Wynik Jakości – jak go poprawić i osiągnąć sukces w kampanii AdWords?

Wynik Jakości to bardzo istotny wskaźnik w kampaniach AdWords, dlatego jego znajomość pomoże Ci poprawić jakość swoich reklam, a tym samym zwiększyć skuteczność całej kampanii. Jak sprawdzić wartość tego wskaźnika i ją poprawić? Zobacz, co Wynik Jakości mówi o Twojej kampanii i poznaj bliżej jego składniki.

Przygotowanie kampanii Google AdWords

Reklama Google AdWords zyskuje na popularności – jej elastyczny format i szybkie działanie przyciąga wielu przedsiębiorców na całym świecie, którzy chcą promować swoje firmy i usługi. Różnorodność form reklamy również przemawia na korzyść rozwiązań od Google’a – linki sponsorowane, czy reklama w sieci reklamowej to tylko niektóre przykłady. Dobra strategia promocji to jednak podstawa, aby można było osiągnąć zamierzony efekt. Jak przygotować kampanię, która okaże się skuteczna? Jakie wskaźniki warto analizować?

Tak naprawdę na prowadzenie skutecznej kampanii Google AdWords składa się wiele elementów – początkujący reklamodawcy muszą zwrócić uwagę na każdy etap w przygotowaniu kampanii. Szczególnie, że każda reklama przechodzi swojego rodzaju weryfikację, która decyduje czy zostanie ona wyświetlona, a także na którym miejscu się pojawi. Liczy się tu treść reklamy, jej użyteczność i prawdopodobieństwo zainteresowania użytkownika. Jak ocenia się całokształt jakości kampanii? Tu z pomocą przychodzi Wynik Jakości AdWords.

Wynik Jakości i jego znaczenie w kampaniach AdWords

Wynik Jakości to swoisty strażnik jakości reklamy. Jego wartość określana jest na podstawie 3 najważniejszych czynników, a dokładniej:

  • trafności reklamy – określa, czy reklama koresponduje ze słowem kluczowym,
  • przewidywanego współczynnika klikalności CTR – jest to stosunek kliknięć reklamy do liczby jej wyświetleń,
  • jakość strony docelowej – ocena ogólnej jakości strony docelowej.

Co dzieję się, kiedy reklama uzyskuje wysoki Wynik Jakości? To, na czym tak naprawdę zależy reklamodawcy, czyli reklama ma lepszą pozycję w wyszukiwarce przy niższej cenie. Jak widać, Wynik Jakości AdWords to konkretna ocena Twojej reklamy, jej trafności i użyteczności. Google dba o to, aby użytkownikom wyświetlały się wysoko jakościowo reklamy, dlatego tak dużą wagę przykłada do ich oceny. Wspomniany wskaźnik wpływa ten na inny, ważny czynnik – tzw. ranking reklamy, który ostatecznie zadecyduje o miejscu, na którym zostanie ona wyświetlona.

Wynik Jakości a ranking reklamy

Każdemu reklamodawcy zależy, aby jego reklama wyświetlała się jak najwyżej, dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki mają na to wpływ. Wynik Jakości jest nierozerwalnie związany z rankingiem reklamy – ranking obliczany jest na podstawie wskaźników Wyniku Jakości, o których wspominaliśmy wcześniej, a także dwóch dodatkowych danych:

  • stawki za kliknięcie,
  • przewidywanego wpływu rozszerzeń i innych formatów reklamy.

Swoiste połączenie wszystkich elementów składa się na efekt końcowy, dlatego warto dbać o nie jednocześnie. Reklamy nieustannie walczą o najwyższy ranking, czyli tak naprawdę o kliknięcie użytkownika. Po wpisaniu danego hasła w wyszukiwarce Google, każda reklama bierze udział w tzw. aukcji reklam, podczas której do danego hasła dopasowywane są najtrafniejsze i najwyżej ocenione reklamy. Wygrany aukcji otrzymuje najwyższą z możliwych pozycji. Jest o co powalczyć, prawda? 😉

Jak poprawić Wynik Jakości AdWords i osiągnąć sukces?

Poprawa tego wskaźnika to naprawdę sukcesywny monitoring skuteczności kampanii i poprawa elementów wchodzących w jego skład. Przyjrzyjmy się przykładowym działaniom służącym poprawie tego wskaźnika:

– dbaj o stworzenie zachęcającego tekstu reklamowego, który podkreśli unikalność Twojej oferty, a także różne promocje i szczególne oferty. Warto używać skutecznych wezwań do działania, aby zachęcić użytkownika do kliknięcia w reklamę. Wezwania typu Kup, Sprzedaj, Obejrzyj, Znajdź to tylko niektóre z możliwości – dobierz te najbardziej pasujące do Twojej reklamy. Działania takie mogą służyć poprawie przewidywalnego współczynnika CTR

– poprawa trafności reklamy, to przede wszystkim koncentracja na doborze słów kluczowych i ich korespondencji z komunikatem reklamowym. W tym przypadku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy użytkownik po wpisaniu danego słowa kluczowego trafi na Twoją reklamę? Poprawa jakości słów kluczowych to krok ku odpowiednio wyświetlającym się reklamom – możesz wykluczyć nieefektywne słowa kluczowe

– poprawa jakości strony docelowej. Wynik Jakości AdWords nie osiągnie wysokiego poziomu, jeżeli miejsce gdzie kierujesz reklamę nie będzie odpowiednie – w momencie, gdy użytkownik trafi na podstronę niezwiązaną z reklamą, w którą kliknął to szybko ją opuści. Jeśli nie zadbasz o ten element, praca nad trafnością komunikatu reklamowego i jego atrakcyjnym tekstem pójdzie na marne. Google dokładnie analizuje stronę docelową, dlatego warto zadbać zarówno o jej trafność jak i użyteczność.

Wysoki Wynik Jakości = wyższa jakość kampanii?

Wyższy Wynik Jakości to nie tylko możliwość zdobycia nowych klientów poprzez atrakcyjne i trafne reklamy, ale również osiągnięcie niższego kosztu kliknięcia (CPC), czyli niższych stawek. Oczywiście kompleksowe podejście do kampanii zakłada również szereg innych działań, która zapewniają jej skuteczność. Specjaliści od AdWords muszą dbać też o m.in. odpowiednie kierowanie reklam, dobór słów kluczowych, dobór odpowiedniej formy reklamy do biznesu klienta i monitoring działań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com