Strona internetowa – O czym trzeba wiedzieć, aby się udało

Strona internetowa, to Ty, Twoja firma i to, jak ostatecznie Twój biznes będzie postrzegany przez potencjalnych Klientów. Jak wiesz pierwszy kontakt ma znaczenie. Jednak w przypadku stron internetowych nie tylko pierwsze zetknięcie ze stroną może decydować o powodzeniu, ale także to czy do takiego “spotkania” w ogóle dojdzie.

Co z tego, że przygotujesz piękną i funkcjonalną witrynę jeśli tylko Ty będziesz jej gościem. Co z tego, że będziesz miał rewelacyjne usługi i świetne produkty, jeśli będziesz o tym wiedział tylko Ty. Przyjrzyjmy się kluczowym czynnikom, które ostatecznie zdecydują o tym czy Twój projekt internetowy będzie miał przełożenie na wzrost ilości Klientów i większe dochody, czy stanie się kolejnym bezużytecznym bytem jakich tysiące w Internecie.

Bądź rozumiany i lubiany

Niezwykle ważne jest to abyś poznał swoich przyszłych Klientów. Zrozumiał dokładnie to czego potrzebują i kim są. To etap niezwykle ważny, ale jednocześnie najczęściej ignorowany przez początkujących adeptów sztuki budowy i prowadzenia stron internetowych.

Znając swoich odbiorców będziesz w stanie komunikować się z nimi językiem jaki doskonale rozumieją. To z kolei będzie miało wpływ na ich zaangażowanie i w ślad za tym satysfakcję jaką czerpać będą odwiedzając Twoją stronę. Po prostu poczują się jak u siebie i będą przekonani, że odwiedzając Twój serwis trafili we właściwe, przyjazne im miejsce. Tu jest to czego szukamy!

W konsekwencji poskutkuje to wzrostem zaufania do Ciebie i Twojej marki, a ocieplone relacje mają zdecydowanie większą szansę na sprzedaż czy jakąkolwiek inną konwersję, na której Ci zależy. Jest więc o co powalczyć.

Miej pełną kontrolę nad swoją stroną internetową

Częstym błędem jest powierzenie stworzenia strony i jej rozwoju na zewnątrz, zwłaszcza gdy nie ma środków na późniejszą stałą opiekę takiej czy innej agencji. O ile przy większym budżecie możesz spać w miarę spokojnie, bo zawsze możesz liczyć na szybkie reakcje ze strony opiekunów, o tyle jeśli środków brak, może się okazać, że Twój projekt utknie w martwym punkcie.

Pamiętaj, że decydując się na stronę internetową musisz nieustannie ją rozwijać i nauczyć się wykorzystywać ją nie tylko jako wizytówkę, ale przede wszystkim jako skuteczne narzędzie marketingowe. W praktyce oznacza to nic innego jak ciągłe jej modelowanie i dostosowywanie do zmieniających się warunków w jakich funkcjonuje Twój biznes, a także Twoja konkurencja.

Najlepszym sposobem na ujarzmienie strony, zwłaszcza gdy nie masz odpowiedniego budżetu, jest stworzenie jej od podstaw samodzielnie. Może się to wydać szalonym pomysłem, ale dziś masz do dyspozycji narzędzia, które dają taką możliwość każdemu i to bez wyjątków.

To ważne ponieważ decydując się na taki krok kontrolujesz każdy najdrobniejszy aspekt związany z funkcjonowaniem Twojej witryny. Owszem musisz nauczyć się pracy z narzędziem, ale nie różni się to znacząco od opanowania jakiegokolwiek innego oprogramowania, z którym pracujesz i które wykorzystujesz każdego dnia w swojej firmie. Kwestia wyłącznie czasu i chęci. Pomocne mogą tu być materiały dostępne w Internecie. Rozmaite tutoriale i kursy onLine, takie jak: Kurs WordPress dla początkujących dostępny na serwisie Jak Zrobić Stronę. Wiele interesujących kanałów na YouTube, itd.

Tego typu forma zdobywania wiedzy i umiejętności pracy z własną stroną internetową nie tylko pozwoli Ci swobodnie rozwijać swój projekt, ale także pozwoli zaoszczędzić znaczne środki finansowe, które możesz przeznaczyć chociażby na marketing i działania SEO. Zadbasz o widoczność!

Uprawiaj marketing i nie bój się go

Strona internetowa jest już gotowa. Jesteś ze swojej pracy bardzo zadowolony. Świetnie, ale pamiętaj że to dopiero początek Twojej drogi. Właśnie teraz zaczyna się proces nieustannej walki o Klienta. Jesteś jednak górą, ponieważ potrafisz swobodnie zarządzać stroną i jesteś w stanie wdrażać własne strategie marketingowe.

Pisz interesujące treści i publikuj je u siebie, a także na zewnątrz. To nic innego jak Content Marketing, który dziś traktowany jest jako kluczowy element każdej strategii SEO. Nie powielaj błędów innych, którzy po uruchomieniu strony spoczywają na laurach i uważają, że teraz wystarczy poczekać, a wszystko zacznie się samo kręcić. Otóż tak się nie stanie, a oni będą czekali na cud w nieskończoność.

Buduj wokół siebie i swojej marki społeczność. To nie tylko profile w mediach społecznościowych, ale także budowa list mailingowych, niedocenianych przez wielu, a będących niesłychanie skutecznym narzędziem marketingowym.

Jeśli masz środki, bo udało Ci się zaoszczędzić na kosztach stworzenia strony, spójrz w stronę kampanii reklamowych, chociażby na Google Ads czy kampanii na Facebooku. Tylko UWAGA. Nie rzucaj się na nie bez uprzedniego przygotowania, ponieważ uruchamianie płatnych kampanii reklamowych bez wiedzy na ten temat będzie w 99% przypadków skutkowało przepaleniem budżetu. Innymi słowy Twoje pieniądze wyparują, a efektów nie będzie. To jedyny przypadek, gdzie warto zainteresować się współpracą z agencją, chyba że masz zacięcie i także na tym polu sięgniesz po szkolenia. Zrób to jednak przed startem z kampanią.

Chęci nie wystarczą

Niektórzy mówią: “Moja strona internetowa powinna być prosta, nie potrzebujemy tam żadnych treści poza podstawowymi o działalności i danymi kontaktowymi“. Gdy ktoś tak mówi pytam: “Rozumiem, czyli nie chcesz przy jej pomocy docierać do nowych Klientów?“. Zawsze odpowiedź jest taka sama: “Oczywiście, że chcę!“. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to możesz być pewien, że na chęciach się skończy. Nie wystarczy odpalić strony i czekać, aż coś spadnie z nieba. Internet dziś to zupełnie inne medium w porównaniu do tego co mieliśmy lat temu 10. Bez zaangażowania czas lub pieniądze poświęcone na uruchomienie strony internetowej będą zwyczajnie zmarnowane.

Nie bój się nowych wyzwań, bo tylko Ci którzy walczą o swoje, są w stanie osiągnąć założony cel. Naucz się szukać. Strona internetowa przy odpowiedniej wiedzy i konsekwencji w działaniu nie musi być kosztowna, a jednocześnie może skutecznie realizować pokładane w niej nadzieje.

Przeczytaj także:
Zakazane praktyki SEO – o czym musisz pamiętać?
Pierwsza strona internetowa – co warto wiedzieć?
Jaki jest koszt strony www?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com