Frezowanie płaszczyzn jest w chwili obecnej jedną z najpopularniejszych metod obróbki. Dzięki tej metodzie bez żadnego większego problemu, można skrawać powierzchnie kształtowe i płaszczyzny. Aby w 100% wykorzystać możliwości frezarki, należy jednak wybrać odpowiedni frez vhm do planowania płaszczyzn, co niestety nie jest prostym zadaniem.
Jaki frez vhm do planowania płaszczyzn?
Do planowania płaszczyzn doskonale nadają się frezy walcowe. W materiałach ściernych tego typu ostrza występują jedynie na powierzchni obwodowej. Długość frezów zależy przede wszystkim od szerokości obrabianej płaszczyzny. Sporym zainteresowaniem cieszą się również frezy walcowo-czołowe, w których to ostrza znajdują się z kolei po jednej stronie powierzchni czołowej i powierzchni obwodowej. Materiały ścierne tego typu rewelacyjnie nadają się do wykonania precyzyjnego frezu na dość wąskich płaszczyznach albo do wymagających wcięć bocznych. Na samym końcu warto wspomnieć o głowicach frezowych, które do złudzenia podobne są do wcześniej opisanych frezów walcowo-czołowych. Frezy tego typu charakteryzują się jednak znacznie większą średnicą, dzięki czemu doskonale sprawdzą się przy większych płaszczyznach. Warto wspomnieć również i o tym, że głowice frezowe posiadają wymienne ostrza.
Frezowanie płaszczyzn od a do z
Frezowanie płaszczyzn (różnorodnych powierzchni płaskich) jak powszechnie wiadomo jest jedną z najczęściej wykonywanych prac frezarskich. Wybór konkretnych frezów w dużej mierze zależy od kształtu danego przedmiotu obrabianego. Pod uwagę należy wziąć również wymiary samej płaszczyzny. W przypadku płaszczyzn o łatwym dostępnie najlepiej sprawdzą się głowice frezowe albo frezy walcowe.
Jaki wybrać walcowy frez vhm do planowania płaszczyzn?
Jak wspomniano powyżej wybór freza walcowego zależy przede wszystkim od rodzaju obrabianego materiału. Kluczem do sukcesu jest także to, aby wybrać odpowiednią średnicę freza. Aby dokonać udanego wyboru należy wziąć pod uwagę głębokość frezowania. Jeżeli chodzi o samą prędkość freza walcowego, to zależy ona nie tylko od rodzaju i właściwości materiału przedmiotu obrabianego, ale również od mocy frezarki i rodzaju obróbki. Inne typy frezów sprawdzą się przy frezowaniu zgrubnym, a zupełnie inne przy frezowaniu wykańczającym. Pamiętać należy także i o tym, że głębokość frezowania (przy frezowaniu zgrubnym płaszczyzn) nie powinna być mniejsza niż 3 mm. Aby ustalić dokładną liczbę przejść przy frezowaniu zgrubnym należy wziąć pod uwagę pozostawiony naddatek.