Czy biotworzywa wygrają z plastikiem?

Nierówna walka natury z człowiekiem trwa od wieków. Ta pierwsza chce jak najlepiej, a człowiek najtaniej, szybko i bez względu na jakość. Z tego powodu jesteśmy zalani plastikiem. Otacza nas on z każdej strony. Torby, reklamówki, akcesoria, opakowania, sztućce, kubki, a nawet ubrania. Wydawać by się mogło, że plastik na stałe zadomowił się w naszym środowisku. Czy jednak aby na pewno jest on niekwestionowanym „królem”?

Odsiecz biotworzyw

Rocznie na całym świecie ponad 300 milionów ton tworzyw sztucznych opuszcza fabryki, następnie większość z nich, niestety nie zostaje poddana recyklingowi, tylko dołącza do grupy zalegających odpadów, stanowiących zagrożenie dla środowiska. Problem ten dostrzegalny jest od dawna, dlatego też z pomocą przyszli naukowcy, którzy stworzyli alternatywę dla tworzyw sztucznych – biotworzywa.

Gołym okiem ciężko znaleźć różnicę między produktami wykonanymi z plastiku a ich bezpiecznym dla środowiska odpowiednikiem. Jednak pod względem składu i późniejszej utylizacji – różnica jest ogromna. Biotworzywa zwane również bioplastikiem to ekologiczne materiały polimerowe, w ich skład wchodzą, aż trzy rodzaje:

  • tworzywa z surowców odnawialnych (czyli pochodzenia roślinnego), które nie ulegają biodegradacji, np. Bio-PP lub Bio-PET;
  • tworzywa z surowców nieodnawialnych (najczęściej z paliw kopalnych), które ulegają biodegradacji, np. TPS, PCL;
  • tworzywa z surowców odnawialnych, które ulegają biodegradacji np. PLA.

Najbardziej przyjazne naturze są tworzywa biodegradowalne z surowców odnawialnych, zwane są one także tworzywami „podwójnie zielonymi”. Bioplastik PLA, który jest najczęściej wykorzystywany, powstaje ze składników roślinnych takich jak trzcina cukrowa lub skrobia kukurydziana. Jego ślad węglowy jest niższy od innych plastików, przez co nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Widać więc, że biotworzywa mają nieporównywalnie lepszy skład i wpływ na planetę niż tradycyjny plastik.

Biotworzywa zamiast plastiku

Do tego momentu musimy jeszcze długo poczekać. Bioplastiki nie są produkowane na tak szeroką skalę jak plastik. Na szczęście jednak rynek biotworzyw cały czas się rozwija, a procesy produkcyjne są udoskonalane. Naukowcy również nie ustają w pracy nad poszukiwaniem nowych rozwiązań.

Bioplastiki z pewnością zastąpią kiedyś tradycyjne tworzywa sztuczne w pełni. Dziś już jednak coraz częściej możemy je spotkać w wielu miejscach. Coraz więcej restauracji decyduje się zamianę szkodliwych opakowań plastikowych na te wykonane z ekologicznych biotworzyw. W branży gastronomicznej i powiązanej z nią branży opakowaniowej jest to prawdziwy trend.

Spotkać możemy następujące produkty z biotworzyw:

  • opakowania jedzenia,
  • folie do produktów spożywczych,
  • torby na odpady,
  • sztućce,
  • kubki,
  • talerze,
  • butelki.

Ponadto bioplastiki obecne są w medycynie i innych prężnie rozwijających się branżach o kluczowym znaczeniu

Gwałtowne zainteresowanie firm bioplastikiem

Przed rynkiem biotworzyw cały czas rozpościerają się szerokie horyzonty. Wzrasta świadomość konsumentów i przedsiębiorców. Ci pierwsi coraz częściej sięgają po ekologiczne zamienniki opakowań i produktów jednorazowych, a ci drudzy, aby zachować renomę i klientów muszą ich w tym gonić. Jest to na pewno pozytywny trend, gdyż potrzeby i wyczucie konsumentów niejako wymuszają na właścicielach firm szukanie proekologicznych rozwiązań.

Wpływ na ten widoczny trend ma również wprowadzona 1 stycznia 2021 roku na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej „dyrektywa plastikowa”. Jej celem jest zmniejszenie wpływu tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Ponadto ma ona zachęcić, a wręcz wymusić na gospodarce przejścia na ekologiczny sposób patrzenia.

Przedsiębiorcy, którzy początkowo wprowadzali ekologiczne rozwiązania w celu zaspokojenia potrzeb klientów zostali do tego niejako zmuszeni. Od 3 lipca 2021 roku z użycia zostały wykluczone wszelkiego rodzaju produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z zakresu gastronomii musieli zrezygnować z:

  • plastikowych jednorazowych talerzy i sztućców,
  • słomek i mieszadełek do napojów,
  • kubków i ich pokrywek,
  • styropianowych pojemników i kubków.

Walka z plastikiem leży w interesie każdego państwa, oraz poszczególnych osób. Szkodzi on zarówno planecie, jak i ludzkiemu zdrowiu. Plastik wykazuje szczególnie niebezpieczne właściwości zwłaszcza w kontakcie z wysoką temperaturą, dlatego wyeliminowanie go z gastronomii jest słusznym posunięciem.

Polecamy:
Sklep internetowy? Zadbaj o prezencję produktów i zachęć klienta do zakupów

Obsługiwane przez: Investing.com