Uproszczona restrukturyzacja dla firm – dowiedz się wszystkiego na ten temat

Końcem listopada 2021 roku została wprowadzana tzw. restrukturyzacja uproszczona, która z czasem stała się stałym rozwiązaniem dla firm. UPR (uproszczone rozwiązanie restrukturyzacyjne) to interesujące zagadnienie, jednak aby w ogóle móc rozważać taką możliwość konieczne jest rozeznanie w kluczowych zagadnieniach – od wymagań po działanie. Jeśli interesuje Cię restrukturyzacja krok po kroku jako taka, zapraszamy do lektury.

Uproszczona restrukturyzacja – wymagania

Pierwszym i równocześnie najważniejszym czynnikiem pozwalającym na wszczęcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest kwestia wypłacalności danej firmy. Jeśli Twojemu biznesowi grozi niewypłacalność lub też, jeśli już znajdujesz się w takim punkcie – uproszczona restrukturyzacja proces możesz rozważać.

Kiedy ma miejsce niewypłacalność firmy?

  • Jeśli od ponad 2 lat zadłużenie firmy jest wyższe od wartości jej majątku.
  • Jeżeli od ponad 3 miesięcy firma nie jest w stanie uregulować swoich finansowych zobowiązań.

Są również i inne przesłanki, na podstawie których może być realizowana <a href=”https://www.eif.pl/2023/04/25/uproszczona-restrukturyzacja-jak-wyglada-proces/”>uproszczona restrukturyzacja</a>, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów z branży. Patrząc na to, jak działa uproszczona restrukturyzacja wymagania i wszystko co z tym związane – należy również podkreślić, że z tej procedury można skorzystać tylko jeden raz.

Jak działa uproszczona restrukturyzacja?

Sednem zrozumienia tego, w jaki sposób działa uproszczona <a href=”https://www.eif.pl/oferta/restrukturyzacja-dla-firm/”>restrukturyzacja dla firm</a> jest zrozumienie głównego celu tego procesu, a jest nim ochrona dłużnika przed egzekucją komorniczą, bowiem moment ogłoszenia obwieszczenia, że została dla danej firmy otwarta uproszczona restrukturyzacja sprawia, że nie można rozpoczynać względem dłużnika żadnych nowych postępowań egzekucyjnych, a te które już trwają – pozostają zawieszone.

W czasie UPR ochronie podlegają kluczowe umowy odnoszące się na przykład do kwestii takich jak:

  • dzierżawa,
  • wynajem,
  • leasing,
  • kredyt.

W ramach procesu możesz też wystąpić o uchylenie zajęć, które zostały dokonane jeszcze przed rozpoczęciem uproszczonej restrukturyzacji – jeśli jest to niezbędne do możliwości dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Aby to wszystko mogło mieć miejsce konieczne jest, aby UPR została zatwierdzona przez sąd. W przypadku braku złożenia wniosku, po upływie czterech miesięcy od tego momentu – restrukturyzacja uproszczona zostanie dla danej firmy zakończona. Warto również zauważyć, że w momencie gdy UPR zostanie zatwierdzona – funkcjonuje w praktyce zgodnie z wynegocjowanymi w danym procesie warunkami.

Aby rozpocząć całą procedurę konieczne jest samodzielne złożenie obwieszczenia, które to w sposób automatyczny będzie ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Nie zapomnij o tym, by w ww. obwieszczeniu uwzględnić informacje takie jak dane dłużnika, dzień układu oraz dane nadzorcy układu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com