Pracownicy budowlani zza granicy – komu się to opłaca?

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla budowlańców zza granicy – przede wszystkim z Ukrainy, ale też z Białorusi, Armenii, Rosji czy Gruzji. Wielu przedsiębiorców chwali sobie z nimi współpracę ze względu na pracowitość i zaangażowanie. Komu się jednak zatrudnianie cudzoziemców najbardziej opłaca?

Duże firmy mogą zaoszczędzić

Zatrudnienie budowlańców zza granicy może być korzystne zwłaszcza dla większych firm czy zleceniodawców. Mogą one sporo zaoszczędzić, w końcu nie jest tajemnicą, że tacy pracownicy są znacznie tańsi niż Polacy. W przypadku, gdy zatem pracowników potrzeba wielu, oszczędności mogą być naprawdę spore. Ale są i inne przyczyny, dla których większe firmy sięgają po obcokrajowców.

Często ich przedstawiciele mówią, że po prostu na rynku nie ma wystarczająco polskich pracowników. Dlaczego to większe firmy częściej korzystają z takich budowlańców? Przede wszystkim takie łatwiej mogą sobie poradzić ze wszystkimi formalnościami, których w takim przypadku nie jest mało. Przede wszystkim trzeba złożyć odpowiednie zaświadczenie w Powiatowym Urzędzie Pracy i dopiero gdy ten dokona wszelkich formalności, można zatrudnić takiego pracownika. Dopiero na tej postawie może on się ubiegać o odpowiednią wizę. Pracownika trzeba też zarejestrować w ZUS oraz zameldować. Musimy też pamiętać, że czas wykonywania pracy w Polsce nie może przekroczyć sześciu miesięcy. Istnieją oczywiście możliwości, aby to przedłużyć, ale to się wiąże z dodatkowymi procedurami.

Formalności – żaden problem

Formalności to jednak czasem tylko niewielka część tego, co firmy muszą zorganizować, by można było zatrudnić budowlańców z Ukrainy czy Białorusi. Czasem trzeba im zapewnić transport (zarówno do Polski, jak i na miejsce budowy), niezbędne przeszkolenia, czy wreszcie – nauczyć podstaw polskiego. To wszystko sprawia, że mniejsze firmy rezygnują z pracowników zza granicy. Oczywiście wiele z tych kosztów można ominąć, nawiązując współpracę na przykład przez agencje pośrednictwa pracy.

Budowlańcy zza granicy na własną rękę

Wielu Polaków zatrudnia Białorusinów czy Ukraińców do prac budowlanych w prywatnych domach. Bierze się to zarówno z powodu niższych stawek, za które oni są w stanie pracować. Oczywiście niewiele osób ściąga bezpośrednio takich pracowników zza granicy i zapewnia im odpowiednie pozwolenia. Zazwyczaj Polacy po prostu korzystają z osób, które już tu są i oferują swoje usługi. Sporo Ukraińców budowlańców ma w Polsce swoje firmy i współpraca na tej zasadzie jest dla zleceniodawcy nie tylko korzystna finansowo, ale również bezpieczna pod względem formalnym. Jednak często prywatni zleceniodawcy zatrudniają Ukraińców na czarno, nie mając nawet pewności, czy tacy budowlańcy mają prawo do pobytu i pracy w Polsce.

Może to być rozwiązanie bardzo atrakcyjne pod względem finansowym, ale warto pomyśleć o ryzyku, które się z tym wiążę – chociażby w przypadku wypadku w miejscu budowy czy remontu. Lepiej więc nawiązać współpracę z budowlańcami, którzy mają swoje działalności gospodarcze lub skorzystać z pośredników. Będzie to droższe rozwiązanie, ale w ostatecznym rozrachunku na pewno się nam opłaci.

Interesujesz się budownictwem? Mamy dla Ciebie ciekawą ofertę. Sprawdź: http://lupekdachowy.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com