Podatki w Niemczech

Praca za granicą to spełnienia marzeń dla wielu rodaków, którzy chcą mieć stałe zajęcie, wysokie zarobki i nadzieję na poprawę jakości życia. Jednym z miejsc, w którym wielu Polaków podejmuje się pracy, są Niemcy. Stosunkowo niedaleka odległość oraz niezbyt wysokie ceny skutecznie przyciągają do przeniesienia się w do tego kraju na pewien okres czasu.

Co z zarobkami za granicą?

Pracując w Niemczech, należy liczyć się z koniecznością rozliczenia swoich zarobków. Jeśli chodzi o rozliczenie podatkowe Niemcy, to ostateczny okres wypada na ostatni dzień lipca, a więc nieco później niż w Polsce. Warto zapoznać się też, jak rozliczenie podatkowe Niemcy powinno wyglądać, jaki przysługuje nam zwrot podatkowy, od jakich stawek, kiedy jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku i jakie rodzaje danin musimy opłacić. Warto pamiętać też, że w przypadku korzystania z usług doradcy podatkowego, czas składania wniosku przesuwa się do lutego następnego roku i warto pilnować terminu, gdyż każde kolejne spóźnienie wynosi 25 euro kary za miesiąc. Trzeba też zaznaczyć, że jest możliwość rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym nawet do czterech lat wstecz. Aby Urząd Skarbowy załatwił wszystkie kwestie w taki sposób, jak należy, trzeba poczekać od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie nasze wszystkie daniny zostaną poprawnie rozliczone. Wtedy też fiskus prześle ewentualny zwrot na dane konta, który podatnik uprzednio podawał.

Dokładne rady co do rozliczeń

Rozliczenie podatku Niemcy są najkorzystniejsze dla pierwszej klasy podatkowej. To osoby posiadające tylko jedną pracę, są one zatem zwolnione z konieczności zapłaty podatku właśnie w Niemczech. Również małżeństwa znajdujące się w czwartej klasie podatkowej zwalnia z tego obowiązku, gdyż opłaca im to sam pracodawca. Rozliczać się z niemieckim fiskusem musi za to osoba, której dodatkowe dochody lub zasiłki przekroczyły wysokość 410 euro. Z obowiązkiem rozliczenia wiążą się także takie rodzaje dochodów, jak np. odprawa. Każdy podatnik ma nadany specjalny numer podatnika, tzw. Steuernummer. Należy również posiadać kartę podatkową Lohnsteuerbescheinigung. Podatnik może także wybrać, czy rozliczy się indywidualnie, czy też wspólnie, o ile taka forma mu przysługuje. Osoba samotna, czyli kawaler lub panna, ale też wdowa i wdowiec rozliczą się z pewnością samodzielnie, lecz małżeństwo może zrobić to wspólnie. Ważnym czynnikiem obniżającym podatek, są ulgi – należą do nich np. kwoty za dojazd pracownika do miejsca pracy, rachunek za noclegi, czy np. za internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com