Ranking Tholons 2016: Polska w czołówce światowego outsourcingu

Trzy polskie miasta znalazły się na liście 100 najlepszych miejsc dla branży SSC/BPO oraz IT Outsourcing. Kraków utrzymał pozycję w pierwszej dziesiątce, a Warszawa i Wrocław odnotowały spore awanse. To dobra wiadomość dla zagranicznych i rodzimych firm informatycznych. Już teraz więcej usług i rozwiązań IT sprzedajemy niż nabywamy.

Ranking Tholons Top 100 Outsourcing Destinations prezentuje najbardziej atrakcyjne lokalizacje na całym globie, w których panują sprzyjające warunki do inwestycji, koszty pracy są relatywnie niskie, a pracodawcy mogą liczyć na wykwalifikowaną kadrę. Początek zestawienia wygląda bardzo jednolicie – dominują kraje Azji Pacyficznej, a konkretnie Indie i Filipiny. Liderem outsourcingu jest niezmiennie Bangalore nazywane indyjską Doliną Krzemową. Pierwszym nie-azjatyckim krajem okazała się Polska. Kraków zajmuje 9. lokatę, wyprzedzając takie potęgi jak kostarykańskie San José czy chińskie miasta: Shanghai i Pekin.

Europejski outsourcing na plus

Stolica małopolski znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu Tholons 2016 od czterech lat, a od 2014 r. utrzymuje 9. pozycję. W tegorocznym zestawieniu niespodzianką okazał się awans kolejnego miasta z Europy, czyli irlandzkiego Dublina, który znalazł się tuż za plecami Krakowa. Jak podaje Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources spośród 20 europejskich miast znaczna większość odnotowała poprawę wyniku z poprzedniego rankingu. Wysokie lokaty zajęły np. Praga (14) czy Węgry (24), które awansowały o jedno oczko. W przypadku miast leżących na Wyspach Brytyjskich nie tylko Dublin zanotował wzrost. Warto wymienić także Belfast (awans o 5 miejsc na 38.), Glasgow City (skok o 5 pozycji na miejsce 59.), irlandzki Cork (awans o 4 miejsca na 61.) oraz Leeds (87. lokata).

Jeśli outsourcing, to tylko w Polsce

W zestawieniu podano również miasta o największym potencjale dla branży SSC/BPO/ITO. Lokalizacje o najwyższych wzrostach pozycji to miasta z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Filipin, Australii oraz Polski. Warszawa i Wrocław od dłuższego czasu pną się w górę rankingu. W tym roku stolica naszego kraju uplasowała się na 25. miejscu, awansując w stosunku do poprzedniego raportu o 5 pozycji. Od 2013 r. Warszawa zbliżyła się do liderów o 13 miejsc. Wrocław natomiast w ciągu czterech lat awansował aż o 20 pozycji. W 2013 r. był na 75. miejscu, a obecnie znajduje się na 58. lokacie, wędrując o 4. oczka w stosunku do zeszłorocznego zestawienia.

Nawet autorzy rankingu zwracali uwagę na atrakcyjność i potencjał polskich miast. W sumie nad Wisłą pracuje ok. 150 tys, osób zatrudnionych w branży SSC/BPO/ITO. W ostatnim czasie PKB na jednego mieszkańca Polski wzrosło niemal dwukrotnie, co w dużej mierze jest zasługą firm z sektora usług outsourcingowych.

Outsourcing napędza eksport

Branża outsourcingowa ma również wpływ na sektor usług i rozwiązań IT. Według „Rocznika Statystycznego Handlu Zagranicznego 2015” zdecydowanie więcej usług informatycznych sprzedajemy za granicę niż nabywamy od światowych firm – saldo dodatnie jest równe 3,9 mld zł. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny wartość eksportu usług telekomunikacyjnych, informatycznych i informacyjnych wyniosła prawie 13,4 mld zł. Największymi beneficjentami polskich usług ICT są Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone. Wartość usług i rozwiązań informatycznych eksportowanych do UK wyniósł ponad 2 mld zł, do Niemiec i USA nieco mniej: odpowiednio 1,7 oraz 1,6 mld zł.

Jednym z liderów pod względem przychodów ze sprzedaży usług i rozwiązań ICT jest firma Ericpol. Polski dostawca oprogramowania na zamówienie jest dobrym przykładem kondycji branży outsourcingowej znad Wisły. Firma w samej Polsce posiada 4 oddziały: w Łodzi (centrala), w Krakowie i Warszawie oraz w Gnieźnie. Oprócz tego na Grupę Ericpol składają się także 3 centra produkcyjne na Białorusi, Ukrainie i w Szwecji. Do tej pory specjaliści firmy Ericpol zrealizowali 800 kompleksowych długofalowych projektów w 75 krajach.

Ericpol świadczy usługi teleinformatyczne w modelu outsourcingowym w zakresie:

  • rozwoju oprogramowania (Software Development),
  • testowania oraz weryfikacji oprogramowania (Software Testing and Verification),
  • wsparcia oraz utrzymania oprogramowania (Support and Maintenance of Software Products),
  • hostingu produktu oprogramowania (Software Product Hosting),
  • zarządzania projektem (Project Management),
  • logistyki informacji (Information Logistics),
  • zarządzanie konfiguracją (Configuration Management),
  • oraz wynajmu kadry inżynierskiej.

Polskie miasta takie jak Kraków, Warszawa i Wrocław są coraz bardziej doceniane za granicą. Korzyści wynikające z otwierania oddziałów w tych lokalizacjach czerpią również rodzime przedsiębiorstwa. Polska ma ogromny potencjał dla krajowej i globalnej branży SSC/BPO/ITO, dlatego może okazać się, że wkrótce więcej polskich miast znajdzie się w zestawieniu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations.

Polecamy:

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com