Studia podyplomowe – czy łatwo po nich znaleźć pracę?

W dzisiejszych czasach samo ukończenie studiów wyższych nie zawsze jest gwarancją dobrego zatrudnienia w zawodzie. Po wielu kierunkach panuje spora konkurencja, zdarzają się też takie studia, które dają jedynie wiedzę ogólną, a ich absolwenci musza dokształcać się później na własną rękę. Dobrym rozwiązaniem na podniesienie kwalifikacji zawodowych i zdobycie nowych kompetencji są studia podyplomowe.

Studia podyplomowe to oferta kształcenia, którą znajdziemy zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. Jest to kształcenie, skierowane do osób, które posiadają już wyższe wykształcenie na poziomie co najmniej licencjata lub inżyniera. Oferta studiów podyplomowych zwykle jest konsultowana z przedstawicielami biznesu, dzięki temu stanowi ona odpowiedź na realne zapotrzebowanie rynku pracy. Studenci, którzy decydują się na naukę na studiach podyplomowych, mogą bez problemu połączyć naukę z pracą zawodową – studia podyplomowe na większości uczelni są bowiem prowadzone w systemie zaocznym w formie weekendowych zjazdów.

Nie zawsze trzeba płacić z własnej kieszeni

Studia podyplomowe najczęściej są płatne. Dlatego też trzeba dysponować pewną ilością wolnej gotówki, którą trzeba będzie zainwestować w kształcenie. Jednak warto też wiedzieć, że nie zawsze trzeba będzie zapłacić za podyplomówkę z własnej kieszeni. Bardzo często na studia uzupełniające kwalifikacje wysyła pracowników pracodawca. Jeśli pracownik jest do tych studiów zobligowany, to pracodawca ponosi ich koszty. Można też znaleźć wiele podyplomówek realizowanych z różnych działań unijnych, które również są bezpłatne. Wtedy jednak trzeba spełniać wszystkie kryteria, jakie są wymagane od kandydatów na takie studia. Studia podyplomowe znajdziemy w ofercie kierunków ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych. Osoby z każdej branży mogą więc uzupełniać wykształcenie czy zdobyć konkretną specjalizację potrzebną do pracy w jego dziedzinie.

Nowe możliwości zawodowe

Studia podyplomowe mba niemal zawsze otwierają przed absolwentami nowe możliwości na rynku pracy, pozwalają na budowanie ciekawej ścieżki kariery, a w firmie dają możliwość awansu czy zdobycia lepszego stanowiska. W wielu firmach na wyższe stanowiska trzeba mieć konkretne kompetencje i umiejętności. Nawet, jeśli pracownik jest świetny i doskonale rokuje, musi przedstawić dyplom ukończenia konkretnych studiów, aby móc wspiąć się na wyższe stanowisko. Studia podyplomowe to doskonała okazja do szybkiego dokształcenia się i zdobycia nowych kwalifikacji. Na http://www.pswbp.pl/ można znaleźć szeroki wybór kierunków, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb. W odróżnieniu od klasycznych studiów licencjackich czy magisterskich, podyplomówki najczęściej trwają jeden rok akademicki. Wystarczą więc dwa semestry, aby otrzymać dyplom ukończenia kolejnych studiów, które otworzą nowe możliwości zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com