Własny warsztat samochodowy – plusy, minusy, zarobki

Znalezienie dobrego pomysłu na własną firmę jest trudnym zadaniem. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest założenie warsztatu samochodowego. Jakie są zalety i wady takiego biznesu oraz ile tak naprawdę można zarobić na naprawianiu aut?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie własnego warsztatu samochodowego wymaga dosyć sporej wiedzy w tej branży. Jest to więc doskonały pomysł przede wszystkim dla mechaników samochodowych, którzy pracują w tym zawodzie. Przed założeniem własnej działalności warto najpierw popracować w firmie tego typu oraz przekonać się jak w praktyce wygląda świadczenie takich usług. Doświadczenie może okazać się bezcenne w czasie rozwijania własnej działalności.

Dlaczego warto?

Założenie warsztatu samochodowego nie wymaga posiadania żadnych specjalnych pozwoleń ani licencji. Ten fakt znacznie ułatwia rozpoczęcie działalności i zmniejsza ilość formalności, które trzeba załatwić w tym celu. Jednocześnie porządny warsztat położony w dobrej lokalizacji nigdy nie będzie musiał narzekać na brak klientów – coraz więcej osób posiada samochody, a korzystanie z usług warsztatów jest praktycznie konieczne i nie da się tego uniknąć.

Bardzo ciekawą możliwością, nad którą warto się zastanowić przy takiej działalności, jest zdobycie autoryzacji. Wprawdzie jest to związanie z koniecznością spełnienia dosyć konkretnych warunków stawianych przez sieć, jednak daje dostęp do wielu pomocnych rozwiązań oraz informacji. Na pewno w dużym stopniu podnosi to prestiż firmy oraz zwiększa liczbę klientów.

Własny warsztat – największe wyzwania

Założenie warsztatu samochodowego wymaga znalezienia odpowiedniego lokalu. Liczy się przede wszystkim duża powierzchnia, która pozwoli na zmieszczenie całego potrzebnego sprzętu oraz kilku punktów do obsługi aut. Jednocześnie trzeba również wybrać dobrą lokalizację, najlepiej w pobliżu ruchliwej drogi i z parkingiem. Wiąże się to z większymi kosztami, ale jednocześnie pozwala na przyciągnięcie klientów i zwiększenie obrotów przedsiębiorstwa.

Koszty wzrosną jeśli zechcemy postawić własny budynek na działce, ale w dłuższej perspektynie może to okazać się trafioną decyzją. Lepiej mieć warsztat w widocznym miejscu i klientów, niż wynajmować obiekt który będzie trudno znaleźć.

Nie można także zapominać, że lista wyposażenia, które należy zakupić do warsztatu, jest bardzo długa. Potrzebny sprzęt to naprawdę niemały wydatek, dlatego w przypadku takiej firmy trzeba liczyć się z koniecznością dokonania wielu poważnych inwestycji. Oczywiście jest to również związane z potrzebą posiadania odpowiednich środków finansowych na ten cel. Nie każdy jest w stanie zgromadzić potrzebne fundusze na założenie naprawdę dobrego i solidne wyposażonego warsztatu.

Kolejny problem, przed którym stanie właściciel warsztatu, to znalezienie odpowiednich pracowników. Osoby zatrudnione w takim miejscu muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie. Tylko w ten sposób można zagwarantować właściwy poziom obsługi klientów oraz ich zadowolenie.

Ile można zarobić?

Trudno udzielić jednoznaczniej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od lokalizacji oraz wielkości firmy. Wiele osób decyduje się na założenie niewielkiego warsztatu z myślą o działalności na raczej niedużą skalę. Większy warsztat często okazuje się źródłem sporych dochodów – w takim przypadku na prowadzeniu własnej firmy można zarobić nawet kilkukrotnie więcej niż pracując na etacie. Oczywiście osiągnięcie takich wyników finansowych wymaga sporego zaangażowania, a także dosyć konkretnych inwestycji w wyposażenie warsztatu. Nie zmienia to jednak faktu, że powodzenie takiego przedsięwzięcia jest związane także z uzyskaniem konkretnych dochodów z działalności.

Czy własny warsztat się opłaca? Na pewno jest to rozwiązanie dla osób, które nie boją się ryzyka oraz wszystkich formalności, które są zawsze związane z własną działalnością. Trzeba także liczyć się z koniecznością posiadania dosyć dużego kapitału potrzebnego na sfinansowanie wszystkich inwestycji. Jednocześnie dobry warsztat samochodowy nigdy nie będzie narzekać na brak zainteresowanie ze strony klientów. Przy odpowiednim wyborze lokalizacji oraz wyposażenia taka firma może stać się źródłem naprawdę dobrych dochodów i będzie korzystnym pomysłem na biznes.

2 Comments on “Własny warsztat samochodowy – plusy, minusy, zarobki”

  1. Ja sporo maszyn kupiłem swego czasu na http://maszyny-rolnicze.ogloszenia-rolnicze.com ale wtedy trafiłem naprawdę nie niezłą okazję bo gościu miał wyposażenie całego warsztatu w niskiej cenie jak na jakość urządzeń. Do teraz praktycznie robię na 80% tego co wtedy kupiłem 🙂 Czasem można trafić na dobrą okazję no ale trzeba szukać. Kto ma dziś tyle kasy na nowy sprzęt tego typu?

  2. Warsztat w większych miastach gdzie by się nie otworzył, to i tak będzie miał powodzenie. Byle nie było partactwa i było uczciwie, a z biegiem czasu będą i klienci. Po 5x latach spokojnie można wyciskać kilkukrotność średniej krajowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com