Każdy, kto ma chociaż najmniejsze pojęcie o hydraulice siłowej wie, że podstawą sprawnego działania układu są rozdzielacze hydrauliczne, zawory, przekaźniki ciśnienia, filtry, chłodnice czy pompy. Hydraulika siłowa, choć może się wydawać zaawansowaną technologią, tak naprawdę stosowana jest w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu, na przykład przy produkcji maszyn drogowych, rolniczych czy transportowych, do projektowania podnośników i podestów, ale też w przemyśle ciężkim, takim jak górnictwo, okrętowym, obronnym czy w energetyce odnawialnej.
Hydraulika siłowa
Rozdzielacze hydrauliczne, nazywane również często zaworami kierunkowymi, sterują przepływem cieczy w całych układach hydraulicznych. Dzięki szerokiej gamie rodzajów i typów rozdzielaczy możliwa jest różnorodność sterowania, co sprawia, że znajdują one zastosowanie w pełnym zakresie, w wielu maszynach i wielu branżach. PONAR, lider na rynku hydrauliki siłowej, oferuje swoim klientom rozdzielacze sterowane na różne sposoby. I tak do wyboru mamy na przykład rozdzielacze hydrauliczne sterowane elektrycznie, manualnie (przy pomocy pokrętła, dźwigni lub rolką), a także mechanicznie dzięki rolce, hydrauliczne oraz elektrohydrauliczne. Taka różnorodność pozwala na dobór dokładnie takiego elementu, jakiego potrzebujemy, a co za tym idzie — skonstruowanie układu spełniającego założenia konstruktora, wymagania klienta i wykonującego założoną przez obu funkcję.
Rodzaje zaworów
Każdy rodzaj zaworu reprezentuje nieco inne rozwiązania konstrukcyjne, na przykład rozdzielacze zaworowe regulują przepływ cieczy dzięki elementowi, który jest zwalniany lub przyciskany w odpowiednim momencie przez specjalne sprężyny, co pozwala na zamknięcie lub otwarcie trasy przepływu cieczy w układzie. Rozdzielacze hydrauliczne suwakowe wykorzystują do kierowania (zwalniania lub blokowania cieczy) specjalny suwak.
Hydraulika siłowa ma dziś ogromną moc i można ją spotkać praktycznie na każdym kroku, w wielu różnych maszynach, pojazdach i urządzeniach. Dzięki szerokiej ofercie rozdzielaczy hydraulicznych możliwe jest skonstruowanie nawet najbardziej skomplikowanego układu hydraulicznego, zgodnego z normami, wymogami prawa, ale i wizją konstruktora.