Kredyt mieszkaniowy. Instrukcja krok po kroku

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Jeden z największych wydatków, a w większości przypadków musi on być finansowany poprzez kredyt. Korzystanie z możliwości jakie dają banki to prosta droga do stania się właścicielem nowego mieszkania, nowego domu.

Jak jednak postawić na najlepsze oferty, jakie działania trzeba podejmować aby wszystko przebiegło prosto i profesjonalnie?

Doradca finansowy czy od razu do banku?

Szukający kredytu na mieszkanie mamy dwie możliwości poszukiwania najbardziej korzystnych dla siebie ofert. Jedna z nich to współpraca z doradcą kredytowym, druga opcja to udanie się bezpośrednio do banku. Doradca kredytowy od razu może zaproponować analizowanie ofert większości banków działających w Polsce, przedstawić przybliżone symulacje kredytowe. Chcąc pominąć pośrednika należy odwiedzić różne banki osobiście,  samodzielnie zorientować się na rynku usług kredytów mieszkaniowych, a w to wszystko musimy zainwestować sporo czasu.

Ustalenie zdolności finansowej

Kolejnym etapem działania jest ustalenie zdolności kredytowej. Zacząć należy jednak od zgromadzenia odpowiedniego wkładu własnego. W roku 2017 wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości. Wyliczenie zdolności kredytowej zawiera m.in. dochód netto, liczbę osób w gospodarstwie domowym, inne zobowiązania kredytowe. Przeprowadza się symulację kredytu poprzez czas jego spłaty, oprocentowanie, wybór raty (malejąca czy stała). Dodatkowo trzeba brać pod uwagę dodatkowe koszty kredytu takie jak choćby uruchomienie kredytu czy też jego ubezpieczenie.

Dopasowanie oferty mieszkaniowej do zdolności kredytowej

Osoby decydujące się na kupno mieszkania mają naturalnie upatrzone konkretne oferty, konkretne lokalizacje. Może jednak się okazać, że uzyskane informacje o zdolności kredytowej nie wystarczą na kupno konkretnego mieszkania. Dlatego mając już konkretne informacje odnośnie możliwości finansowych należy jeszcze raz dokładnie przejrzeć oferty i na tej podstawie wytypować najlepsze rozwiązania. Trzeba zawsze brać pod uwagę wielkość mieszkania, lokalizację oraz stan infrastruktury miejskiej.

Przygotowanie umowy przedwstępnej na kupno mieszkania

Zanim otrzyma się zielone światło odnośnie kredytu należy spotkać się z deweloperem i podpisać umowę przedwstępną. To z jednej strony ważny dokument dla banku udzielającego kredytu, zawierający wszelkie informacje łącznie z końcową wartością kupowanego mieszkania. Z drugiej strony pozwala sobie zarezerwować wymarzone mieszkanie, szczególnie kiedy wybiera się lokale w popularnych lokalizacjach, na które panuje wysoki popyt.

Złożenie dokumentów, analiza bankowa

Gdy nadchodzi czas na przygotowanie się do uzyskania kredyt, w tym celu niezbędne jest przedłożenie istotnych dokumentów. Do wniosków kredytowych wymaga się takich dokumentów jak choćby informacje o dochodach, złożenie PIT, niektóre banki chcą również wyciągi bankowe oraz wyciągi z karty kredytowej. Jeżeli składający wniosek o kredyt prowadzi własną działalność gospodarczą powinien dostarczyć specjalne zaświadczenie z urzędu skarbowego i ZUS o niezaleganiu z płatnościami. Bank analizując dokumentację, sprawdzając możliwości finansowe kredytobiorcy będzie sprawdzał również informacje w BIK czy też inne zobowiązania kredytowe, pożyczkowe takiej osoby.

Analizując dokumentację bank bierze również pod uwagę sytuacje związaną z deweloperem oraz inwestycją na którą ma być przyznany kredyt. Należy posiadać umowę przedwstępną, odpis z księgi wieczystej oraz wypis z ewidencji rejestru gruntów. Sprawdzony zostanie również dokładnie deweloper. Dokonuje się również na tym etapie wyceny nieruchomości.

Podpisanie dokumentów

Jeżeli wszystko jest w porządku, jeżeli cały proces analizy dokumentów w banku został pozytywnie zaakceptowany to nie pozostaje nic innego jak podpisanie umowy kredytowej. W tym momencie bank uruchamia kredyt na mieszkanie.

Klucze do mieszkania, rozpoczęcie spłaty kredytu

Ostatni etap działania to uruchomienie kredytu. Do uruchomienia kredytu nie jest niezbędna umowa przenosząca własność mieszkania. Kredytobiorca ma równocześnie obowiązek rozpoczęcia spłaty kredytu w okresie od dwóch tygodni do miesiąca od jego uruchomienia. Wszystkie informacje jak dokładny rozpis rat kredytowych i terminy ich spłaty będą oczywiście przygotowane przez bank.

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl

3 Comments on “Kredyt mieszkaniowy. Instrukcja krok po kroku”

  1. Ktoś zna może firmę udzielającą szybkich pożyczek o jakich mowa w artykule? Brakło mi na jedną ratę bo musiałem wyprawić komunię :/ I pilnie potrzebuję gotóweczki.

  2. Do podniesienia zdolności kredytowej warto maksymalnie podnieść wartość nieruchomości w wycenie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług sprawdzonego rzeczoznawcy majątkowego. Tu http://kacprzyk-wyceny.pl/oferta/ można zapoznać się z ofertą wyceny w Poznaniu. Myślę że w innych miastach można znaleźć podobne usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com