Wywiad z dyrektorem generalnym TransferGo Przez Techbullion

Z przyjemnością publikujemy ten wywiad z DaumantasemDvilinskasem, dyrektorem generalnym i współzałożycielem TransferGo, jednej z najlepszych i odnoszących największe sukcesy film Fintech. Czytaj dalej, a poznasz historię ich podróży i zrozumiesz sekret stojący za ich sukcesem. Daumantas ma też cenną poradę dla firm fintech startujących w 2017. Na pewno będzie to przyjemna lektura.

1) Jakie są początki Transfergo i skąd pomysł na taką firmę?

TransferGo narodził się z frustracji związanej z kontaktami z bankami oraz próbami dokonywania międzynarodowych przelewów za ich pomocą. W 2011 mój współzałożyciel i ja założyliśmy bardziej tradycyjny biznes zajmujący się importem/eksportem, co oznaczało, że musieliśmy regularnie dokonywać międzynarodowych płatności dla naszych dostawców. Wtedy banki były jedyną naszą opcją i, o matko, był to koszmar. Chyba nie trzeba dodawać, że płaciliśmy do 15 razy więcej, niż teraz za siedmiodniowe rozliczenia i mieliśmy poczucie, że zadowolenie klientów nie było czymś, co zajmowało największe brytyjskie banki. Zderzyliśmy się z niesprawiedliwym i zastałym sektorem transferów pieniężnych – niepewne otrzymywane kwoty, ogromne opłaty i czas transakcji rozciągający się do 7 dni roboczych.

Gdy zobaczyliśmy problem zrozumieliśmy, że rozwiązanie takie jak TransferGo może pomóc wielu ludziom, jak my. Rozumiemy problemy naszych klientów, więc możemy dopasować nasz produkt i podejście. Aby w 100% skoncentrować się na tym, co najważniejsze i jak najlepiej służyć naszym klientom. Widzimy, jak zniesienie drogich, powolnych i skomplikowanych przelewów zagranicznych może zmienić ludzie życia, ponieważ czasami transakcja może pochłaniać średnio 20% miesięcznych zarobków odbiorcy. Pieniądze te mogą drastycznie zmienić ich sytuację, od wiązania końca z końcem do wejścia do klasy średniej, i właśnie w tym dopatrujemy się prawdziwego znaczenia naszej firmy.

2) Jaki jest Wasz obecny model biznesowy?

TransferGo to szybko wzrastająca firma zajmująca się międzynarodowymi transferami pieniędzy, która wykorzystuje cyfrowy model biznesowy z konta na konto. Pieniądze są wpłacane lokalnie, a następnie wypłacane również lokalnie. Ten innowacyjny system oznacza, że firma nie musi przesyłać pieniędzy przez granicę. Nadawca wpłaca pieniądze u siebie do TransferGo, który następnie wypłaca odbiorcy pieniądze w jego miejscu zamieszkania, z jakiegokolwiek konta na inne. Ponieważ indywidualne transakcje nie przechodzą przez granice, możemy robić to 95% taniej i szybciej, niż w przypadku tradycyjnych przelewów. Firma ma obecnie ponad 45 partnerstw z bankami i 200 tys. + klientów, którzy co miesiąc wysyłają ponad 18 milionów funtów, a liczby te wciąż rosną.

3) Co odróżnia TransferGo od banków i innych firm zajmujących się przelewami online, jak Flywire ,Revolut , TransferWise, CurrencyFair etc.

TransferGo oferuje najszybsze, najniższe przelewy z konta na konto na rynku.

Po pierwsze, nasze modele rozliczenia są zupełnie inne. Podczas gdy inne firmy stosują model p2p albo pracują na infrastrukturze osób trzecich, co przedłuża proces i zostawia dużo miejsca na błędy, ponieważ ktoś inny zajmuje się pieniędzmi. My korzystamy z modelu lokalnego, który pozwala nam wypłacać pieniądze z wcześniej opłaconych kont, gdy tylko otrzymamy pieniądze od nadawcy. To oznacza, że pieniądze nigdy nie opuszczają naszych kont bankowych, co jest nie tylko prostsze, ale tez łatwiejsze do kontrolowania, ponieważ zawsze wiemy, gdzie się one znajdują.

Po drugie, zarządzamy wahaniami walut poprzez pomysłowy system backend, co oznacza, że nasi klienci nie są narażeni na wahania walutowe, w przeciwieństwie do innych firm, które zazwyczaj proszą o wpłacenie dodatkowego, 3% depozytu zachowawczego, aby pokryć możliwe zmiany. Ponieważ zmiany następują codziennie, ten depozyt może być dużą sumą, jeśli klient nie będzie miał szczęścia. TransferGo to jedyny międzynarodowy dostawca, który nie ma depozytu zachowawczego. Firma pokrywa ryzyko walutowe zapewniając klientom stałe opłaty i gwarantowane kwoty do odbioru, co jest możliwe dzięki wiodącej technologii zabezpieczającej. Oznacza to, że klienci TransferGo dokładnie wiedzą, ile wysyłają i ile otrzyma ich odbiorca.

Wreszcie, nasze produkty są w pełni zlokalizowane, w tym produkty w internecie oraz mobilne oraz obsługę klienta, dzięki czemu klienci, którzy preferują korzystanie z naszych usług w swoim języku, mogą to zrobić.

4) Co się zmieniło odkąd TransferGo w zeszłym roku zebrało 3.4m $ w Serii A Funduszu?

Odkąd zebraliśmy Serię A osiągnęliśmy większość naszych celów. Wprowadziliśmy bliską do czasu realnego dostawę pieniędzy, coś, co planowaliśmy wprowadzić od samego początku w 2013. co więcej, wprowadziliśmy zaktualizowaną wersję aplikacji iOS i niemal jesteśmy gotowi wprowadzić nasz Android MVP. Dodaliśmy też kilka krajów docelowych oraz rozszerzyliśmy sieć obejmując też Azję. Wreszcie, w zeszłym roku rodzina TransferGo powiększyła się do 60 pracowników reprezentujących 7 narodowości, i zespół ciągle się rozwija dzięki technologicznym i marketingowym talentom, które dołączają do nas w biurach zarówno w Londynie, jak i w Wilnie.

5) TransferGo ogłosiło w zeszłym roku dodanie opcji płatności w czasie realnym zwanej TransferGo NOW. Jak to działa?

TransferGo NOW to funkcja, która pozwala na bezpieczne wysyłanie pieniędzy w (niemal) czasie realnym. Funkcja ta daje odbiorcom tego samego dnia moc nabywczą za niewielką opłatą ze strony wysyłającego. TransferGo NOW zostało stworzone, aby zadowolić klientów TransferGo, którzy natychmiast potrzebują pieniędzy. Dając klientom wybór czasu dostawy, obejmując NOW, TODAY, EXPRESS i Standard, TransferGo pozwala ludziom częściej wysyłać mniejsze kwoty. System działa tak, jak nasz standardowy transfer, jedyną różnicą jest to, że podczas zamawiania usługi wysyłający musi zaznaczyć opcję dostawy „NOW”. Pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy w ciągu zaledwie 30 minut i od razu będą mogły zostać wykorzystane.

6) Niedawno firma TransferGo ogłosiła, że musi zmienić produkt, aby zyskać zgodę na działanie na niektórych rynkach. Jak firma zmieni swój produkt?

Otwieranie nowych gałęzi biznesowych lub korytarzy transferowych zawsze jest wyzwaniem dla firm fintech. Dla TransferGo, ze względu na nasz model biznesowy, otwieranie nowego korytarza jest bardzo ważnym, ale też wymagającym zadaniem, ponieważ musimy mieć konta bankowe we wszystkich krajach, w których działamy. Tak więc dla nas to nie tylko wejście na rynek, ale też do uregulowanego systemu bankowego. To prawda, że czasami musimy dopasowywać produkt, aby spełniać pewne prawa, co jest zdecydowanie bardziej powszechne w dalszych krajach spoza UE, w której regulacje są takie same. Zawsze jesteśmy chętni dokonać tych zmian, jeśli oznacza to, że możemy służyć większej ilości osób i wypełniać naszą obietnicą gwarantując dostęp do szybkich, tanich i bezpiecznych transferów pieniężnych do wszystkich ludzi na świecie. Zazwyczaj oznacza to wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń lub integracji bankowych.

7) Zauważyliśmy, że studiowałeś naukę biznesu na uniwersytecie w Lancaster. Jak Twoje wykształcenie pomaga Ci prowadzić TransferGo?

Studia biznesowe na uniwersytecie w Lancaster zakończyłem w 2010, zajęcia, na które uczęszczałem zawsze dotyczyły biznesu i koncentrowały się na tworzeniu czegoś nowego, mając na celu wzbogacanie społeczeństwa. Jako jeden z współzałożycieli TransferGo wreszcie spełniam swoje marzenie, nie tylko prowadząc odnoszącą sukcesy firmę, ale też przyczyniając się do zmian i pomagając ludziom wejść do klasy średniej. Dlatego fintech tak mnie fascynuje.

8) Jakie są niektóre z wyzwań, przed którymi staje TransferGo?

Fintech wciąż jest, oczywiście, dosyć trudną branżą zwłaszcza, gdy musisz otworzyć nowe korytarze i nie pracujesz z osobami trzecimi w kwestii przekazów. Banki i organizacje fintech coraz częściej współpracują, zwłaszcza w głównych ‘zagłębiach’ fintech, takich jak Londyn, Berlin, a nawet nowy Jork. Coraz łatwiej wchodzić na nowe rynki, ponieważ ludzie wiedzą, czym jest fintech i rozpoczęcie rozmów jest mniej przerażające. Jednocześnie, rywalizacja jest ogromna i cieszymy się, że TransferGo jest teraz dobrze znaną marką, liderem w relacjach z bankami w odpowiednich kręgach, co zdecydowanie pomaga rozszerzać nasz biznes, jeśli chodzi o otwieranie nowych korytarzy, dodawanie funkcji, a nawet wprowadzanie nowych produktów.

9) Co dalej czeka TransferGo? Co przewidujesz, że stanie się w branży fintech w 2017?

W 2017 stawiamy na czas realny oraz mobilność dla branży. Obecnie dosyć szybko rozwijamy się na głównych rynkach w Europie i poza nią, ale musimy poprawić naszą obecną, mobilną obecność, ponieważ widzimy rosnącą potrzebę łatwych rozwiązań w kieszeniach ludzi. Wprowadziliśmy już naszą aplikację iOS, a obecnie pracujemy nad jej wersją na Androida. Co więcej, niedawno wprowadziliśmy transfery pieniężne w czasie realnym dla niektórych krajów w Europie, gdyż widzimy coraz większą potrzebę szybkich transferów. Wyraźny dowód na to, że obecnie ludzie cenią szybkość i bezpośredniość można znaleźć w ostatnich raportach, które pokazują, że zapłaty bezdotykowe oraz bankowość mobilna w Wielkiej Brytanii wzrosły do 68%, co oznacza, że niemal trzy kwarty użytkowników urządzeń mobilnych dokonuje operacji bankowych na telefonie. Dlatego do końca 2017 mamy nadzieję zaoferować mobilne transfery pieniężne w czasie realnym dla wszystkich głównych walut, aby pomóc większości migrantów na świecie.

10) Jakie porady możesz dać przedsiębiorcom, którzy w przyszłości chcą rozpocząć działalność w sektorze fintech?

  • Skup się na klientach ze zróżnicowaną wartością dodatnią. Twój pomysł na biznes musi być skoncentrowany na kliencie i dopasowany do jego oczekiwań. Biznes musi też rozwiązywać problem, który stworzy wartość dodatnią. Jeśli założyć biznes w oparciu o to, będziesz mieć większą szansę na sukces.
  • Opieraj się na danych: testuj, ucz się i wydawaj więcej, gdy to działa. Z naszego doświadczenia wiemy, że lepiej nie inwestować zbyt wiele w pomysły, które nie zostały przetestowane. Zawsze zachęcamy zespół do kreatywności i nieszablonowego myślenia, ale nigdy nie rozpoczynamy ogromnej kampanii bez przeprowadzenia testów lub badań pilotażowych na mniejszą skalę. Pomaga nam to też dojrzeć błędy lub złe obliczenia, które mogliśmy popełnić i przygotować się na większy projekt. Dzięki temu większe kwoty są zawsze mądrze wydawane, w oparciu o wstępne wyniki z szacowanymi rezultatami i wskaźnikami sukcesu.
  • Oddziel szum medialny od rzeczywistości. Wzrost wykorzystania bez wzrostu dochodu może stanowić pułapkę. Nie rozczaruj się wzrostem liczby użytkowników. Sprawdź uch wartość: czy przynoszą dochód? Czy są lojalni? Jaka jest ich wartość dla Twojej marki, oprócz bycia kolejną liczbą? Oczywiście, zwłaszcza na początku dobrze jest cieszyć się każdym wzrostem, ale ważne jest, by nie dać się temu omamić i znaleźć prawdziwą wartość przynoszoną przez tych użytkowników.

Serdecznie dziękujemy Daumantasowi Dvilinskasowi i zespołowi TransferGo za poświęcony czas opracowując ten wywiad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com