Refinansowania kredytu hipotecznego – co z hipoteką?

Kredyt refinansowy to produkt bankowy, który cieszy się sporym zainteresowaniem posiadaczy kredytów hipotecznych. Mają bowiem możliwość zawarcia nowej umowy z innym bankiem na lepszych i bardziej konkurencyjnych warunkach. Nic więc dziwnego, że wiele osób sięga po taką opcję od razu, kiedy tylko stanie się to możliwe. Wtedy jednak pojawia się pytanie, co z hipoteką, w której znajduje się pierwotny bank, który udzielił kredytu?

Po kredyt refinansowy kredytobiorcy sięgają najczęściej po kilku latach spłacania pierwotnego kredytu, gdy upłynie termin, w którym są kary umowne związane ze spłatą kredytu przed czasem. Wiele osób, gdy kupuje mieszkanie na kredyt hipoteczny, sięga po pierwsze kredyty, jakie są dostępne. Skupiają się na szybkim zdobyciu własnego M, zamiast wziąć pod uwagę fakt, że warunki umowy wcale nie są tak korzystne, jak to zapewnia przedstawiciel banku. Najczęściej po kilku latach okazuje się, że posiadany kredyt hipoteczny jest na warunkach dosyć kiepskich, a na rynku wiele jest dużo bardziej korzystnych ofert. Prędzej czy później zaczynamy więc szukać dobrego kredytu refinansowego. Uzyskanie go raczej nie jest problemowe, gdyż banki chętnie udzielają takiego kredytowania osobom, które mają dobrą historię kredytową i do tej pory nie miały problemów ze spłacaniem rat kredytowych.

Nowy bank spłaca zaległość bankowi pierwotnemu

Gdy bank, w którym chcemy otrzymać kredyt refinansowy, akceptuje nasz wniosek kredytowy, następnym krokiem jest spłata przez niego naszego pełnego zobowiązania wobec banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny. Dzięki temu w banku pierwotnym nasze zobowiązanie jest w pełni spłacone, a dalsze raty kredytowe płacić będziemy nowemu bankowi. Najczęściej korzyści wynikają z lepiej skonstruowanej umowy, niższego oprocentowania, niższych rat czy ogólnie mniejszych kosztów związanych z udzieleniem i obsługą kredytu. Pozostaje jednak kwestia hipoteki, czyli zabezpieczenia, jakie ustanawiane jest na zakupionej nieruchomości.

Wniosek o wpis nowej hipoteki

Aby uporządkować kwestie hipoteki, należy złożyć odpowiedni wniosek o wykreślenie z ksiąg wieczystych zabezpieczenia na rzecz spłaconego już banku, a dopisanie zabezpieczenia na rzecz banku, w którym posiadamy kredyt refinansowy. Do takiego wniosku dołącza się dokumenty, które potwierdzają spłatę zobowiązania na rzecz banku pierwotnego. Procedury takie trwają dosyć szybko i najczęściej nie ma żadnego problemu z ustanowieniem nowej hipoteki. Jak widać, kredyt refinansowy jest łatwy do uzyskania, a formalności z nim związane są nawet mniejsze niż te, które trzeba spełnić przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Warto więc rozważyć refinansowanie kredytu, gdyż rozwiązanie to pozwala nam zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy w ujęciu długoterminowym. A taka jest przecież spłata wieloletniego kredytu hipotecznego. Wiele osób nie decyduje się na refinansowanie, gdyż obawia się wielu formalności i zawiłości prawnych i bankowych. Tymczasem takie rozwiązanie jest prostsze niż się większości kredytobiorców wydaje.

Przydatne artykuły:
Kredyt hipoteczny – dokumenty przy wnioskowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com