O czym pamiętać zakładając działalność internetową?

Prowadzenie firmy w internecie jest obecnie bardzo popularną formą działalności, dającą o wiele więcej możliwości niż firma stacjonarna. Można przede wszystkim mieć niemal nieograniczony zasięg, rynek zbytu i potencjalnych klientów. Zanim jednak będziemy cieszyć się zyskami, musimy dopilnować, by wszystko w naszej firmie funkcjonowało prawidłowo. Jedną z ważnych decyzji, którą trzeba podjąć już na początku działalności, jest wybór serwera, na którym znajdować się będzie nasz strona www czy sklep online.

W przypadku serwerów mamy do wyboru kilka zróżnicowanych rozwiązań, z których każde ma zarówno swoje plusy, jak i niestety nieco minusów. Warto je wszystkie poznać, aby móc ocenić, które rozwiązanie będzie w naszym przypadku najlepsze.

Serwery dedykowane

Serwery dedykowane to fizyczne komputery, które są przypisane jednemu użytkownikowi. Właściciel komputera samodzielnie może decydować o takich kwestiach, jak konfiguracja sprzętu, ustawianie wszelkich parametrów czy wybór interesującego go oprogramowania. Serwery dedykowane dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie infrastruktury czy podpinanie urządzeń dodatkowych. Serwery dedykowane najczęściej są wykorzystywane przez duże sklepy internetowe oraz firmy, które mają bardzo konkretne oraz specyficzne wymagania. To rozwiązanie pod wieloma względami doskonałe i dające wiele opcji i możliwości. Z drugiej strony – serwery dedykowane są najdroższe ze wszystkich, z pewnością nie może sobie na nie pozwolić każdy właściciel startującej internetowej działalności.

Serwery VPS

Serwer VPS  (Virtual Private Serwer) to tak zwany wirtualny serwer dedykowany, który sporo opcji ma podobnych do tych, które posiadają fizyczne serwery dedykowane. Serwery są wydajne, stabilne, ale trzeba pamiętać, że użytkownicy korzystają z zasobów współdzielonych. Serwery VPS dają sporo możliwości i kontroli nad konkretną częścią serwera, są wybierane przez sklepy online czy właścicieli stron internetowych, gdzie potrzebny jest dostęp do konfiguracji i ustawień systemowych. Trzeba pamiętać, że wielkość zasobów na serwerach VPS jest ograniczona i użytkownik nie może korzystać z niego dowolnie. Jeśli limit powierzchni dyskowej zostanie przekroczony, mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem baz danych czy nawet poczty e-mail.

Hosting

Hosting cieszy się sporym zainteresowaniem właścicieli stron i sklepów internetowych, gdyż jest stabilny, bezpieczny, a jednocześnie zarządzany przez profesjonalnego administratora. Bardzo popularny jest hosting współdzielony, na który decydują się niewielkie sklepy internetowe, prywatni użytkownicy czy blogerzy stawiający pierwsze kroki w wirtualnym świecie. W hostingu na jednym serwerze funkcjonuje niezależnie od siebie wiele stron internetowych, a ich obsługa nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wadą hostingu jest ograniczona pojemność dysku i miesięczny limit danych. Przy dużym ruchu na stronie mogą się pojawić problemy z jej funkcjonowaniem.

Jak widać, wybór konkretnego serwera nie powinien być przypadkowy i za każdym razem powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na wybór dobrego dostawcy tego rodzaju usług. Jeśli decydujemy się na hosting, serwery dedykowane czy VPS, przyda się profesjonalny suport i wsparcie techniczne w razie jakichkolwiek problemów z użytkowaniem serwera.

Polecamy:
Jaki jest koszt strony www?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com