Jak zacząć grać na giełdzie?

Gra na giełdzie wielu z nas kojarzy się – dość negatywnie – ze spekulacją. Wprawdzie jest to dobre połączenie, ponieważ gra na spadki czy wzrosty jest spekulowaniem, jednak uczestnicy giełdy podejmują również mniej agresywne transakcje, które leżą również w zasięgu przeciętnego człowieka. Jedyne, czego potrzebujemy na start, to trochę wiedzy i pieniędzy na start.

Zdobądź niezbędną wiedzę

Zaczynając przygodę z giełdą musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to odpowiednik totolotka. Jeżeli będziemy inwestować na chybił trafił, prawie na pewno stracimy pieniądze i jedynie zniechęcimy się do tej formy pomnażania kapitału.

Aby mieć szansę na zakup wartościowych akcji, musimy w pierwszej kolejności zdobyć trochę wiedzy zarówno o funkcjonowaniu giełdy samej w sobie, jak i na temat firm, których akcje możemy tam zakupić. Najbezpieczniejszą opcją są obligacje państwowe, jednak na nich nie możemy liczyć na duży zysk – ten znajdziemy w sektorze firm prywatnych.

Załóż konto maklerskie

Oczywiście w naszym debiucie w grze na giełdzie nie chodzi tylko o to, abyśmy zaczytywali się w kolejnej książce i nigdy de facto nie wykorzystali wiedzy. Gdy już opanujemy podstawy, dobrze jest zacząć działać, choćby na małych kwotach, aby przekonać się na własnej skórze, jak mechanizmy giełdowe działają w praktyce. Aby kupować i sprzedawać akcje potrzebujemy konta maklerskiego, które z powodzeniem założymy w co najmniej kilku bankach. Wpłacając tam pieniądze pamiętajmy, że powinny to być środki, które możemy “przepalić” w razie niepowodzenia, a nie oszczędności naszego życia. W dobrze zbilansowanym portfelu inwestycyjnym akcje to tylko część aktywów.

Jeżeli nie chcesz działać samodzielnie, skorzystaj z platformy inwestycyjnej

Co zrobić w sytuacji, gdy sami nie czujemy się na siłach prowadzić swojego konta maklerskiego? Problem ten dotyka wielu początkujących graczy, a rozwiązanie jest dość proste: możemy zlecić wykonywanie operacji za nas do domu maklerskiego lub podjąć współpracę z platformą inwestycyjną, taką jak freedom24.com. Dzięki temu nie będziemy osamotnieni w naszych pierwszych krokach w świecie akcji i obligacji, a także zyskamy w miarę stabilną przestrzeń do uczenia się, jak giełda działa bez stresu, a za to z pomocą obsługi platformy.

Giełda może być zarówno ciekawą przygodą, jak i realnym sposobem na zwiększenie naszych oszczędności – o ile przyłożymy się do zrozumienia mechanizmów, jakie rządzą na jej obszarze. Jeżeli nie chcemy zaczynać sami, zawsze możemy wesprzeć się wiedzą i możliwościami partnerów, którzy pomogą nam wystartować w komfortowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com