Pomysł na biznes: własna stolarnia

Popyt na elementy drewniane różnego typu jest bardzo duży. Od mebli, poprzez elementy dekoracyjne i wykończeniowe, na oknach i schodach skończywszy. Otwarcie własnego biznesu jako małej stolarni może być strzałem w dziesiątkę, o ile będzie się przestrzegać podstawowych zasad prowadzenia firmy, a także zawczasu zanalizuje się wszystkie możliwe zagrożenia i ryzyka.

Lokalizacja

Własną stolarnię można założyć w małych miejscowościach, na wsi lub na obrzeżach dużych miast. Daje to pewną przewagę już na samym początku działalności, gdyż koszty najmu pomieszczeń nie będą zbyt wygórowane. Z drugiej strony, niezbędne będzie posiadanie floty transportowej do przewodu wykonanych elementów. W pierwszym okresie wystarczy jeden, pojemny samochód, trzeba się jednak liczyć z koniecznością zakupu lub leasingu nowych, jeśli tylko zaistnieje taka realna potrzeba. Dobrze sprawdzają się lokalizacje położone niedaleko dostawców drewna. Można także rozważyć połączenie sił i założenie spółki z takim przedsiębiorcą.

Mieszkając na wsi, spokojnie można do pracy wykorzystać własne zaplecze w postaci budynków gospodarczych na własnym podwórku. Nie można jednak zapominać o niezbędnej promocji firmy. Lokalizacja siedziby w małych miejscowościach daje przewagę dotyczącą kosztów początkowych, ale trzeba pamiętać, że największa ilość odbiorców znajduje się w dużych miastach. Warto do nich dotrzeć za pośrednictwem Internetu, szyldów i billboardów czy dobrej opinii wśród zdobytych do tej pory klientów.

Specjalizacja

Choć mogłoby się wydawać, że produkowanie wszystkiego da najlepsze rezultaty, gdyż trafiamy do wszystkich naszych potencjalnych klientów, to tak nie jest. Szczególnie na początku, kiedy środki finansowe oraz zasoby ludzkie firmy są bardzo ograniczone. O wiele lepiej widziane jest, kiedy przedsiębiorstwo odmówi realizacji zlecenia, niż gdyby produkt końcowy miał być kiepskiej jakości lub termin odbioru nie zostałby dotrzymany. Dlatego tak ważne jest wybranie początkowej specjalizacji, z której ma zasłynąć nasza firma. Najlepiej by było, gdyby właściciel sam znał się na drewnie i potrafił sam tworzyć ten rodzaj elementów. Nie tylko jest praktycznie darmowym pracownikiem sam dla siebie, ale także może kontrolować zatrudnione w firmie osoby. Nie ma znaczenia, czy mowa o produkcji mebli czy stolarki okiennej.

Maszyny stolarskie

Nie można jednak sądzić, że własna stolarnia jest biznesem, w którym nie potrzeba żadnych środków finansowych na start. Wręcz przeciwnie. Już na samym początku konieczne jest zakupienie odpowiednich maszyn stolarskich. W pierwszym okresie mogą być to urządzenia używane, potem jednak warto rozważyć kupno lub wynajęcie nowoczesnego sprzętu. Dobrej klasy strugarka czy pilarka to koszt rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na początek jednak powinna wystarczyć maszyna za kilka lub kilkanaście tysięcy. Niestety, nie tylko zakup maszyn staje na drodze młodym stolarzom, ale także uzyskanie niezbędnych certyfikatów i pozwoleń.

Zakład stolarski musi posiadać pozytywną opinię Straży Pożarnej oraz Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Czy warto założyć własną stolarnię? Przede wszystkim, warto obliczyć ile zamówień trzeba by zrealizować, by zacząć na interesie zarabiać. Ku temu niezbędne jest określenie, co zakład ma produkować. Metr kwadratowy boazerii to około 30 złotych, podłogi około 60 złotych, a szalówki 30 złotych. Produkcja elementów takich jak okna czy drzwi prezentują się trochę lepiej. Za te pierwsze można policzyć około 150 złotych za metr bieżący, za drzwi nawet 750 złotych za metr kwadratowy. Trzeba jednak pamiętać o cenie samego materiału, robociźnie i niezbędnych do zapłacenia podatkach. Zaczynając biznes, warto także obniżyć trochę cenę, by zawalczyć o klienta. Nigdy jednak nie wolno tracić jakości produkowanych elementów. Klient, który raz się zawiódł, już więcej nie wróci. Nie poleci także naszego zakładu znajomym, a to najlepszy i darmowy w dodatku sposób reklamy własnej stolarni. Być rzetelnym i przystępnym cenowo – oto recepta na sukces.

Porad stolarskich udzielił nam serwis http://wmsbudownictwo.pl/, na którym dowiedz się wszystkiego na temat konstrukcji drewnianych. 

Polecamy również:
Własny warsztat stolarski – sposób na kreatywny zarobek

2 Comments on “Pomysł na biznes: własna stolarnia”

  1. Przy prowadzeniu stolarni mogę wam polecić przenośniki taśmowe, które doskonale sprawdzają się u nas przy transporcie ciężkich elementów konstrukcyjnych. Nie są drogie a znacząco przyspieszają pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com