Strugarki czterostronne – funkcje i przeznaczenie

Obróbka drewna to czasochłonny proces – jeżeli dysponujesz kilkoma osobnymi narzędziami. Zakłady stolarskie często wyposażone są w kilka odrębnych maszyn, takich jak: grubiarka, frezarka dolnowrzecionowa czy wyrówniarka. Każde z tych urządzeń sprawnie poddaje drewno stosownej obróbce, ale istnieje inne wyjście, aby przyspieszyć proces produkcji mebli. Można zainwestować w strugarkę czterostronną, która w jednym cyklu może wykonać kilka czynności naraz – z doskonałą precyzją.

Funkcje strugarek czterostronnych

Wielofunkcyjne urządzenia to klucz do usprawnienia procesów produkcji w nowoczesnych fabrykach i zakładach. Technologie wciąż się rozwijają i dostarczają innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym praca postępuje szybciej – a co za tym idzie, generowane są większe zyski.   Strugarka czterostronna łączy w sobie funkcje kilku sprzętów:

 • Wyrówniarki – element jest poddawany obróbce od dołu;
 • Grubiarki – element obrabiany jest od góry;
 • Frezarki (dwóch głowic pionowych) – element obrabiany jest bocznie.

Oprócz wymienionych, strugarki stolarskie mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak:

 • Nastawy stołów;
 • Walce stołowe;
 • Dociski;
 • Przeciwodrzutniki;
 • Hamulce;
 • Osłony;
 • Ssawy;
 • Urządzenia posuwowe.

Jedna strugarka – wiele możliwości

W zakładzie wyposażonym w kilka różnych urządzeń praca postępuje dość szybko. Jeżeli można zastąpić różne maszyny jedną, która potrafi wykonywać kilka czynności w jednym cyklu roboczym – produkcja jest o wiele bardziej efektywna. Czas obróbki jednego elementu jest kilkukrotnie krótszy, dzięki czemu firma może wyprodukować więcej towaru w tym samym przedziale czasowym. Inwestycja w strugarkę czterostronną zwróci się bardzo szybko – można zrealizować większą ilość zamówień.

Źródło: https://www.maszynydodrewna.com/katalog-maszyn/strugarki-czterostronne

Strugarki do drewna – jakie są najlepsze?

Na rynku najbardziej liczą się dwaj producenci strugarek – rodzima firma Jaroma oraz zachodni gracz – Weinig. Jaroma jest obecna na rynku od niemal stulecia, wielokrotnie zdobyła złote medale na targach DREMA I BUDMA. Firma Weinig powstała w 1905 roku, a maszyny do obróbki drewna produkuje od 1947 roku.

Jaką strugarkę wybrać? Produkty obydwu firm sprawdzają się zarówno w zakładach przemysłowych, jak i mniejszych – rzemieślniczych. Inteligentne strugarki posiadają szereg udogodnień, m. in. system wymiany narzędzi Power Lock, dzięki któremu zmiana narzędzia odbywa się za pomocą jednego przycisku.

Pierwszym kryterium, na którego podstawie opiera się wybór sprzętu, to rodzaj drewna. Mowa tu o drewnie mokrym oraz suchym. Bezcelowym jest kupno obrabiarki do drewna mokrego, jeżeli produkcja dotyczyć będzie drewna suchego i materiałów drewnopodobnych. To łączy się bezpośrednio z drugim kryterium – mocą silnika strugarki. Im większa moc, tym większe elementy można poddawać obróbce.
Strugarkę, nawet używaną, najlepiej kupić dopasowując ją do wielkości i rodzaju elementów, z którymi się pracuje.

Strugarka do drewna suchego czy mokrego – którą wybrać?

Strugarka do drewna mokrego może spokojnie obrabiać drewno ususzone. Strugarka do drewna suchego nie poradzi sobie na dłuższą metę z mokrymi elementami – trzeba liczyć się z kosztami serwisu w przypadku awarii. Jeżeli działalność skupia się na produkcji z wykorzystaniem suchego materiału, a mokre jest obrabiane sporadycznie – można inwestować w droższy sprzęt, o ile strategia firmy nie obejmuje rozszerzenia działań o czynności związane z mokrym materiałem.

W jakich przedsiębiorstwach strugarka spełni swoje przeznaczenie?

Strugarka stolarska idealnie sprawdzi się w większych zakładach stolarskich oraz firmach nastawionych na produkcję rzemieślniczą. Ze względu na wielofunkcyjność, strugarki czterostronne mogą wykonywać szereg różnych zadań w jednym cyklu roboczym. Każdy przedsiębiorca, który chce zwiększyć zyski i produkować więcej mebli, powinien zainwestować w strugarkę.

Strugarka czterostronna – nowa lub używana, gdzie kupić?

Warto kupować produkty pochodzące z wiarygodnych źródeł – to oczywiste. W przypadku strugarek czterostronnych, rekomendujemy zakup ze strony https://www.maszynydodrewna.com/ – sprawdzony i godny zaufania partner biznesowy w tej branży. Dlaczego warto kupić właśnie w tej firmie? Ponieważ to przedsiębiorstwo buduje wartość swojej marki na szalenie ważnym fundamencie – na zaufaniu klientów. Jakość, doświadczenie i wysoki poziom obsługi klienta – to właśnie wyróżnia EMI maszyny – warto skorzystać z fachowej porady i kupić sprzęt spełniający oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com