W czasie każdej podróży może przydarzyć się szereg niespodziewanych problemów, które mogą zepsuć wymarzony urlop. W takiej sytuacji niezwykle przydatne może okazać się ubezpieczenie turystyczne. Jego posiadanie pozwoli na uniknięcie wielu niemałych kosztów. Kiedy może być ono szczególnie przydatne? Poniżej 10 przykładów.
Hospitalizacja za granicą
Ubezpieczenie podróżne (https://tueuropa.pl/ubezpieczenia-turystyczne/ubezpieczenie-turystyczne-itravel.htm) będzie szczególnie przydatne w obliczu konieczności skorzystania z pomocy medycznej za granicą. Każdemu bowiem może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, na przykład poślizgnięcie się na basenie lub choroba . Posiadając polisę nie trzeba się o nic martwić. Ubezpieczyciel pokryje koszty transportu, wizyty i badań lekarskich, a także ewentualnej hospitalizacji.
Transport medyczny do Polski
A co, jeżeli okaże się, że pomoc medyczna będzie niedostępna w wymaganym zakresie na miejscu albo po jej udzieleniu turysta będzie unieruchomiony poprzez założenie gipsu? Może się tak zdarzyć, że trzeba będzie czym prędzej wracać do Polski przy zapewnieniu odpowiednich warunków. To wiąże się z ogromnymi kosztami, przed którymi ochroni polisa turystyczna.
Choroba na urlopie
Choroba w czasie wakacyjnego wyjazdu może być szczególnie problematyczna, gdy nie ma innej osoby, która mogłaby zaopiekować się dziećmi. W przypadku, gdy dorosły musi zostać hospitalizowany, ubezpieczyciel może zorganizować transport powrotny dla dzieci wraz z opieką, lub pokryć koszty podróży osoby towarzyszącej dla chorego, aby ten czuł się pewniej w trakcie powrotu do domu.
Interwencja ratownictwa górskiego
Ubezpieczenie turystyczne jest szczególnie interesujące dla miłośników górskich wędrówek. W wielu krajach to właśnie turyści pokrywają z własnej kieszeni koszty związane z poszukiwaniem i ratunkiem. Mogą to być kwoty idące nawet w kilkadziesiąt tysięcy złotych! Nie trzeba więc nikomu tłumaczyć, że w takim przypadku ubezpieczenie jest wręcz koniecznością.
Nieszczęśliwy wypadek
Również na urlopie można na przykład zostać potrąconym przez samochód. W takim przypadku może dojść do złamania nogi lub ręki, a więc konieczne będzie leczenie w szpitalu. Może wystarczy gips, a być może konieczna będzie operacja. A po powrocie do domu, rehabilitacja i dalsze leczenie. Nie ulega wątpliwości, że w takim przypadku odszkodowanie otrzymane z polisy bardzo się przydadzą w dochodzeniu do pełni sił.
Spowodowanie szkody
Będąc na wakacjach można spowodować komuś szkodę. Może to być chociażby potrącenie innej osoby w trakcie jazdy na rolkach. Jeżeli turysta posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, wówczas może spać spokojnie. Wystarczy, że przekaże poszkodowanemu dane kontaktowe do swojego ubezpieczyciela i ten zajmie się likwidacją szkody.
Bariera językowa
W obecnych czasach większość osób zna język angielski w stopniu przynajmniej komunikatywnym. O ile tacy turyści poradzą sobie w przypadku poszukiwania drogi do miejsc, które pragną zobaczyć, o tyle może być to problematyczne w razie wypadku. Wówczas pojawi się konieczność podpisania dokumentów czy też rozmowy z funkcjonariuszami miejscowych służb. Nie ulega wątpliwościom, że w takiej sytuacji nieoceniona okaże się pomoc tłumacza.
Wyjazd za granicę samochodem
Aby podróż autem na urlop za granicę przebiegła bez większych niespodzianek i niepotrzebnego stresu warto wykupić polisę turystyczną obejmującą samochodowy assistance. Takie ubezpieczenie zapewni niezbędną pomoc w przypadku wypadku, awarii lub kradzieży auta. Może ono obejmować nie tylko holowanie pojazdu, organizację auta zastępczego, ale również pokrycie kosztów przymusowego noclegu w hotelu dla kierowcy i pasażerów, czy pokrycie kosztów biletu powrotnego do domu.
Ochrona bagażu
Niektórzy turyści zabierają ze sobą kosztowny sprzęt sportowy lub elektroniczny. W czasie wyjazdu może on zostać skradziony, zniszczony lub zgubiony. Są to sytuacje, których nie da się przewidzieć. Stąd też lepiej pomyśleć przed wyjazdem o ubezpieczeniu, które zapewni ochronę sprzętowi.
Rezygnacja z wyjazdu
Może się zdarzyć, że trzeba będzie zrezygnować z wyjazdu z ważnych powodów – na przykład ze względu na chorobę. W takiej sytuacji organizator wyjazdu ma prawo do potrącenia części wpłaconej sumy. Wystarczy jednak wykupić odpowiednią polisę i wówczas ubezpieczyciel zwróci kwotę zatrzymaną przez organizatora.
Ubezpieczenie turystyczne jest formą ochrony, którą z całą pewnością warto rozważyć przed wakacyjnym wyjazdem. Taką polisę ma swojej ofercie niemal każda firma ubezpieczeniowa. Najlepszym tego przykładem jest TU Europa.
Gdzie znaleźć sprawdzone i niezbyt drogie ubezpieczenie komunikacyjne? Na jakie zniżki może liczyć kierowca z kilkuletnim stażem, ale bez własnego auta? Do tej pry pracowałem w firmie, która dawała mi samochód służbowy, ale teraz właśnie kupuję własny. Czy bezszkodowa jazda, ale nie moim autem wlicza się do zniżek? Czym kierować się przy wyborze dobrego ubezpieczenia? Tylko ceną, czy też trzeba dobrze czytać warunki? Podzielicie się swoimi doświadczeniami z firmami ubezpieczeniowymi?