Produkcja i wykorzystanie stali w przemyśle

Stal jest powszechnie wykorzystywana w różnych dziedzinach przemysłu. Choć często wydaje nam się, że stal zawsze jest taka sama i ma te same właściwości, w rzeczywistości w hutach powstają różne rodzaje stali, które są przeznaczone do różnych dziedzin i gałęzi przemysłu.

Z różnych postaci stali na co dzień korzystają wielkie zakłady przemysłowe, fabryki maszyn i urządzeń do różnych branż, firmy zajmujące się mechaniką i automatyką pojazdów, a także przemysł górniczy, spożywczy, kolejowy czy komunikacyjny. Żadna z tych dziedzin gospodarki nie miałaby racji bytu, gdyby zakłady te nie były zaopatrywane w dobrą stal o odpowiednich parametrach, przeznaczoną do konkretnych zadań czy działań. Warto też pamiętać, że rożne są rodzaje stali, dobrze jest węd dobierać je w zależności od indywidualnych potrzeb tego, do jakich konstrukcji stal będzie używana.

Stal kotłowa do wysokich temperatur

Jednym z przykładów stali jest chociażby stal kotłowa, która jest przeznaczona do pracy w wysokich temperaturach. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim w branży energetycznej, gdzie musi wytrzymywać w niezmienionym stanie temperatury rzędu kilkuset stopni Celsjusza, a przy tym musi mieć swoje parametry także w zwyklej temperaturze pokojowej. Taki rodzaj stali otrzymuje się w wyniku odpowiedniego procesu produkcji i łączenia różnych metali w odpowiednich proporcjach, aby otrzymać wyrób doskonały. Podobne parametry musi mieć również chociażby stal żaroodporna i żarowytrzymała, która również na co dzień pracuje w bardzo wysokich temperaturach, których zwykła stal mogłaby nie do końca wytrzymać.

Stal niskostopowa i odporna na korozję

Innym przykładem powszechnie wykorzystywanej stali jest stal niskostopowa węglowa. Używa się jej w zakładach produkcyjnych maszyn, urządzeń, a także przy wytwarzaniu sprzętu gospodarstwa domowego. Robi się z niej te elementy, które mają mniejsze znaczenie dla funkcjonowania całości. Ciekawym i powszechnie używanym gatunkiem jest też stal kwasoodporna i nierdzewna, odporna na korozję. Ten gatunek stali wykorzystywany jest praktycznie wszędzie przy tworzeniu elementów maszyn i urządzeń, które są narażone na wilgoć, kwas, niesprzyjające środowisko, a co za tym idzie – są bardziej narażone na rdzewienie.

Stal do azotowania

Jednym z ciekawych i bardzo potrzebnych gatunków stal jest również stal 38HMJ, 41CrAlMo7, 1.8509, 34CrAlMo5, 1.8507, która przeznaczona jest do azotowania. Azotowanie jest zabiegiem obróbki stali, polegającym na nasyceniu jej wierzchniej warstwy atomami azotu. Dzięki temu powłoka takiej stali staje się o wiele bardziej twarda, wytrzymała i odporna na jakiekolwiek uszkodzenia. Wysokiej jakości stal do azotowania 38HMJ, 41CrAlMo7, 1.8509 powszechnie jest wykorzystywana do tworzenia konstrukcji, które mają być odporne na wszelkie zniszczenia czy uszkodzenia, a więc praktycznie niezniszczalne.

Polecamy:
Tworzywa sztuczne w przemyśle i życiu codziennym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com