Wiele mówi się o tym, że tradycyjne posiadanie auta na własność odchodzi do lamusa. Znany nam dotychczas model mają zastąpić rozwiązania takie jak wynajem długoterminowy lub leasing. Czy rzeczywiście tak będzie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Wynajem auta — co to jest i jak działa?
Najpierw wyjaśnijmy jednak, czym jest wynajem. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu o możliwość korzystania z pojazdu w zamian za spłacanie regularnych rat. Inne znane rozwiązanie pokrewne to leasing. W tym przypadku użytkownik jest jednak bardziej związany umową z podmiotem posiadającym auto, a zasady współpracy są mniej elastyczne. Dla przykładu wynajem można w każdej chwili zakończyć bez żadnych przykrych konsekwencji. Choć leasing samochodów osobowych również słynie ze swojej elastyczności, nie oferuje aż takiej wolności. Oferuje za to wiele innych korzyści, ale to temat na inną dyskusję.
Kiedy warto wybrać wynajem?
Nietrudno dojść do wniosku, że wynajem to rozwiązanie stworzone głównie z myślą o osobach żyjących dynamicznie. Nie musisz jednak zaliczać się do tej grupy, aby odnosić realne korzyści z wynajmu. Pozwala on także oszczędzić czas i zdjąć z siebie liczne obowiązki, na które z reguły są skazani właściciele aut. Co więcej, wynajem oznacza, że nie eksploatujesz własnego pojazdu, a pojazd należący do wypożyczalni. Długodystansowo, umożliwia to uniknięcie kosztów związanych z naprawami oraz spadającą wartością samochodu.
Wynajem to przyszłość motoryzacji — czy tak?
Byłaby to odważna teza, czyż nie? Łatwo jednak dojść do takiego wniosku, obserwując dzisiejszą scenę motoryzacyjną. Głównym motywatorem nadchodzących zmian jest stan środowiska naturalnego. Rządy najbardziej wpływowych państw oraz duże firmy motoryzacyjne już wprowadzają w życie długoterminowe plany mające na celu realizację konkretnych założeń z tego zakresu. Doskonałym tego przykładem są normy emisji spalin, inwestycje w infrastrukturę elektryczną, zachęty finansowe lub programy edukacyjne.
Czy to jednak oznacza, że wynajem samochodu stanie się rozwiązaniem popularniejszym niż zwykłe posiadanie auta? Nie — obserwowane trendy jeszcze nie oznaczają, że posiadanie na własność odejdzie do lamusa. Choć zabrzmi to trywialnie, wygląda na to, że nikt nie jest w stanie z całą pewnością przewidzieć przyszłości. Omawiana tendencja, czyli mocny zakręt w kierunku wynajmu, jest jednak jednym z głównych możliwych scenariuszy w grze. Poza tym, skoro już o przyszłości wynajmu mowa, do puli należałoby dorzucić leasing. Wynajem oraz leasing łączy zdecydowanie więcej, niż dzieli, dlatego warto wymieniać je razem.
Przyszłość już dziś?
Pewną próbę implementacji przyszłościowych rozwiązań z zakresu najmu możemy obserwować już teraz. Chodzi tu oczywiście o car sharing. Rozwinięcie systemów tego typu mogłoby pomóc zminimalizować ilość czasu spędzanego przez kierowców za kierownicą, a co za tym idzie, zmniejszyć ruch drogowy i emisję szkodliwych związków do atmosfery. Na razie brakuje danych, aby stwierdzić z całą stanowczością, czy tak będzie. Nie zmienia to jednak faktu, że wynajem auta to rozwiązanie gwarantujące liczne korzyści. Mamy nadzieję, że ty również dasz mu szansę!