Zawód: korepetytor – czy to dobry pomysł na zdobycie pieniędzy?

Dodatkowe źródło dochodu zawsze się przyda, chociażby po to by później wydać wszystko jednego wieczoru w restauracji, czy podczas wizyty w księgarni. Studenci zazwyczaj cierpią na brak gotówki, a fundusze otrzymywane od rodziców wydają im się zbyt skromne. Także ludzie pracujący na co dzień na etacie mogą zapragnąć poszukać dodatkowych pieniędzy, by wypełnić wolne wieczory. Każda z takich osób ma do dyspozycji kilka możliwości, jednak szczególnie popularna jest jedna – korepetycje.

Oczywiście trzeba mieć dużą wiedzę z określonej dziedziny oraz umiejętność przekazywania jej innym by w ogóle coś takiego móc robić, ale nie zmienia to faktu, że rynek pomocy w nauce i przygotowywania do egzaminów kwitnie w Polsce od dłuższego czasu.

Różnorodny rynek

Ogólny podział, który funkcjonuje w naszym społeczeństwie mówi, że albo ktoś jest humanistą, który posługiwanie się językiem traktuje jako przyjemność i zabawę, albo reprezentuje umysły ścisłe, dla których nauka i liczby mają największą wartość. Rynek korepetycji jest o wiele bardziej różnorodny, gdyż każda z dziedzin traktowana jest tu jako osobna specjalizacja – tak jak na zajęciach w szkole. Fizyka i chemia mogą w pewnym stopniu się łączyć, jednak już zaawansowana matematyka i geografia to dwa różne światy. Chcąc udzielać korepetycji musisz znaleźć swój przedmiot (lub przedmioty), których wiedzą możesz bez problemu się popisać na odpowiednio wysokim poziomie.

Języki obce

Obecnie korepetycje z języków obcych są jednymi z częściej wybieranych. Rodzice chcą bowiem pomóc swoim dzieciom nie tylko zrozumieć zagadnienia gramatyki, ale i nauczyć ich posługiwać się nimi w stopniu umożliwiającym aktywne uczestniczenie w zajęciach w szkole oraz swobodną komunikację z innymi ludźmi. Zwłaszcza cztery języki są w Polsce dość popularne i opłacalne w nauczaniu:
– angielski,
– niemiecki,
– hiszpański,
– francuski.

Humaniści do boju!

Przedmioty humanistyczne (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie) może i nie są tak popularne, ale wielu rodziców decyduje się na ten rodzaj pomocy, gdyż np. nie mają dość czasu, by sami się tym zająć (lub brak im wiedzy). Ten rodzaj korepetycji jest także mniej płatny, jednak bardzo łatwo zbudować w jego obrębie grupę stałych „klientów”. Zazwyczaj uczniowie, którzy nie radzą sobie na tych zajęciach potrzebują ciągłej współpracy i uzupełniania braków. Nadrobienie materiału, czy wytłumaczenie zasad pisowni jest procesem znacznie rozciągniętym w czasie, a jeśli uczeń przygotowuje się do egzaminów końcowych to czeka go również dużo powtórek.

Przedmioty ścisłe

Korepetycje z tej grupy przedmiotów są niezwykle konkretne i na pewno lepiej opłacalne. Stawka dobrego korepetytora nie schodzi tu poniżej 30-40 zł za 60 minut zajęć. Mankamentem (choć nie zawsze) może być tu jednak długość współpracy. Oczywiście są takie zlecenia, kiedy trzeba pracować najpierw nad podstawami, by przejść do interesujących ucznia zagadnień, jednak równie często takie osoby potrzebują pomocy w zrozumieniu konkretnego tematu, np. funkcja z dwiema niewiadomymi, budowa cukrów w chemii, fizyka ruchu, czy genetyka. Im większy zakres i poziom tym liczba spotkań się zwiększa, ale standardowo nie jest to więcej niż trzykrotne odwiedzenie ucznia.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Szkoła-i-Korepetycje.pl

One Comment on “Zawód: korepetytor – czy to dobry pomysł na zdobycie pieniędzy?”

  1. Udzielanie korków jest milion razy lepszy niż praca na etacie, sama pracuje udzielając prywatnych lekcji z angielskiego i o wiele lepiej zarabiam niż w nie jednej szkole. Oferty pracy korepetytorów zainteresowani znajdą w portalu edukacyjnym Preply http://preply.com/pl/praca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com