Pierwsza strona internetowa – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach, Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Korzystamy z niego na okrągło, zarówno w celach prywatnych, śledząc media społecznościowe, lub po prostu czytając różne artykuły umieszczone w sieci, ale także i w celach biznesowych, w zasadzie każda firma, która chce być rozpoznawalna w swojej dziedzinie, musi posiadać swoją stronę internetową. Jednak posiadanie swojej strony www, to nie tylko przywilej dla tych największych. W zasadzie każdy może stworzyć swoją własną stronę i wbrew pozorom, nie potrzebujemy do tego specjalistycznego oprogramowania. 

Jak stworzyć stronę internetową?

Uruchomienie strony internetowej to zadanie banalnie proste. Do tego celu, musimy wymyślić adres www pod jakim chcemy być widoczni w sieci. Jeśli mamy już adres naszej strony, musimy sprawdzić, czy ktoś na całym świecie nie wpadł na taki sam pomysł jak my. Żeby sprawdzić dostępność naszego adresu, musimy wejść na strony firm, które oferują wykupienie domen internetowych. Na takiej stronie jesteśmy w stanie nie tylko sprawdzić, czy wymyślony przez nas adres jest wolny, ale także możemy od razu go wykupić, czyli po prostu zarezerwować na dany okres czasu, tak by nikt nie mógł go już powtórzyć. Mamy już adres naszej strony internetowej, teraz musimy znaleźć serwer, na którym nasza strona będzie działać. Zazwyczaj portale, które oferują zakup domeny, posiadają również możliwość wykupienia serwera, na którym nasza strona będzie pracować. Często możemy połączyć obie usługi, dzięki czemu obniżymy koszty. Mając już zarezerwowaną domenę oraz serwer dla naszej strony internetowej, posiadamy wszystko, by móc ją uruchomić. Warto także zadbać o bezpieczeństwo naszej strony www, wykupując certyfikat SSL. Jest to certyfikat, deklarujący że nasz adres www jest bezpieczny dla użytkowników odwiedzających naszą stronę. Od razu nasuwa nam się pytanie, ile może kosztować strona www? Jakie będą koszty zarówno domeny, jak i serwera czy certyfikatu SSL? Odpowiedź znajdziecie w następnym akapicie.

Koszty uruchomienia strony www

Przed stworzeniem strony internetowej, wiele osób zastanawia się, ile może kosztować strona www? Mimo utartej opinii, że uruchomienie strony wiąże się ze sporymi kosztami, nie do końca mija się to z prawdą. Tak na prawdę na utworzenie strony www, na start będziemy potrzebować mniej niż 250 zł. W zależności jaką firmę wybierzemy do obsługi naszej domeny oraz serwera, odpowiednio koszty powinny wynosić około 20 zł netto rocznie za adres www i około 100 zł netto rocznie za serwer. Dodatkowym kosztem będzie certyfikat SSL, jednak to również niewielka kwota, w granicach 50 zł netto za rok korzystania z usługi. Do tego może dojść koszt oprogramowania, na którym będziemy tworzyć naszą stronę. Mamy tutaj do wyboru proste w obsłudze programy typu WordPress, które umożliwiają łatwe tworzenie naszej strony według szablonów, lub pisanie strony w językach informatycznych, co jest dużo trudniejszym zadaniem i potrzebujemy do tego specjalistycznej wiedzy. Pozostając przy edytorach stron typu WordPress, koszt rocznego korzystania z usług edytora to około 60 zł netto. Możemy również oddać stworzenie naszej strony www, w ręce firmy specjalizującej się w takich zadaniach, jednak wtedy koszty znacznie wzrosną. Taka usługa w firmach zewnętrznych waha się w przedziałach od 1000 zł netto do nawet 5000 zł.

Liczy się pomysłowość!

Zdecydowania najchętniej odwiedzane są strony, których twórcy wpadli na niebagatelny pomysł podczas ich tworzenia. Warto zatem porządnie przemyśleć kwestię, jak nasza strona ma wyglądać. Zakładając, że wiemy co nasza strona ma przedstawiać, warto rozejrzeć się w sieci, po stronach osób lub firm, które nawiązują do tych samych zagadnień co my, i stworzyć projekt, który będzie przedstawiał tę samą treść tylko w zupełnie inny sposób. Chodzi tu zarówno o kwestię graficzną strony, czyli jej wygląd, ale także o sam sposób przedstawiania treści. Jest to również ważne przy pozycjonowaniu naszej strony w wyszukiwarkach typu Google. Jeżeli chcemy, by nasza strona pojawiała się jako jedna z pierwszych w Google, postarajmy się o nieszablonową szatę graficzną, ale także unikalne treści. Jeżeli uda nam się wyróżnić spośród tłumu innych stron o tej samej tematyce, z pewnością roboty Google to docenią i wywindują naszą stronę do samego topu!

 

Polecamy:
Jaki jest koszt strony www?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com