Wynajem długoterminowy zamiast leasingu. Komu takie rozwiązanie opłaca się bardziej?

Wynajem długoterminowy czy leasing – to pytanie zadają sobie firmy oraz przedsiębiorstwa rozważający sposób na zdobycie dla siebie floty samochodowej. Okazuje się, że w Polsce wiele firm decyduje się na pierwsze rozwiązanie. Spróbujmy znaleźć przyczynę rozpowszechnienia się wynajmu długoterminowego jako metody na zdobycie firmowych aut.

Nie każda firma chce nabywać samochody drogą kupna – w wielu przypadkach kupowanie auta jest niepraktyczne lub wręcz nieopłacalne finansowo. Z tego względu wiele polskich firm decyduje się na leasing samochodów bądź ich długoterminowe wypożyczenie. Jak się okazuje, zwłaszcza ta druga opcja cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Czemu tak się dzieje?

Wynajem długoterminowy coraz popularniejszy

O wzroście popularności wynajmu długoterminowego świadczą badania rynkowe. Przykładowo, według danych PVRLA, czyli polskiej organizacji zrzeszającej wypożyczalnie (np. takie jak wypożyczalnia samochodów w Zielonej Górze CarFree) oraz firmy leasingowe, w 2017 r. liczba wynajmów długoterminowych wzrosła aż o 13,1%. Według raportu PVRLA popularność wynajmu długoterminowego wynika między innymi z jego elastyczności – coraz więcej firm odchodzi od klasycznego modelu kupowania bądź leasingu floty samochodowej na rzecz wynajmowania aut, których liczba oraz rodzaj podyktowany jest bieżącymi potrzebami. Jest to nie tylko korzystniejsze finansowo, ale również prostsze  z racji mniej skomplikowanych procedur niż w przypadku leasingu.

Elastyczność i dodatkowe usługi

Jak szybko i tanio wypożyczyć auto we Wrocławiu? Podobnie jak w innych dużych miastach Polski, w stolicy Dolnego Śląska nie brakuje wypożyczalni. Jeżeli jednak planujemy najem długoterminowy, warto zorientować się, jak dana firma podchodzi do tej kwestii. Najem długoterminowy najczęściej oznacza wypożyczenie auta na czas okres 2–5 lat. Kiedy jednak dana umowa wygaśnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by bez większych formalności ją przedłużyć. Co istotne, taka umowa obejmuje nie tylko wynajem auta, ale również jego ubezpieczenie, wsparcie techniczne czy nawet zapewnienie zastępczego modelu w wypadku awarii. Te dodatkowe usługi to kolejny powód, dla którego ten model utrzymywania floty samochodowej jest tak popularny wśród firm.

Wynajem długoterminowy to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą unikać dodatkowych wydatków wynikających z utrzymywania stałej, nie zawsze w pełni eksploatowanej floty aut. Warto mieć na uwadze, że takie rozwiązanie to nie tylko większa elastyczność firmy, ale również dodatkowe benefity takie jak ubezpieczenia lub całodobowa pomoc techniczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com