Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, które jest również decyzją na wiele lat. Mało kto może sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę z oszczędności. Większość nabywców decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, który jest obciążeniem finansowym na kilkanaście lub nawet na kilkadziesiąt lat.

Znalezienie dobrego kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem, dlatego też należy dobrze się do niego przygotować, zdobyć sporo informacji na ten temat, a także na bieżąco analizować oferty różnych banków. Wiele osób szuka kredytu jedynie w tych bankach, w których posiadają konta. Owszem, czasem można wtedy liczyć na lepsze warunki.

Jednak równie często bywa i tak, że w konkurencyjnych bankach warunki kredytowe będą dużo lepsze. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają znikomą wiedzę na temat rynku kredytów bankowych, będzie skorzystanie z usług doradcy finansowego. Profesjonalista, pod warunkiem, że jest niezależny, może ocenić kondycję finansową swojego klienta, a następnie znaleźć dla niego taki kredyt, który będzie w stu procentach dopasowany do jego potrzeb oraz do możliwości finansowych.

Na co zwracać uwagę przy szukaniu kredytu?

Osoby, które szukają kredytu hipotecznego najczęściej skupiają się na tym, by w ogóle ten kredyt dostać. Banki mają obecnie bardzo surową politykę kredytową i wiele osób, które składają wnioski, jest odsyłanych z niczym. Warto jednak wtedy szukać dalej. Jeśli w jednym banku nie dostaniemy kredytu, może się okazać, że w innym z takimi samymi możliwościami finansowymi kredyt dostaniemy. W przypadku podpisywania umowy dobrze jest również próbować negocjować warunki kredytu, wiele banków jest otwartych na takie negocjacje.

Jeśli porównujemy oferty różnych banków, warto brać pod uwagę nie tylko najmocniej reklamowane niskie oprocentowanie, ale również wiele innych parametrów. Mają one bowiem ogromny wpływ na ostateczny koszt kredytu. Sprawdzajmy więc marżę, prowizję, koszty obsługi i uruchomienia, dodatkowe ubezpieczenia i inne koszty, które w poszczególnych bankach mogą się sporo od siebie różnić. Im więcej ofert przejrzymy, tym łatwiej będzie nam podjąć dobrą decyzję kredytową.

Warto korzystać z rankingów

Bardzo pomocnym narzędziem dla osób, które są na etapie poszukiwania dobrego kredytu hipotecznego może być ranking kredytów hipotecznych, czyli zebrane w jednym miejscu informacje na temat wielu kredytów bankowych. Takie porównywarki są wygodne w obsłudze i pozwalają w jednym miejscu i w krótkim czasie porównać sobie wiele ofert bankowych. Na tej podstawie łatwiej jest podjąć decyzję i nie trzeba chodzić do wielu banków w poszukiwaniu informacji. Jeśli chcemy korzystać z rankingów i porównywarek, warto wybierać takie, które są bardzo popularne i na bieżąco uaktualniane. Oferta banków zmienia się dosyć często, dlatego też korzystanie z nieaktualnej porównywarki może dać nam niemiarodajne wyniki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com