Wyposażenie pralni wodnej a chemicznej

 

Właściciele pralni nie mogą narzekać na brak klientów. Z usług profesjonalnego czyszczenia odzieży korzysta obecnie coraz więcej osób. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bowiem zanosząc ubrania do pralni można zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. W przypadku niektórych elementów garderoby jest to wręcz koniecznością – dotyczy to np. odzieży wykonanej ze szczególnie delikatnych tkanin wymagających specjalnego traktowania. Oddając ubrania do pralni mamy do wyboru dwie możliwości: pranie wodne lub czyszczenie chemiczne. Czym różnią się te dwie technologie? Jakie sprzęty są w nich używane?

Pralnia wodna

Odświeżanie odzieży w pralni wodnej odbywa się na mokro, z zastosowaniem wysokiej jakości środków piorących. Pranie wodne nie jest niczym nowym – ta metoda towarzyszy nam już od lat. Proces usuwania zabrudzeń w profesjonalnej pralni jest jednak bardziej rozbudowany niż pranie w warunkach domowych. Takie placówki oferują usługi kompleksowego odświeżania tkanin, a więc zarówno pranie, jak i suszenie i prasowanie. Doborem odpowiednich parametrów zajmują się fachowcy, dzięki czemu możemy uniknąć takich błędów jak ustawienie niewłaściwej temperatury czy wybór nieodpowiednich środków piorących. Wiele współczesnych pralni wodnych ma charakter przemysłowy. Ich oferta jest skierowana przede wszystkim do klientów instytucjonalnych: hoteli, restauracji czy szpitali. Nie znaczy to jednak, że z usług takich placówek nie mogą korzystać również osoby prywatne.

Pralnia chemiczna

W przypadku bardziej zabrudzonych tkanin oraz odzieży wykonanej z wyjątkowo delikatnych włókien zalecane jest czyszczenie chemiczne w pralni chemicznej. Pranie chemiczne, inaczej zwane praniem na sucho, polega na odświeżaniu tekstyliów przy użyciu tzw. rozpuszczalników –  substancji organicznych charakteryzujących się doskonałymi właściwościami czyszczącymi. Rozpuszczalniki są w pełni bezpieczne dla włókien, wykazują też działanie konserwujące i pielęgnacyjne. Po zakończeniu cyklu prania rozpuszczalnik trafia do destylatora, gdzie jest oczyszczany i przygotowywany do powtórnego użycia. Nieczystości pozostałe po praniu gromadzone w osobnym pojemniku na odpady, który co jakiś czas jest opróżniany, natomiast pozostałości poddawane są utylizacji.

Wyposażenie pralni wodnej a chemicznej – czym się różnią?

Zarówno pralnia przemysłowa, jak i chemiczna muszą być wyposażone w profesjonalne maszyny pralnicze. W nowoczesnych punktach korzysta się z zaawansowanych technicznie urządzeń oraz najwyższej jakości środków piorących, które poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Podstawowym sprzętem w pralni wodnej jest pralnica przemysłowa. Jej działanie można w zasadzie przyrównać do zwykłej pralki automatycznej, z tą ważną różnicą, że jest od niej większa, wydajniejsza i przystosowana do pracy ciągłej. Nowoczesne pralnice przemysłowe to urządzenia wyjątkowo solidne, wytrzymujące nawet bardzo intensywną eksploatację. Takie maszyny oferują też dużo szerszy zakres usług, łącznie z programami specjalistycznymi.

Dowiedz się więcej o wyposażeniu pralni wodnej https://www.kannegiesser.pl/pralnia-wodna/

Jeśli chodzi o pralnię chemiczną, najważniejszą maszyną jest tu specjalny agregat do chemicznego czyszczenia odzieży. Sercem agregatu jest bęben piorący, w którym odbywa się proces usuwania zabrudzeń w obiegu zamkniętym. W trakcie pracy agregator pozostaje hermetycznie zamknięty, co zabezpiecza przez przedostaniem się szkodliwych oparów do otoczenia. Proces odświeżania garderoby w pralni chemicznej jest podzielony na kilka etapów. Po przygotowaniu i zabezpieczeniu wsadu następuje wstępne odplamienie, a następnie czyszczenie zasadnicze w agregacie. Wyprane ubrania są suszone za pomocą przepływu ciepłego powietrza, a na koniec trafiają do działu prasowania.

Inne urządzenia wykorzystywane w nowoczesnych pralniach to między innymi:

  • pralnico-wirówki,
  • wirówki,
  • suszarki przemysłowe (bębnowe, tunelowe),
  • tunele pralnicze (ciągi pralnic tunelowych),
  • magle i prasowalnice walcowe,
  • stoły do prasowania,
  • manekiny formujące,
  • szafy suszące,
  • wytwornice pary.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com