aby do przygotowania odwarów nie używać tych zawierających olejki eteryczne. Napary i odwary możemy również stosować zewnętrznie, między innymi do płukania gardła i jamy ustnej, przygotowania kompresów czy kąpieli.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-urodziny-c-139.html

Polecamy:
System ERP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com