Pomysł na biznes: Własny Fast Food

Założenie własnego punktu gastronomicznego w dobie aktualnie obowiązujących przepisów prawnych jest stosunkowo proste – rozkwit różnorodnej gastronomii, zarówno stacjonarnej, jak i w postaci food trucków, możemy obserwować na ulicach niemal każdego polskiego miasta. Co jednak powinniśmy wiedzieć o założeniu własnego punktu serwującego jedzenie? Dlaczego powinniśmy zacząć od fast foodu, a nie od razu od wykwintnej restauracji? Jakie potrawy powinniśmy serwować i od czego jest to zależne? I wreszcie, jak zadbać o jakość i terminowość dostaw produktów spożywczych wykorzystywanych w naszym punkcie gastronomicznym?

Dlaczego jest to takie ważne?

Już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że nie mając zbyt dużego doświadczenia w zakresie prowadzenia własnego punktu gastronomicznego, warto postawić na fast food, który potrafi wybaczyć znacznie większą ilość błędów. W przypadku fast foodów znacznie łatwiej poprawić jakość serwowanych posiłków w przypadku niezadowolenia pierwszych gości, jak również menu tego typu punktów jest znacznie bardziej elastyczne niż ma to miejsce w przypadku typowych restauracji.

Jakie potrawy? Oryginalność czy oklepany standard?

Patrząc na polski rynek gastronomiczny z perspektywy ostatnich kilkunastu lat można dostrzec pewną prawidłowość – jeżeli w danym mieście pojawi się fast food oferujący określony typ jedzenia i odniesie na tym sukces, to w przeciągu kilku miesięcy zaczną wyrastać jak grzyby po deszczu placówki bazujące na tym samym pomyśle. Taką sytuacje mieliśmy najpierw z zapiekankami, pitami, kebabami, lodami naturalnymi czy też obecnie ze wszelkiego rodzaju burgerami.

Co prawda skopiowanie już funkcjonującego pomysłu wydaje się prostszą drogą, to jednak trzeba mieć na uwadze, że w ten sposób sami stawiamy się w gorszej pozycji – musimy konkurować z już istniejącymi podmiotami i nie unikniemy porównań klientów. Wielu z nich ma sentyment do pierwszych punktów z burgerami i znacznie gorzej ocenia kolejne punkty na gastronomicznej mapie miasta. Warto mieć również na względzie, że moda na dany rodzaj jedzenia dość szybko przemija i tym samym wchodząc na rynek z już dostępnym produktem, dość często możemy spotkać się z niemiłą niespodzianką w postaci spadającego zainteresowania!

Oryginalność i dobry pomysł!

Aby odnieść sukces w branży szybkiej gastronomii warto postawić na produkt, którego w naszym mieście jeszcze nie ma. W ten sposób mamy okazję podbić kulinarne i smakowe gusta mieszkańców i zyskać miano tego pierwszego punktu z danym fast foodem, który każdy będzie chciał odwiedzić.

Kluczowe są składniki!

W przypadku fast foodów kluczowe są składniki – muszą być one nie tylko dobrej jakości, ale również zawsze dostarczona na czas oraz w odpowiednich warunkach (niezależnie od tego czy na dworze jest -20 czy +30 stopnic Celsjusza). Odpowiedni samochód chłodnia jest do tego niezbędny! Z tego tez względu warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych hurtowni dla gastronomii, które nie tylko umożliwią nam szybkie składanie zamówień drogą telefoniczną czy też e-mailową, ale również zagwarantują nam profesjonalny transport do naszego punktu (przykładem jest chociażby firma http://www.rofood.com/pl/).

Podsumowując, własna gastronomia, nawet w postaci fast foodu nie zawsze jest “łatwym kawałkiem chleba”, jednak z pewnością może przynosić wiele satysfakcji oraz kształtować kulinarne upodobania wszystkich Polaków. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com