Może Cię zaskoczyć fakt, że wszyscy pijemy i kąpiemy się w wodzie pochodzącej z recyklingu. Woda spłukiwana w toalecie zamieniana jest w wodę pitną, a zadaniem oczyszczalni ścieków jest przystosowanie tej wody do spożycia przez ludzi lub wypuszczenia jej w obieg.
W końcu ścieki ze zlewów, wanien, pralek, toalet i innych urządzeń muszą być gdzieś odprowadzane. Po przebyciu kilometrów sieci kanalizacyjnej trafiają do oczyszczalni ścieków, których zadaniem jest jej oczyszczanie przy wykorzystaniu takich urządzeń jak prasa do osadu ściekowego cena i odprowadzanie.
Zatem oczyszczalnie zbierają, oczyszczają i odprowadzają ścieki, zapewniając obsługę funkcji niezbędnych dla środowiska i zdrowia publicznego.
Prasa do osadu – czym jest?
Bez odpowiedniego oczyszczenia z pomocą takich sprzętów, jak prasa do osadu – oczyszczalnia nie byłaby w stanie działać prawidłowo, a w efekcie tego ścieki przedostałyby się do środowiska, zanieczyszczając ekosystemy.
Na przykład ścieki zawierają bakterie i substancje chemiczne, które rozkładają się pod wpływem tlenu zawartego w wodzie. W ten sposób zużywają tlen niezbędny rybom i organizmom wodnym do przetrwania, dlatego w celu zachowania ekosystemu działanie oczyszczalni jest wymagane, a prasa do odwadniania osadu przeznaczona do tego zadania jest niezbędna.
Tym samym najważniejszą rolą oczyszczalni ścieków jest doprowadzenie ścieków do określonej jakości w celu bezpiecznego ich odprowadzenia. Natomiast na temat roli, jaką pełnią w tym właśnie prasy osadowe możesz przeczytać więcej na stronie: https://chem-top.pl/oczyszczalnie-sciekow/prasy-osadow/ – celem poszerzenia wiedzy na ten ważny temat.
Jak działa oczyszczalnia – kilka etapów do rozważania
Na początku ścieki dostają się do sieci oczyszczalni, są przepychane przez różne sita w celu usunięcia dużych cząstek stałych i odpadów, a piasek usuwany jest poprzez tłumienie przepływu. Celem tego etapu jest filtracja ścieków z gruzu, piasku, żwiru i dużych cząstek, a wspomniana już kilkakrotnie prasa do osadów znacznie ułatwia cały proces.
Pierwszy właściwy jako tako etap polega na oddzieleniu ciał stałych od cieczy. Ścieki pompowane są do specjalnych pojemników, gdzie grawitacja wpycha cząstki stałe na dno zbiornika. Następnie woda jest uwalniana, pozostawiając osad i szlam za sobą.
Osad jest produktem ubocznym pierwotnego oczyszczania i czasami można go ponownie wykorzystać jako nawóz, ale w celu jego stabilizacji wymaga obróbki, takiej jak odwodnienie. Najbardziej prawdopodobnym miejscem przeznaczenia silnie zanieczyszczonych osadów jest spalanie. Kolejny etap to etap oczyszczania biologicznego, podczas którego rozkładane są zanieczyszczenia organiczne zawarte w ściekach.
Choć cały ten proces jest niezwykle skomplikowany – dobrą wiadomością jest to, że dzisiejsze oczyszczalnie ścieków są wysoce zautomatyzowane, co poprawia wydajność oczyszczalni i zmniejsza ryzyko błędów. Technologia czujników, sieci i automatyczne sterowanie sprawiają, że wszystkie elementy działają skutecznie, z korzyścią dla całego środowiska.