Jakie należy spełnić wymagania aby otworzyć własny Fast Food?

Restauracje fast food to miejsca, gdzie można zjeść szybko i tanio. Takie lokale cieszą się coraz większą popularnością. Statystyki pokazują, że z roku na rok Polacy chętniej decydują się na jedzenie poza domem i najczęściej wybierają tanie dania.

Założenie własnego fast-foodu może okazać się dobrym pomysłem na biznes. Niedrogie posiłki i szybka obsługa przyciągają wielu klientów, dlatego można liczyć na spore obroty, zwłaszcza jeśli serwowane jedzenie będzie stosunkowo smaczne. Osoby, które zdecydują się na prowadzenie takiego lokalu, mogą wybierać między kilkoma różnymi rozwiązaniami, takimi jak kebab, kurczaki z rożna, czy jedna ze znanych restauracji posiadających sieci franczyz. Niezależnie od wybranej opcji trzeba pamiętać o tym, że otworzenie restauracji jest związane z koniecznością spełnienia konkretnych wymagań.

Właściwy lokal

Oczywiście przy wyborze lokalu, w którym znajdzie się restauracja, trzeba zwrócić bardzo dużą uwagę na znalezienie właściwej lokalizacji. Najlepiej prowadzić lokal w pobliżu tras szybkiego ruchu, w okolicach szkół i uczelni, a także różnych atrakcji turystycznych. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku lokalu takiego typu liczy się przede wszystkim jak najwyższy obrót, czyli duża ilość klientów. To właśnie spora sprzedaż pozwala na utrzymanie cen na stosunkowo niskim poziomie. Najlepszym sposobem na przyciągnięcie klientów jest wybranie miejsca, gdzie kręci się dużo osób.

Jednocześnie wybrany lokal musi spełniać konkretne wymagania techniczne. Bardzo duże znaczenie ma właściwa powierzchnia. Metraż, który trzeba zapewnić, będzie uzależniony od tego, czy jedzenie będzie podawane na miejscu, czy sprzedawane na wynos. To drugie rozwiązanie znacznie ułatwia sprawę i zmniejsza koszty, jednocześnie jednak nie zawsze sprawdzi się w każdym miejscu. Lokal powinien pomieścić wszystkie potrzebne pomieszczenia oraz konieczne wyposażenie, które będzie wykorzystywane do przygotowywania posiłków.

Potrzebne pozwolenie sanepidu

Sanepid określa dosyć konkretne wymagania, które musi spełnić lokal gastronomiczny. Przed rozpoczęciem takiej działalności należy się z nimi dokładnie zapoznać. Przede wszystkim w lokalu musi znaleźć się miejsce na wydzieloną kuchnię, w której będzie zlewozmywak z bieżącą wodą. W restauracji należy również wygospodarować przestrzeń na takie pomieszczenia jak szatnia, magazyn oraz toaleta. Nie bez znaczenia pozostaje także dobra wentylacja pomieszczenia.

Po znalezieniu lokalu, który spełnia wszystkie potrzeby, należy zatroszczyć się o sporządzenie tak zwanego projektu technologicznego. Nie jest to proste zadanie i wymaga przede wszystkim dużej wiedzy na temat szczegółowych wymagań stawianych tego typu lokalom. Dlatego sporządzenie projektu najlepiej zlecić zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w opracowywaniu takich dokumentów. W ten sposób można zyskać gwarancję, że przygotowany plan będzie rzeczywiście poprawny.

Ile to kosztuje?

Trudno oszacować dokładne koszty przystosowania restauracji do wymagań stawianych przez sanepid. Na pewno zależy to w pewnym stopniu od samego lokalu oraz od jego stanu technicznego. W zależności od miejsca konieczne może być przeprowadzenie różnych prac remontowych lub zakup różnego rodzaju urządzeń. Należy brać pod uwagę konieczności np. zainwestowania w wymianę wentylacji lub instalacji elektrycznej.

Tego typu prace oczywiście podnoszą koszty otworzenia restauracji fast-food. Jednocześnie warto pamiętać, że stworzenie takiego lokalu jest inwestycją na lata. Dlatego w czasie przygotowań warto od razu zainwestować w miejsce tak, żeby spełniało wszystkie konieczne wymagania, ale także po prostu sprawnie działało i robiło pozytywne wrażenie na klientach. Jest to najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu.

Na przystosowaniu restauracji do wymagań sanepidu nie warto oszczędzać – są to podstawowe wymagania, które należy spełnić. Wydatki można zmniejszyć na inne sposoby, np. przez zakup używanego sprzętu i wyposażenia. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na jakość oraz stan techniczny takich urządzeń z drugiej ręki.

One Comment on “Jakie należy spełnić wymagania aby otworzyć własny Fast Food?”

  1. Teraz w fast foodach jest moda na mięso z grilla. Praktycznie w każdym z restauracji tego typu mamy już grille. Kiedyś myślałem, że na zapleczu stoi gościu i grilluje na węglu mięcho hehe 🙂 Ale w końcu sam postanowiłem kupić sobie grilla do domu i zdziwiłem się jak zobaczyłem bezdymne grille od Lotusa. Fantastyczna sprawa, na biwak, na balkon. Nawet w zimie grillujemy. Ja kupiłem mojego Lotusa na http://zdroweimarkowe.pl/18-grille bo cenowo najtaniej ale z innych firm już można tańsze kupić. No ale mi zależało na jakości więc kupiłem właśnie ten model. Polecam każdemu kto chce mieć zdrowy fast food w domu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com