Promienniki podczerwieni: wady i zalety

Czym w ogóle jest ogrzewanie podczerwienią

Przed omawianiem wad i zalet takiego systemu ogrzewania, omówię najważniejsze kwestie techniczne oraz doktrynalne:

Ogrzewanie na podczerwień – czyli promieniowania fal podczerwieni na obiekty w pomieszczeniu w celu dostarczania im ciepła.

Promienniki na podczerwień są instalowane na suficie – jest to rozwiązanie stosowane głównie w przemyśle, ponieważ są to urządzenia, sprawdzające się tym lepiej im wyższe jest pomieszczenie, które ma być ogrzane. Przemysłowe promienniki podczerwieni przykładowo można zobaczyć pod tym linkiem https://bilux.tech/categories/promienniki-przemyslowe/.
Najbardziej się pod kątem efektywności sprawdzają długa i średnia fale.

Polega ten system na tym, że promiennik obejmuje swoim promieniowaniem wszelkie znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty, które są ogrzewane. Nie grzeje on więc powietrza – w żaden sposób na nie nie wpływa. Tą drogą dociera on do obiektów: instalując ten osprzęt płacą Państwo tylko za efekt i wygodę.

Mimo to jest bardzo uniwersalny system grzewczy: one stanowią bardzo nowoczesne i efektywne rozwiązanie grzewcze dla przemysłu – również jest to już znana technologia. Ich wydajność, szybkość reakcji, uniwersalność zastosowania oraz ekologiczność przekładają się na oszczędności i komfort użytkowania.

 Zalety promienników

Promienniki podczerwieni są uniwersalne stosuje się je w wielu różnych branżach przemysłu, takich jak magazyny, hale produkcyjne, stoiska targowe, garaże czy pomieszczenia handlowe.

Są one też wydajniejsze – każdy promiennik ma na celu, żeby jak więcej przychodziło, a jak najmniej się traciło i inwestowało – im bliżej jesteśmy podczerwieni, tym mniej tracimy na dawaniu powietrzu ciepła, tylko więcej mamy z przekazywania ciepła podczerwienią
Są promienniki podczerwieni też zdrowsze i ekologiczne, bo

  • Nie wzbijają kurzu
  • Nie palą się
  • Nie szumią
  • Nie grzeją powietrza
  • Przekazują tylko naturalnie ciepło


 Wady promienników

Największą wadą jest to, że one są na prąd – dosyć drogi teraz, ale z drugiej strony w tej chwili w Polsce i UE gaz jest jeszcze gorszym rozwiązaniem, bo jest po prostu prawie niedostępny – więc jest albo drogi, albo po prostu nie da się zainstalować systemu na gaz.

Też niektórzy uważają, że promienniki podczerwieni są tylko do dużych pomieszczeń, ale to jest mit – od dwóch metrów wysokości – sprawdzają się one wszędzie: w biurze, mieszkaniu i domu.

Podsumowanie

Przedstawiłem inne  rozwiązanie, któremu ufa coraz więcej ludzi – jest to zastępca dla systemów grzewczych konwekcyjnych – opartych na jeszcze jednym sposobie przekazywania ciepła – konwekcji. Jest to zapewnienie rozwiązywania problemów ogrzewania i kosztów tego ogrzewania

Prasa do osadu – jak działa?
Top 5 biur księgowych w Warszawie w 2024 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com