Piec konwekcyjno-parowy – kombiwar dla profesjonalistów

Kombiwar, który znany również jako multicooker, to urządzenie o niesamowitych możliwościach kulinarnych. Można w nim zarówno gotować, jak i piec, smażyć, grillować, wędzić czy przyrządzać potrawy na parze. Kombiwary dostępne na rynku są przeznaczone w większości do użytku domowego. W profesjonalnych kuchniach można spotkać ich odpowiedniki, a mianowicie piece konwekcyjno-parowe. Co to takiego?

Piec do zadań specjalnych

Piec konwekcyjno-parowy łączy możliwości domowego multicookera z pojemnością odpowiednią do przyrządzania większej ilości potraw. Duże gabaryty (typowy piec konwekcyjno-parowy zajmuje przeważnie około 1m kwadratowego powierzchni kuchni) umożliwiają umieszczenie w nim wielu porcji mięs, warzyw czy pieczywa jednocześnie. Piec tego typu to nic innego jak profesjonalny kombiwar na prąd lub gaz, znajdujący zastosowanie w restauracjach, barach, mniejszych i większych punktach gastronomicznych oraz kuchniach obiektów takich jak hotele czy sale weselne. Jest niezbędny wszędzie tam, gdzie przygotowuje się duże ilości potraw w tym samym czasie.

Nowa jakość pracy w kuchni

Piec konwekcyjno-parowy ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest urządzeniem efektywnym energetycznie, które pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii, nawet aż do 40% i wody (do 30%). Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu cyrkulacji powietrza, piec taki może pracować w trybie obniżonej temperatury, oferując jednocześnie krótszy czas przygotowywania potraw.

Przy obróbce termicznej w piecu konwekcyjno-parowym obserwuje się znaczne zmniejszenie strat masy mięsa (od 15 do 25%). Przygotowywane w takim piecu warzywa i jarzyny nie tracą ani grama masy i zawartych w nich cennych witamin i mikroelementów, które znikają w czasie tradycyjnego gotowania lub pieczenia. Co więcej, dania przyrządzane w takim piecu nie wymagają używania dużej ilości tłuszczu. To z kolei pozwala na jednoczesne przygotowywanie kilku potraw, których zapachy nie przenoszą się z potrawy na potrawę i nie powodują przenikania się. Dania z piece są nie tylko lżejsze, ale także zdrowsze, a cały proces ich przygotowania pozwala na duże oszczędności energii, zasobów ludzkich i czasu.

Podsumowując, piec konwekcyjno-parowy to jedna z najlepszych inwestycji do gastronomii i miejsc, w których obsługiwana jest duża liczba osób. Trudno wyobrazić sobie profesjonalny punkt gastronomiczny bez obecności tych pieców. Nie mają sobie równych w restauracjach, na stołówkach, w hotelach, czy w innych miejscach, które zajmują się szeroko pojętą gastronomią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com