Przedsiębiorcy są przepracowani. Jak zmniejszyć ilość obowiązków?

Rok 2020 to dla przedsiębiorców wyjątkowo trudny czas. Lockdown spowodowany epidemią koronawirusa, zmiany w przepisach i konieczność wdrożenia PPK w terminach przewidzianych ustawą sprawiły, że właściciele firm mają znacznie więcej obowiązków niż dotychczas.

Przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm najczęściej samodzielnie zarządzają ich finansami, podejmują najważniejsze i te mniej ważne decyzje. Bywają jednocześnie działem księgowym i marketingiem w swoich firmach. Trudno się zatem dziwić, że gdy sytuacja nagle staje się bardzo niepewna, a dodatkowo przybywa pracy administracyjno-księgowej, wówczas zaczyna brakować rąk do pracy.

Jak ułatwić sobie prowadzenie firmy?

W przypadku obowiązków związanych w wdrożeniem PPK jest tylko jeden sposób na ich zmniejszenie. To wybór instytucji finansowej, która realnie będzie Cię wspierać podczas wdrażania – oferuje nie tylko prowadzenie rachunków Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale również realne wsparcie podczas całego procesu. PPK dla firm oznacza prawdziwą rewolucję w dziale kadr i płac oraz wiele zupełnie nowych czynności, za które Ty, jako przedsiębiorca, będziesz w przyszłości odpowiedzialny.

Zacznijmy od przygotowań do wdrożenia – na tym etapie dobry partner, taki jak Nationale-Nederlanden, pomoże Ci przeprowadzić aktualizację oprogramowania kadrowo-płacowego pod kątem nowych zasad. Zapewni materiały szkoleniowe dla Ciebie i Twoich pracowników – odpowie na każde pytanie. W małych i średnich firmach to właśnie brak środków na profesjonalne doradztwo bywa źródłem kłopotów. Instytucja finansowa, która będzie obsługiwała rachunki PPK Twoich pracowników, powinna zapewnić szkolenia i materiały na takim poziomie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące bieżącej obsługi PPK w firmach.

Dodatkowe narzędzia to – poza profesjonalnym doradztwem – jeden ze sposobów na odciążenie przedsiębiorcy. Wdrażanie i prowadzenie PPK to setki dokumentów, które należy wypełnić i dostarczyć do firmy, która zarządza rachunkami. Dobry partner maksymalnie ułatwi Ci tę kwestię, oferując możliwość obsługi dokumentacji PPK bez konieczności wychodzenia z własnego biura.

Jak obniżyć koszty w kryzysie?

Przede wszystkim nie wydawaj pieniędzy w sytuacji, gdy możesz mieć coś za darmo. Wdrożenie i prowadzenie PPK to dodatkowe, niemałe koszty dla pracodawcy. Z listy instytucji finansowych, które są uprawnione do obsługi PPK, wybierz taką, która poza prowadzeniem rachunków oferuje dodatkowe benefity. Profesjonalne doradztwo nie tylko podczas wdrożenia, ale przede wszystkim realna pomoc podczas bieżącego prowadzenia rachunków – takie wsparcie powinieneś otrzymać od instytucji finansowej za darmo. Jeśli jest to instytucja, która szczyci się dużym doświadczeniem, powinna wykazać się ekspercką wiedzą i zadbać o swoim klientów również po podpisaniu umów.

Wdrożenie i prowadzenie PPK wcale nie musi oznaczać rewolucji w małych i średnich firmach. Jeśli cały proces będzie przebiegał spokojnie i zgodnie z planem, a przedsiębiorca będzie miał dobre wsparcie, naprawdę można bez stresu sprostać temu zadaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com