Budownictwo przemysłowe – koszty budowy hal stalowych

Hale stalowe stają się coraz popularniejsze. Wynika to z jednej strony z szybszego tempa budowy w porównaniu do budynków murowanych, z drugiej – ze zdecydowanie niższych kosztów inwestycji. Ile trzeba zapłacić za stworzenie hali stalowej od podstaw? Co wpływa na ostateczną cenę? I jakie rodzaje obiektów można w ten sposób zbudować?

Budownictwo przemysłowe obejmuje zarówno tworzenie hal produkcyjnych murowanych, jak i konstrukcji stalowych. Te ostatnie stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych obiektów. Inwestorzy doceniają nie tylko wspomniane szybkie tempo realizacji inwestycji, lecz także łatwość rozbudowy i modernizacji hal wykonanych ze stali. Jeżeli okaże się, że firma zmienia profil działalności albo po prostu potrzebuje więcej przestrzeni np. do przechowywania wytwarzanych produktów, budynek stalowy da się bez problemu dostosować do nowych potrzeb. A co z kosztami?

Szukasz firmy oferującej generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych? Sprawdź szeroką ofertę doświadczonego przedsiębiorstwa: https://commercecon.pl

Od czego zależy koszt budowy hali stalowej?

Koszty budowy w porównaniu do obiektów murowanych są dużo niższe. Trudno jednak wprost określić, ile dokładnie trzeba zapłacić za jeden metr kwadratowy, ponieważ jest to zależne od kilku czynników. Przede wszystkim istotne będą: całkowita powierzchnia hali, jej przeznaczenie, rodzaj konstrukcji stalowej, obudowy i pokrycia dachu, system izolacji cieplnej oraz powierzchnia pomieszczeń socjalnych i biurowych, jeżeli takie ma uwzględniać projekt. Dodatkowo trzeba dopłacić za wszystkie elementy takie jak dachowe pasma świetlne, naświetla ścienne, bramy – podnoszone, przesuwane, rozwierane lub segmentowe, doki załadowcze, klapy wentylacyjno-dymowe, suwnice oraz pomosty technologiczne. W efekcie inną sumę za metr kwadratowy obiektu zapłaci inwestor, który potrzebuje hali magazynowej wysokiego składowania o jak najwyższym stopniu odporności na warunki atmosferyczne, a inną firma, której zależy na budowie hali produkcyjnej z zapleczem sanitarno-biurowym.

Co składa się na koszt całkowity inwestycji?

Co w praktyce składa się na całkowity koszt inwestycji? M.in. stworzenie projektu budowlanego, zakup potrzebnych materiałów, ich transport, wytworzenie konstrukcji stalowej zgodnie z projektem, jej oczyszczenie i zabezpieczenie przed korozją, a także transport i montaż elementów na miejsce docelowe. Koszty podnoszą również opcje dodatkowe oferowane przez firmy zajmujące się kompleksowym wykonawstwem hal stalowych takie jak uzyskanie pozwoleń na budowę czy znalezienie działki pod budowę.

Hale stalowe – rodzaje obiektów

A jakie rodzaje obiektów można wybudować ze stali? Najczęściej spotyka się hale stalowe przeznaczone do przechowywania towarów lub do ich produkcji, czyli hale magazynowe, produkcyjne albo łączące te dwie funkcje – produkcyjno-magazynowe. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Tego typu budynki mają również przeznaczenie handlowe np. wykorzystywane są jako centra handlowe czy salony samochodowe, sportowo-widowiskowe – boiska, ujeżdżalnie, korty tenisowe, sceny, lodowiska, a nawet są halami chłodu i mroźni, w których przechowuje się owoce, warzywa, ryby lub mięso i jego przetwory. Możliwości są naprawdę szerokie, dlatego tak trudno jest oszacować uśredniony koszt budowy hali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com