Tytoniowe delikatesy na osiedlu – czy to dobry pomysł na biznes?

Tytoń coraz rzadziej kojarzy się z tanią używką, która służy do rozładowania stresów. Częściej jest natomiast uznawany za dobro luksusowe, a w Polsce jest coraz więcej koneserów cygar czy cygaretek. Czy jest ich zatem na tyle dużo, żeby opłacało się otwieranie osiedlowych delikatesów tytoniowych?

Tylko na zamożnych dzielnicach?

Na pewno taki pomysł nie sprawdzi się na każdym osiedlu. Na tych mniej zamożnych dzielnicach oczywiście mieszkają też ludzie, którzy lubią tytoń, ale i z reguły wystarcza oferta małych sklepów osiedlowych czy też supermarketów. A delikatesy dedykowane produktom tytoniowym przeznaczone są jednak dla klientów dysponujących większymi środkami, ale i świadomością konsumencką. Bo w końcu przeciętnego klienta trudno będzie przekonać, czemu ma zapłacić dwa razy więcej za opakowanie cygaretek niż w pobliskim supermarkecie.

Co oferować?

Jeśli zatem zdecydujemy się założyć delikatesy, co powinno stanowić trzon naszej oferty? Jeśli celujemy w naprawdę zamożnego klienta, to mogą być to ekskluzywne cygara. Pewnie nie znajdą wielu klientów, ale oferując naprawdę ekskluzywne produkty, możemy liczyć na spore marże. Jeśli więc znajdziemy niewielu koneserów, którzy skłonni będą płacić kilkaset złotych za zestawy luksusowych cygar, to być może nasz biznes szybko będzie rentowny. Ale oczywiście nie musimy od razu tak wysoko pozycjonować naszego sklepu. Możemy zaoferować nieco bardzo luksusowych produktów i znacznie więcej tych ze średniej półki. I tak na przykład paczki z lepszymi cygaretkami za kilkanaście złotych powinny bez problemu znaleźć nabywców. Jeśli będzie ich wielu, możemy poeksperymentować z nieco droższymi produktami. Cygaretki za dwadzieścia złotych i więcej też znajdują w Polsce wielu nabywców. Oczywiście w naszych delikatesach nie może zabraknąć nieco tańszych cygar. Takie za kilkanaście złotych należą do najpopularniejszych na naszym rynku.

Większość podobnych sklepów oferuje też zazwyczaj tytoń. To znacznie tańsza alternatywa dla papierosów w paczkach. Cena puszki z 50 gramami tytoni kosztuje zazwyczaj ok. 30-32 złotych. Możemy zatem znaleźć na niego bardzo wielu klientów, którzy nie chcą płacić za tradycyjne papierosy. A jak zaoferujemy już tytoń, możemy sprzedawać też bibułki, filtry czy listki. Warto też pamiętać, że inny jest tytoń do papierosów, a inny do tradycyjnych fajek.

Jeśli więc wybierzemy produkty tytoniowe do naszego sklepu, możemy pomyśleć również o sprzedaży akcesoriów. Wszystko oczywiście zależy od profilu naszego docelowego klienta. Najwięcej jest natomiast akcesoriów do cygar. Są to na przykład obcinarki, etui, humidory, nawilżacze, gilotyny do cygar… Produktów jest tu naprawdę bez liku.

Personel jest kluczowy

Jeśli tytoniowe delikatesy mają być dochodowym biznesem, powinniśmy odpowiednio dobrać pracowników. Jeśli chcemy oferować produkty z segmentu premium, to i sprzedawcy muszą nie tylko prezentować pewien poziom i być eleganccy, ale też znać się na produktach tytoniowych. Klient, zwłaszcza jeśli jest pasjonatem, bywa bardzo wymagający. Ważne, by sprzedawca dotrzymywał mu kroku i wiedział co sprzedaje.

Pomocy w opracowaniu artykułu udzielił nam portal http://www.trafika.pl – dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com