Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Pozyskiwanie do pracy obcokrajowców to powszechna w obecnych czasach praktyka, stosowana w wielu przedsiębiorstwach. Uznaniem cieszą się zwłaszcza pracownicy z Ukrainy – głównie ze względu na bliskość kulturową oraz dużą motywację do pracy. Dla wielu przedsiębiorców zatrudnianie obcokrajowców to jedyna szansa na rozwój firmy – głównie ze względu na braki kadrowe lub zbyt dużą ilość zleceń.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy – czy warto?

Niedobór pracowników to poważny problem, z którym boryka się wiele dużych przedsiębiorstw. Braki kadrowe mogą powodować znaczące opóźnienia, a tym samym hamować prężny rozwój firmy. W takiej sytuacji dobrą alternatywą jest zatrudnianie pracowników z Ukrainy.

Dlaczego warto zatrudniać sąsiadów zza wschodniej granicy? Wielu kandydatów przyjeżdża do Polski głównie w celach zarobkowych. Dzięki temu są zmotywowani i elastyczni – chętniej biorą nocne zmiany i pracują w nadgodzinach. Bliskość kulturowa sprawia, że pracownicy z Ukrainy łatwo aklimatyzują się w naszym kraju i chętnie pozostają tu na stałe.

Dużym plusem jest również dostępność i dyspozycyjność kandydatów z Ukrainy. Przedsiębiorcy są w stanie znaleźć wśród wschodnich sąsiadów pracowników o niemal każdym stopniu kwalifikacji – od nowicjusza do eksperta.

Jak wygląda proces rekrutacji pracowników z Ukrainy?

Aby zatrudnić w swojej firmie obcokrajowca, przedsiębiorca musi dopełnić kilku niezbędnych procedur. Poprzez Powiatowy Urząd Pracy właściciel firmy może złożyć oświadczenie, w którym powierza wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy. Następnym krokiem jest uzyskanie przez kandydata niezbędnych zgód i pozwoleń. Aby osoba z Ukrainy mogła podjąć pracę na terenie naszego kraju, musi posiadać:

  • pozwolenie na pobyt stały lub tymczasowy (lub status rezydenta),
  • zezwolenie na podejmowanie pracy na terenie Polski.

Sama procedura legalizacji pobytu pracownika z Ukrainy jest dość czasochłonna, nawet mimo uproszczonych przepisów. Dla przedsiębiorców, poszukujących obsady sezonowej rozwiązanie takie może okazać się zwyczajnie nieopłacalne. Lepszą alternatywą może być skorzystanie z usług pośrednika – np. agencji pracy tymczasowej, specjalizującej się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy z AB OVO Solutions

Rekrutowanie i zatrudnianie pracowników z Ukrainy to rozwiązanie, dające przedsiębiorcom możliwość szybkiego uzupełnienia braków w obsadzie. Większość firm decyduje się na pozyskanie dodatkowej siły roboczej za pośrednictwem agencji pracy. Jest to wygodna alternatywa, zwłaszcza jeśli agencja oferuje kompleksowe usługi – od rekrutacji po rozliczanie i zakwaterowanie pracowników.

W AB OVO Solutions przygotowujemy rozwiązania, mające za zadanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Dbamy o legalność pobytu i zatrudnienia pracowników, oferujemy pełną obsługę kadrowo-płacową oraz opiekę na etapie wdrażania kadry. Pozyskujemy kandydatów zgodnych z wymogami, podanymi przez klienta – rekrutujemy zarówno pracowników fizycznych, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com