Pomysł na biznes: własne biuro podróży

Biuro podróży dla wielu ludzi jest opcją łatwego i przyjemnego zarobku. Sprzedaż wycieczek oraz organizacja turystyki jest faktycznie przyjemnym sposobem na zarobek, jednak w dobie kryzysu branży oraz upadłości sporej ilości biur podróży założenie własnego może być nieco ryzykowne.

Co zanim założymy własny biznes?

Jeśli zdecydujemy się na założenie własnego biura podróży powinniśmy się zdecydować na formę, w jakiej będzie ono funkcjonowało. Najbardziej ogólną formą jest organizacja turystyki. W skład obowiązków na tym stanowisku należy organizację imprez turystycznych, a także organizacja i sprzedaż wycieczek. Istnieje również inna opcja, zakładająca pracę pod szyldem znanej marki turystycznej lub pośrednictwo w sprzedaży ofert wycieczkowych najbardziej znanych marek turystycznych. Ostatnią możliwością działalności jest własne biuro podróży, gdzie samodzielnie buduje się własną markę turystyczną. Każda z form posiada wady i zalety, a także charakteryzuje się inną formą działalności.

Jak wyglądają formalności?

Od strony formalnej założenie własnego biura podróży wygląda tak samo, jak założenie własnej działalności gospodarczej. Zakładając biuro podróży należy również pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu oraz gwarancji bankowej. Nie można zapomnieć również o takich formalnościach, jak wpis do rejestru organizatorów wycieczek i pośredników wycieczek, które dokonuje się u właściwego lokalizacji marszałka województwa. Reszta formalności jest taka sama jak w przypadku działalności o innym profilu.

Jak odnieść sukces?

W dobie Internetu, w którym można znaleźć właściwie wszystko, wydaje się, że biuro podróży jest ryzykownym przedsięwzięciem. W dużych miastach znaleźć można naprawdę dużo instytucji sprzedających wycieczki, dlatego chcąc zwiększyć szansę na powodzenie swojego biznesu należy postawić na dogodną lokalizację, umożliwiającą nam trafienie do jak największej liczby klientów. Kolejną kwestią jest wybór takiej formy i destynacje wycieczek, które cieszą się popularnością. No i kwestia marketingu, która pozwala nam trafić do jak największej liczby potencjalnych klientów.

Co z agencjami?

K01Agencje turystyczne są przedsiębiorstwami, które cechują się specyfiką działalności. Z jednej strony pośrednictwo w sprzedaży ofert turystycznych znanej na rynku marki ułatwia nam rozpoczęcie działalności na rynku. Z drugiej strony jednak przedsiębiorca działający w agencji turystycznej sprzedaje gotowy produkt, na którego ostateczny wygląd nie ma żadnego wpływu. Duże, znane firmy turystyczne charakteryzują się zazwyczaj „hurtowym” podejściem do klienta, nie zawsze mając czas i możliwości indywidualnego podejścia do kupującego wycieczkę.

Podsumowanie

Praca w branży turystycznej daje wiele przyjemności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Jednak prowadzenie biura podróży, podobnie jak inne formy działalności związane z obsługą klienta wymagają właśnie indywidualne do niego podejście. Każdy z klientów ma swoje oczekiwania względem idealnego wypoczynku, a umiejętne ich odczytanie zagwarantuje udaną transakcję.

Pomocy w przygotowaniu poradnika udzielił nam portal salatkapogreckuwpodrozy.pl

2 Comments on “Pomysł na biznes: własne biuro podróży”

  1. Razem z mężem prowadzimy biuro podróży 🙂 Nam bardzo pomogła 1 super książka “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Dzięki niej mój mąż zdobył solidne środki i przyznam, że jak widać efekty to aż chce się rano zrywać z łóżka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com