BOM W FUSION 360 – kompendium wiedzy

boom fusion 360

Autodesk Fusion 360 to w chwili obecnej jedno z najpopularniejszych narzędzi do projektowania produktów. Dzięki Fusion 360 bez żadnego większego problemu można nie tylko modelować, ale również przeprowadzić symulowany test wytrzymałości. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób można w tym niesamowitym narzędziu tworzyć listy BOM.

 

BOM – co warto wiedzieć?

BOM (ang. Bill of Materials) to nic innego jak specjalna lista, która może zawierać praktycznie wszystkie elementy użyte w modelu 3D (przygotowane wcześniej w oprogramowaniu Autodesk Fusion 360). Aby stworzyć BOM w Fusion 360 należy wcześniej zainstalować odpowiedni dodatek, który można pobrać ze strony producenta. Po zainstalowaniu dodatku wystarczy rozwinąć listę “CREATE” i przejść do opcji “CREATE BOM”. Warto wspomnie również i o tym, że BOM to nic innego jak struktura produktowa (tzw. specyfikacja materiałowa), która stanowi podstawową funkcję nie tylko do planowania potrzeb materiałowych, ale również do kalkulacji technicznego kosztu wytworzenia danego materiału.

Dlaczego warto?

Listy materiałowe BOM można wykorzystać przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na tym, aby dział produkcji albo poszczególni technolodzy mieli bezpośredni wpływ na zawartość BOM-u. Z praktycznego punktu wiedzenia oznacza to, że w każdej chwili będą oni mogli dodawać do nowej listy materiałowej informacje, które na pierwszy rzut oka są nieistotne na etapie samego modelowania. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie.

OpenBoM

Osoby, które chcą zrezygnować z zarządzania zestawieniami komponentów za pomocą zwykłych arkuszy kalkulacyjnych, mogą skorzystać z openBoM, który jest w pełni zintegrowany z Fusion 360. OpenBoM znacząco rozszerza możliwości projektantów i pozwala skuteczniej kontrolować poszczególne procesy produkcyjne. BOM w FUSION 360 można eksportować bezpośrednio do openBoM. W narzędziu tym można swobodnie zarządzać zmianami, śledzić ich dokładną historie i zmieniać raporty. Praca może przebiegać w czasie rzeczywistym na tym samym BOM (w odróżnieniu od zwykłych arkuszy kalkulacyjnych).

Boomer

Bommer to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu można definiować, edytować i eksportować poszczególne wartości właściwości BOM bez konieczności opuszczania środowiska Fusion 360. Zestawienie projektów jak powszechnie wiadomo jest bardzo ważnym dokumentem. Boomer znacząco ułatwia edytowanie wartości BOM podczas całego etapu projektowania, bez potrzeby poświęcania dodatkowego czasu na proces. Boomer precyzyjnie zlicza wszystkie części w danym projekcie i pozwala przechowywać dane BOM w danym komponentu (w specjalnej chmurze). Z praktycznego punkt uwidzenia oznacza to, że nie trzeba polegać jedynie na swojej pamięci, aby zagwarantować sobie bezbłędne zestawienie komponentów. Bommer zaprojektowany został przede wszystkim po to, aby zniwelować ryzyko przedostawania się kosztownych błędów do BOM.

https://www.v-slot.pl/pl/n/BOM-w-Fusion-360%2C-czyli-lista-elementow-wykorzystanych-w-projekcie/20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com