Podstawowy poradnik o narzędziach składanych – czym są?

Wszyscy, którzy chcą by ich firma prężnie się rozwijała, marzą o tym by umocnić jej pozycję konkurencyjną na rynku lub stawiają na sprawdzone i rekomendowane rozwiązania –  powinni zyskać wiedzę w zakresie tego czym są narzędzia składane, kiedy ich używać, jakie są ich rodzaje oraz do czego najbardziej się przydają.

Definicja narzędzi składanych

Zdobywanie wiedzy w tym obszarze warto rozpocząć od analizy tego czym są narzędzia składane, czyli poznania definicji tego zagadnienia. Jest to grupa narzędzi, które wykorzystywane są w wielu dziedzinach, ale głównie podczas realizacji procesów produkcyjnych. Wykorzystuje je się do poddawania danego materiału procesom skrawania polegającym na usunięciu nadmiaru niepotrzebnego materiału poprzez stopniowe zdejmowanie określonych warstw w wyniku czego powstają ubytki w postaci wiórów. Narzędzia składane (zwane również narzędziami skrawającymi) pozwalają na dowolne kształtowanie zarówno mniej jak i bardziej wytrzymałych powierzchni. Niezależnie od tego czy poddawany obróbce materiał to stal, mosiądz, aluminium, żeliwo czy też inny rodzaj powierzchni – dobrej jakości narzędzia składane powinny sobie z nim poradzić bez problemu.

Kiedy przydają się narzędzia składane?

Skoro wiadomo już czym są narzędzia składane warto również zwrócić uwagę na ich zastosowanie. Jak już wspomniano wcześniej – tego typu asortymenty mogą być wykorzystywane w wielu obszarach, ale okazują się szczególnie przydatne w realizacji procesów, których celem jest wiercenie, toczenie, frezowanie, gwintowanie oraz mikrowytaczanie. Wykonanie ich z wysokiej jakości materiałów przez renomowanych producentów gwarantuje długotrwałe użytkowanie, a także niezawodność. To, jakie narzędzie składane będzie dla użytkownika najbardziej funkcjonalne zależy od tego, jaki efekt pragnie on uzyskać oraz jak szybko zrealizować zamierzony cel. Należy jednocześnie pamiętać, iż tego typu produkty stworzone zostały z kilku części i istnieje możliwość zmiany poszczególnych z nich bez konieczności dokonywania modyfikacji całego produktu.

Rodzaje narzędzi skrawających

W celu dokonania zakupu odpowiedniego narzędzia składanego niezbędne jest dysponowanie wiedzą dotyczącą podziału tych asortymentów. Dzielimy je z uwagi na zastosowanie (mogą być zwykłe bądź specjalne, z uwagi na sposób kształtowania danej powierzchni (tutaj wyróżniamy narzędzia zwykłe, obwiedniowe, kształtowe) czy też z uwagi na rodzaj obróbki (narzędzia należące do grupy obróbki zgrubnej  oraz obróbki wykańczającej. Dodatkowo zwraca się uwagę na sposób obróbki oraz narzędzia, które wykorzystywane są do realizacji tego celu (na przykład wiertła, piły, noże). Istotny jest także sposób działania i w związku z tym można mówić o narzędziach posiadających napęd ręczny oraz narzędzia napędzane mechanicznie).

Usługi frezowania CNC - Radmot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com