W jakich sytuacjach pracodawca może zlecić obowiązkowe szczepienia dla pracowników?

Mała ilość osób zdaje sobie sprawę z konieczności i w ogóle obecności w życiu zawodowym szczepionek ochronnych. Pracując w typowym miejscu pracy nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń płynących z chorób. Są jednak sytuacje, kiedy pracodawca może wymagać od nas szczepień ochronnych. Sprawdźmy więc, w jakich sytuacjach możemy być zmuszeni do wykonania szczepień ochronnych w miejscu zatrudnienia.

Gdzie wymagane szczepienia?

Zanim skupimy się na samych szczepieniach, warto zastanowić się, w jakich warunkach i sytuacjach będziemy szczególnie narażeni na choroby, a więc będziemy zobligowani do wykonania szczepień ochronnych. Najczęściej obowiązkowe szczepienia mogą nas czekać w dziedzinach zatrudnienia związanych ze stycznością ze zwierzętami, produktami mięsnymi i pochodzenia zwierzęcego, żywnością, pracując w dużych skupiskach ludzi, w placówkach medycznych, gdzie mamy bezpośredni kontakt z ludźmi chorymi, pracując we wszelkiego rodzaju placówkach klinicznych, a także w zakładach gospodarowania odpadami i przy oczyszczaniu ścieków. Pracodawca może również wymagać od nas szczepień, kiedy praca będzie wymagać od nas częstych wyjazdów służbowych, zwłaszcza w tereny, gdzie szczepienia te będą obowiązkowe.

Czy mamy obowiązek odmówić szczepieniom?

Zazwyczaj pracodawca przy rozpoczęciu współpracy powiadamia nas o kwestii związanej ze szczepieniami, więc wówczas mamy możliwość rezygnacji ze współpracy. Pracodawca jednak stawia na szczepienia, ponieważ jest to jego obowiązkiem, odpowiednio zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Szczepienia w miejscach pracy są coraz częściej spotykane w miejscach pracy, dlatego też można zaobserwować zwiększenie oferty w kwestii opieki zdrowotnej przeznaczonej dla przedsiębiorstw.

Po co się szczepić?

Szczepienia w ostatnim czasie stanowiły kwestię sporną już od małego. W przypadku szczepienia dzieci decyzję odnośnie samego szczepienia podejmują rodzice. W ostatnim czasie można było zaobserwować odejście od samych szczepień, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bowiem w przypadku odejścia od szczepień zaobserwowano wzrost chorób. Kwestia szczepień dla dorosłych jest nieco inna. Oprócz tego, że szczepienia te są obligatoryjne, to jeszcze istnieje kilka sytuacji, w których szczepienia te są wymagane. Nie chodzi o to, aby szczepić się na wszystkie dostępne choroby.
źródło: http://zaszczepsiewiedza.pl

Warto jest zachować pewną mądrość i rozsądnie wybrać takie szczepionki, które realnie pomogą nam uporać się z chorobą i zapobiec zakażeniu nią. Takich sytuacji jest kilka i oprócz wyjazdów w tropikalne, dalekie kraje, część szczepień wymagana jest właśnie w pracy. Coraz więcej pracodawców zatrudniających pracowników w nietypowych lub ciężkich warunkach bezwzględnie wymaga szczepień ochronnych, biorąc na siebie odpowiedzialność za pracownika w miejscu pracy. Decydując się na odmowę szczepień należy pamiętać, że wszystkie konsekwencje związane z chorobą ponosi sam pracownik. Warto pamiętać, że część ze szczepień wymaga powtórzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com