Pożyczki na dowód osobisty, pożyczki bez BIK, pożyczki chwilówki – co to jest? I w jaki sposób bierze się taką pożyczkę? Jakiej może być wysokości i kiedy należy ją zwrócić i kto udziela takich kredytów?
Pożyczki na dowód to kredyty, które udzielają niebankowe instytucje finansowe. Polegają one na tym, że niewielka kwota zostaje pożyczona najczęściej na krótki okres po okazaniu ważnego dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pożyczkobiorcy.
Kredyt bez BIK polega na tym, że klientowi udzielana jest pożyczka nawet wtedy, gdy ma złą historię kredytową. Jednak taka forma kredytowania ma swoje obostrzenia – prawie zawsze jest tutaj żądane zabezpieczenie w postaci mienia lub wartościowych rzeczy. Problemem jest też wysokie oprocentowanie takiej pożyczki. Ale dla wielu osób ta forma kredytowania jest jedynym wyjściem z tarapatów finansowych.
Kredyt – chwilowka jest, jak sama jego nazwa wskazuje, pożyczką krótkoterminową. Zazwyczaj udziela się jej na tydzień, dwa tygodnie do miesiąca czasu. W tym terminie pożyczkę powiększoną o oprocentowanie należy zwrócić. Jest to dość popularny sposób pożyczania gotówki, ponieważ taką pożyczkę łatwo można uzyskać, są to niewielkie zazwyczaj kwoty, które łatwo da się zwrócić.
Wszystkie te oferty są skierowane do osób, które potrzebują pieniędzy natychmiast, a nie mogą ich pożyczyć w banku z różnych powodów, którymi może być wspomniana już zła historia kredytowa lub w ogóle brak zdolności kredytowej. Tego typu kredytów dla trudnych klientów udzielają instytucje finansowe, które nie są bankami. Kredytobiorca otrzymuje szybko pożyczkę składając nawet wniosek przez Internet.
W wyszukiwarkach internetowych znajdziemy wiele porównywarek, dzięki którym możemy sprawdzić, jakie warunki oferują określone instytucje finansowe dla kredytobiorcy oraz, czy dana firma jest po prostu wiarygodna i porównać opinie klientów. Warto z takich możliwości skorzystać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Należy też pamiętać, że pozabankowe pożyczki prawie zawsze są wyżej oprocentowane od kredytów bankowych. Aby z nich skorzystać trzeba mierzyć więc siły na zamiary.