Segmentacja odbiorców – jak ją przeprowadzić?

W dzisiejszych czasach trafienie do odpowiedniej grupy odbiorców nie jest wcale takie proste. Dobór korzystnych narzędzi marketingowych i przechodzenie z jednej grupy docelowej na drugą to często ciężka praca. Idealne dopasowanie przekazu reklamowego oferuje segmentacja odbiorców, ale trzeba wiedzieć, jak odpowiednio się za nią zabrać.

Czym jest segmentacja rynku?

Segmentacja to inaczej identyfikacja grupy klientów o podobnych potrzebach i zachowaniach. Dzielenie odbiorców ze względu na region, w którym mieszkają, liczbę transakcji czy korzystanie z newsletterów pozwala zebrać informację, w jaki sposób przedsiębiorca może wykorzystać segmentację w kampaniach web push. Takie działania są kluczem do sukcesu kampanii, którymi zajmują się wyspecjalizowane firmy, np. PushAd. Dzięki segmentacji istnieje możliwość wysyłania odpowiednich notyfikacji do potencjalnie najbardziej zainteresowanej grupy odbiorców.

Co daje odpowiednia segmentacja klientów?

Dobrze przeprowadzona segmentacja pomoże przedsiębiorcy w doborze strategii marketingowej i pozyskaniu wartościowych leadów. Dodatkowo umożliwi doprecyzowanie oferty i dostosowanie jej do oczekiwań klientów. Ponadto zwiększa także efektywność sprzedaży poprzez dostarczenie odbiorcy odpowiedniego komunikatu. Jeśli przedsiębiorca poświęci trochę czasu na segmentację, będzie mógł określić, który rodzaj klientów potrzebuje w danym momencie najwięcej uwagi. Działy sprzedaży powinny zadbać o to, aby marka skupiała się na klientach rozwojowych, a tych trzeba najpierw znaleźć i wyodrębnić. Dobranie produktu pasującego do potrzeb klientów jest możliwe, dzięki posiadaniu wiedzy na temat grupy docelowej. Podstawowe dane, jakie można wyodrębnić w procesie segmentacji to m.in.: cechy demograficzne takie jak wiek, płeć, dochody, zawód czy wykształcenie. Warto jednak zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych cech, takich jak wzorce zakupowe, które odpowiedzą na pytania, co, jak, kiedy i gdzie kupują konsumenci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com