Co to jest agile?

Agile to bardzo popularne sformułowanie, na które natknąć się możemy w bardzo wielu kontekstach. Wymieniane jest w sąsiedztwie takich słów jak firma, książka, blog, a także coaching. W internecie znajduje się bardzo wiele definicji, jednak bardzo często nie zawsze są one wystarczająco jasne. Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie czym naprawdę jest agile.

Agile – czym jest? 

Agile opisane zostało w dwa tysiące pierwszym roku w dokumencie nazwanym Manifestem Agile, w którym określono je jako pewien konkretny sposób pracy. Sam manifest powstał w środowisku programistycznym, dlatego pierwotnie jego znacznie odnosiło się konkretnie do procesu tworzenia oprogramowania. Dzisiaj można jednak śmiało powiedzieć, że niesie on za sobą na tyle uniwersalne wartości, że można zastosować go także do innych branż.

Twórcy Manifestu postanowili zebrać w jednym miejscu wszystkie “lekkie metody” pracy, które doprowadziły ich firmy do sukcesu. Ostatecznie doszli jednak do wniosku, że od słowa lekki lepszy będzie przymiotnik zwinny – w języku angielskim właśnie agile. Podsumowując, zebrali one cztery metody pracy nazywane Manifestem Agile. Zamieścili w nim cztery filary tego co powinno się najbardziej cenić w procesie tworzenia. Ludzi bardziej od maszyn i narzędzi, działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji, współpracę z klientem od negocjowania umów oraz reagowanie na zmiany od sztywnej realizacji szczegółowego planu. Od tamtej pory tego typu metody pracy zyskują popularność na całym świecie. Często organizowane są szkolenia agile, które mają pomóc zaadaptować tę metodę do wielu nowych sektorów.

Na czym polega praca w agile? 

Warto zaznaczyć, że agile nie jest metodologią pracy, ani celem samym w sobie. To szereg metod, które mają doprowadzić do określonego celu w jak najbardziej lekki i efektywny sposób. Priorytetem pracowników agile jest zadowolenie klienta, który regularnie otrzymuje wsparcie i potrzebne informacje. Istotna jest także praca w motywującym środowisku, w którym pracownicy mogą się samoorganizować.

Pomaga w tym dobrze zaprojektowane i designerskie biuro, które jest jednocześnie wygodne i praktyczne oraz sprawia, że dobrze się w nim pracuje. Najbardziej cenionym w agile sposobem przekazywania informacji zespołowi jest bezpośrednia rozmowa twarzą w twarz oraz współpraca na każdym poziomie projektu. W każdym momencie trwania projektu możliwa jest zmiana wymagań, co zapewnia klientowi przewagę konkurencyjną oraz daje przekonanie, że zmiana to szansa. Również regularna poprawa umiejętności i wydajności zespołu to element agile.

Zgodnie z tą metodą zespół w regularnych odstępach czasu analizuje swoje działania oraz zastanawia się co zrobić, aby zwiększyć wydajność. Do wyciągniętych wniosków następnie dostosowuje się działania. Wszystko to sprawia, że zespoły pracują bardziej efektywnie. Szkolenia agile mogą pomóc pracownikom Twojej firmy zdobyć nowe umiejętności oraz zmienić metody pracy na bardziej zwinne, a co za tym idzie – bardziej skuteczne.

Więcej informacji można znaleźć na https://leadership-center.pl/agile/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com