Wybieramy piłę taśmową – na co zwrócić uwagę?

Otwierając zakład, w którym będą wykonywane prace budowlane, pierwszym narzędziem w jakie powinniśmy się wyposażyć jest właśnie piła taśmowa. Zważając na niezwykłą prostotę użytkowania tej maszyny, jej użyteczność jest na niebywale wysokim poziomie. Co więcej, olbrzymia praktyczność idzie w parze z estetyką wykonania, czyniąc tę maszynę niezastąpioną do obróbki materiałów.

Do czego służy piła taśmowa?

Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie obrabiać materiały od metali, przez drewno, aż po różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Przecinarki taśmowe służą przede wszystkim do obróbki dużych elementów, lecz nierzadko używane są również do wykonywania niewielkich detali zdobniczych. Jeżeli chodzi o elementy większego rozmiaru to równie dobrze z tym zadaniem poradzi sobie pilarka tarczowa, aczkolwiek nie nadaje się ona wykonywania prac detalicznych. Stąd wysoka wszechstronność zastosowania tego urządzenia.

Planujemy wykorzystanie przecinarki taśmowej

Zanim zdecydujemy się na zakup piły taśmowej do swojego warsztatu, zakładu bądź do wykorzystania na placu budowy powinniśmy oszacować jakiego rodzaju elementy będziemy obrabiać. Pomoże nam to dobrać odpowiednie parametry urządzenia, gdyż duże znaczenie ma fakt jak często będzie ona wykorzystywana, z jakim rodzajem materiałów będziemy pracować oraz jak wytrzymała powinna być nasza piła taśmowa.

Szeroki wybór pił (przecinarek) taśmowych marki Holzkraft czy też Metallkraft posiada firma – http://www.stuermer-maszyny.pl/.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie piły taśmowej?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc piły. Wyższa moc pozwoli nam na obróbkę materiałów o wysokiej twardości takie jak: metale czy też drzewa iglaste. Czynnik ten należy szczególnie wziąć pod uwagę, gdyż wyższa moc silnika przełoży się na żywotność maszyny. Nawet jeśli nie mamy w planach obróbki twardych metali to warto mieć urządzenie o większej mocy, gdyż plany z czasem mogą się zmienić.

 

Pamiętajmy o doborze odpowiedniej wysokości roboczej. Tutaj należy uwzględnić fakt, że podane przez producenta wartości nie zawsze oznaczają komfortowe warunki pracy. Tak więc, lepiej dobrać ten parametr, w sposób aby wysokość piły tarczowej była nieco wyższa niż planowany do przecięcia element.

 

Ważna jest również odległość ramy od linii cięcia, czyli maksymalna szerokość obrabianego elementu. Kwestią dobrze dobranej piły jest szerokość wystarczająca do przecięcia najszerszych elementów z zachowaniem umiaru, tak aby piła nie zajmowała zbyt dużo przestrzeni.

 

Pamiętajmy o konieczności dobrania odpowiednich taśm. To właśnie one odpowiadają za precyzję i estetykę wykonywanych prac. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony to nie wydawajmy wszystkiego na piłę, kupując taśmy za grosze. Lepszym wyjściem będzie kupienie nieco tańszej piły, a dokupienie wysokiej jakości taśm tnących.

Dobranie odpowiednich elementów przecinarki taśmowej

Warto zwrócić uwagę na prowadnice, szczególnie czy znajdują się nad, jak i pod stołem. Dobrze wykonane powinny eliminować jakiekolwiek drgania występujące podczas pracy taśm tnących. Tańsze modele pił taśmowych często zaburzająca linię cięcia poprzez występowanie niepożądanych drgań.

 

Odpowiednia osłona to bezpieczeństwo pracy. To z kolei przekłada się na komfort wykonywanych prac, idąc w parze z estetyką i precyzją. Najważniejszym czynnikiem jest takie dobranie osłony, aby nie zaburzała swobody ruchu, utrudniając cięcie materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com