Zalety korzystania z outsourcingu

Prowadząc firmę musisz liczyć się z koniecznością prowadzenia księgowości. Oczywiście możemy zrobić to samo ale warto przydzielić to zadanie komuś kto się na tym zna. Dzięki temu możemy być pewni, że zostanie to zrobione dobrze. Dobrym rozwiązaniem jest outsourcing, czyli skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która oferuje usługi rachunkowe.

Dlaczego każda firma potrzebuje księgowej?

Wobec każdej firmy państwo ma pewne wymagania. Musi ona odprowadzać składki ZUS zarówno za siebie jak i za pracowników, płacić zaliczki na podatek dochodowy oraz płacić podatek VAT. Dodatkowo firma ma jeszcze inne zobowiązania. Jeżeli zatrudnia pracowników musi wypłacać im wypłaty. Każde przedsiębiorstwo ma również stałe koszty może to być wynajem lokalu, opłata za media(prąd, woda itd.), opłaty za rzeczy zakupywane co miesiąc do firmy np. biuro musi kupować papier do drukowania itp. Na sam koniec warto wspomnieć o przychodach, które uzyskuje firma. One również muszą być uporządkowane.

W związku z wyżej wymienionymi zobowiązaniami firma musi prowadzić księgowość. Dzięki temu bez problemu będzie wiedziała jakie kwoty ma przekazać kolejno do ZUSu, Urzędu Skarbowego i pracowników. Będzie również wiedziała co może odliczyć od podatku i inne rzeczy tego typu. Bez odpowiedniej wiedzy i wykształcenia ogarnięcie całej księgowości może być trudne, szczególnie w przypadku większej firmy. Dlatego firma potrzebuje księgowego. Dobrym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe. Dlaczego? Mam zamiar to wyjaśnić.

Dlaczego warto skorzystać z outsourcingu?

Outsourcing to pozwolenie wykonania pewnych czynności w naszej firmie przez zewnętrzne przedsiębiorstwo. Z usług innych firm nasza firma może korzystać w wielu dziedzinach a jedną z nich jest księgowość. Biuro księgowe to dobry wybór. Spójrzmy na niego z dwóch stron.

Po pierwsze w biurze księgowym pracują osoby, które się na tym znają. Logicznym jest fakt, że skoro firma utrzymuje się na rynku musi dobrze wykonywać swoją pracę ergo pracują tam profesjonaliści. Możemy więc liczyć, że kwoty naszych zobowiązań zostaną dobrze wyliczone i wpłacone do odpowiednich instytucji. Podobnie z wypłatami pracowników.
Po drugie biuro księgowe jest wygodniejsze niż samodzielne prowadzenie księgowości. Mając zatrudnione w swojej firmie księgowe generują się koszty z tym związane, czyli np. płacenie ZUSu. Jest to również kolejna rzecz, którą trzeba się zająć. W przypadku biura księgowego wystarczy podpisać umowę w której ustalony zostanie zakres pracy dla niego.

Jaki zakres obowiązków może zostać ustalony w umowie?

W zależności od tego, jakie biuro księgowe wybierzemy możemy otrzymać różny zakres usług. Standardowo w tym zakresie mieści się:
-nadzór poprawności przyjmowanych i emitowanych dokumentów,
-generowanie raportów i sprawozdań np. miesięcznych,
-składanie deklaracji podatkowych i innych, które dotyczą rozliczeń do odpowiednich urzędów,
-ewidencja do celów podatku VAT,
-nadzór nad regulowaniem płatności z tytułu kosztów stałych,
-nadzór spraw kadrowych pracowników.

Oczywiście każde biuro księgowe może zaoferować coś ponad wyżej wymienione usługi. Dodatkowo możemy liczyć, że pracownik biura księgowego będzie reprezentował nas w ZUSie, Urzędzie Skarbowym i innych instytucjach budżetowych.

Autor artykułu:
Materiał powstał we współpracy z firmą TaxMentor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com