Panele fotowoltaiczne na dachu firmy – po jakim czasie zwrócą Ci się kosztu montażu?

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii cieszą się ogromną popularnością, a jednocześnie zapewniają ekologiczne ciepło, prąd oraz ciepłą wodę użytkową. Warto je instalować także dlatego, że można sfinansować je z różnego rodzaju dotacji czy dofinansować. Dzięki temu urządzenia, choć ich cena początkowo może być dosyć wysoka, w rzeczywistości okazują się dużo tańsze.

Ciekawym rozwiązaniem wykorzystującym OZE są panele fotowoltaiczne, które możemy spotkać na budynkach mieszkalnych, biurowych czy użyteczności publicznej. Instalacje PV są w stanie wyprodukować tyle prądu, by całkowicie uniezależnić inwestora od dostaw energii elektrycznej z elektrowni. Oczywiście, już na etapie instalacji trzeba wziąć po uwagę moc urządzeń, aby spełniała wszelkie zapotrzebowanie użytkowników budynku. Panele PV nie należą do rozwiązań tanich. Kosztują w zależności od wielkości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku domów jednorodzinnych. Na budynkach firmowych są jeszcze większe i droższe. Jednak jest to wydatek, który zdecydowanie się opłaca. Po około 7-10 latach instalacja całkowicie się spłaca, co oznacza, że w kolejnych latach można mieć całkowicie darmową energię elektryczną.

Ekologiczne pompy ciepła

Panele fotowoltaiczne na dachu można wykorzystać nie tylko do produkcji prądu na bieżące potrzeby, ale również do celów ogrzewania budynku. W tym celu wystarczy zainwestować w pompy ciepła, które wymagają elektrycznego wsparcia. Prąd jest potrzebny do uruchomienia i utrzymania pracy urządzenia, pompa ciepła pobiera natomiast energię cieplną z gruntu lub z otoczenia. Jest to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie, które nie powoduje żadnego spalania, a więc także nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Pompy ciepła pracują bezgłośnie, są sprawne i wydajne, można je dopasować pod względem mocy i możliwości do indywidualnych potrzeb. Podobnie jak instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła są dosyć kosztowną inwestycją na starcie, jednak bardzo szybko się spłacają. Gdy zostaną spłacone, najczęściej zapewniają całkowicie darmowe ogrzewanie budynków.

A może piece na pellet?

W poszukiwaniu wydajnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych warto zwrócić uwagę na piece na pellet. Nie są to, co prawda, rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, jednak doskonale wpisują się w potrzebę zapewnienia lepszej wydajności energetycznej przy niższych kosztach oraz zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Paliwem w piecach jest pellet, czyli drobne granulki drewniane, produkowane w czasie produkcji innych elementów wykonanych z drewna. Pellet spala się niemal w stu procentach, dzięki czemu nie generuje nadmiernej emisji szkodliwych substancji. Co więcej, zapewnia również wysoką wydajność i ogrzewanie na naprawdę wysokim poziomie. Dobrej jakości piece na pellet są w pełni zautomatyzowane, wygodne w obsłudze, nie wymagają zbyt dużych nakładów pracy przy codziennym użytkowaniu. Co więcej, wpisują się w definicję nowoczesnych urządzeń zapewniających lepszą efektywność energetyczną i niskoemisyjność, można więc otrzymać na nie dofinansowanie z różnych programów rządowych i unijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com