Monitoring GPS jako narzędzie do monitorowania techniki jazdy kierowców – ecodriving

Stały wzrost kosztów eksploatacji jak również cen paliw obliguje managerów flot do podnoszenia umiejętności kierowców. Szkolenia techniki jazdy w połączeniu z kontrolą za pomocą różnych systemów opartych o monitoring GPS powoduje, że ecodriving to jeden z najpopularniejszych tematów na wielu konferencjach przeznaczonych dla fleet managerów.

Szukając na rynku systemów pomocnych w weryfikacji sposobu podróżowania naszych kierowców napotykamy na szereg usługodawców oferujących system monitorowania GPS z funkcją ecodriving. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę „gps monitoring” i naszym oczom ukaże się pokaźna lista dostawców usług, którzy za jeden podpis na umowie zagwarantują obniżenie o kilkadziesiąt procent kosztów eksploatacji naszej floty.

Czy rzeczywiście tak jest i czy każdy z dostawców oferuje to samo za różne ceny? Zapraszam do materiału, który pozwoli przynajmniej w części poznać możliwości takich systemów a w szczególności umożliwi Ci odrzucenie dostawców monitoringu GPS, którzy nie spełniają podstawowych parametrów.

ECO DRIVING to rodzaj kultury na drodze, sposobu reprezentacji naszych firmowych barw w służbowych samochodach jak również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Nie trzeba biegać za kierowcami i karać ich za kolejne zgłoszone przez system monitorowania GPS wykroczenia. Metoda kija i marchewki w dłuższej perspektywie stanowi czynnik demotywujący. Zadaniem systemu wspomagającego proces ecodrivingu jest pokazanie kierowcy, gdzie można zaoszczędzić bez uszczerbku na jego wygodzie i portfelu. Optymalizacja kosztów poprzez redukcję zużycia paliwa (w tym energii pojazdów elektrycznych) bez zmniejszenia tempa podroży to nowy styl jazdy kierowcy. System zarządzania flotą wspomagany przez technologię GPS i lokalizatory GPS instalowane w samochodach, mogą spowodować, że te same trasy pokonywane przez naszych handlowców będą tańsze.

Kilka prostych zasad ecodrivingu

Każdy kto siedzi w tematach motoryzacyjnych, spotkał się na pewno z terminami ekojazdy, eco-drivingu. W ich kontekście często mówi się o zasadach ekojazdy takich jak:

  • unikanie jazdy na wysokich obrotach,
  • jak najszybsze włączanie wyższego biegu,
  • przewidywanie sytuacji na drodze.

Jak widać temat jest dobrze znany i wspierany przez techniczne rozwiązania typu monitoring GPS czy lokalizatory GPS. Prawda jest jednak nieco inna. Większość materiałów dotyczących ekojazdy tylko dotyka powierzchni tematu. Ogranicza się tym samym do kwestii zużycia paliwa i ewentualnie wolniejszej eksploatacji samochodu. Tymczasem ekojazda to kultura jazdy, sposób myślenia za kierownicą. Co prawda przynoszą też zmniejszenie zużycia paliwa, ale to nie ono jest priorytetem.

W dzisiejszych czasach, w których nie jest nowością nowy system ABS czy nowy system kontroli trakcji a nowa technologii napędu (np. pojazdy elektryczne lub hybrydowe) podstawą ekojazdy jest bezpieczeństwo poruszania się samochodem i zachowanie płynności jazdy. Kluczowe do osiągnięcia celu jest:

  • obserwowanie i przewidywanie sytuacji na drodze,
  • sprawne wykorzystywanie możliwości, które oferuje nam dany samochód,
  • właściwe planowanie podróży.

Biorąc pod uwagę powyższe rozumowanie, w jaki sposób może nam pomóc lokalizator GPS a jeśli może to jakiego mam szukać?

Nauka jazdy na nartach z książki

Wydaje się oczywiste, że jazdy na nartach nie da się nauczyć z książki. Trzeba wybrać się na górkę i pod okiem instruktora pokonać strach i przy obolałych częściach ciała zjechać po raz pierwszy o własnych siłach. Podobnie jest z ekojazdą. Jazda samochodem polega na odruchach a zmiana utrwalonego przez lata stylu jazdy pomiędzy codziennymi zajęciami jest niemożliwa. Dlatego jeśli podejmujemy decyzję o przeprowadzeniu szkolenia z ekojazdy dla naszych pracowników musi to być szkolenie w formie warsztatowej, w odpowiednim ośrodku doskonalenia techniki jazdy pod okiem doświadczonego instruktora.

Nie ma innej drogi. Żaden lokalizator GPS z zaawansowaną techniką nie wytłumaczy kierowcy, dlaczego znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu i co twórca aplikacji miał na myśli wyświetlając mu zbyt wysokie przeciążenie na zakręcie.

Szkolenia czy monitoring GPS

Systemy telemetryczne (bo tak fachowo określa się systemy do monitorowania GPS parametrów pojazdu) są bardzo ważne i pełnią istotną rolę w dwóch etapach:

  • w czasie nauki,
  • po jej zakończeniu.

Po pierwsze ich wykorzystanie w czasie nauki jest bardzo przydatne i w głównej mierze zależy to od dostawcy szkoleń – czy z nich korzysta i w jakim zakresie. Do dzisiaj spotykamy instruktorów z kartką papieru gryzmolącego coś podczas jazdy ze szkolonym kierowcą. Nasza firma dostarcza narzędzia do szkoleń kierowców. Link do filmu prezentującego w jaki sposób wykorzystujemy telemetrię i zaawansowaną technologię do uświadamiania kierowcom sposobów na ecodriving znajduje się na naszym kanale Youtube Monitoring GPS w służbie szkoleniowców.

Po drugie zainstalowany monitoring GPS powoduje, że pracownik uczy się współpracować z systemem telemetrycznym i może potem sam na bieżąco monitorować swój styl jazdy:

  • czy wskaźniki są podobne do tych które uzyskiwał w czasie szkolenia,
  • czy może w codziennej jeździe zdobyta wiedza gdzieś mu umyka,
  • czy technika pokonywania zakrętów jest na bezpiecznym poziomie,

W podsumowaniu system monitorowania GPS jest nieocenionym narzędziem dla pracodawcy. Może szybko sprawdzić, czy pracownicy stosują się do wskazówek ze szkoleń, czy może wrócili do starych przyzwyczajeń.

Wielki brat patrzy – monitoring GPS w praktyce

Monitoring GPS w służbie ecodrivingu to system do weryfikacji szkolenia i sposobu przestrzegania wytycznych. Niestety w wielu przypadkach na rynku znajdziesz systemy, których funkcjonalności bardzo często zawężają się do oceny kierowcy na podstawie:

  • prędkości z jaką się porusza pojazd,
  • wykrywania wysokich obrotów silnika,
  • przekraczania z góry zaprogramowanych przeciążeń.

Dobrym przykładem błędnej oceny techniki jazdy poprzez czujnik przeciążeń jest sposób pomiaru i obciążenie kierowcy punktem karnym za zbyt gwałtowne przeciążenie przy hamowaniu. Wystarczy, że wyobrazimy sobie, że takie same warunki producenci stosują dla drogi oblodzonej jak i do czystego asfaltu przy 45 st.C. Wynik na 100% nie będzie zgodny z oczekiwaniem. Dodatkowo skomplikowane raportowanie, skomplikowane treści techniczne potrafią powalić nawet bardzo zagorzałego użytkownika. Wiele do życzenia pozostawia także czas w jakim takie raporty były udostępniane. Dla firmy posiadającej 50 pojazdów i 150 kierowców, dla okresu jednego miesiąca raporty generowały się nawet do kilku minut.

Zadasz pytanie, czym się zainteresować? Odpowiedź wydaje się jest prosta. Nie są to systemy za złotówkę z banalnie tanim abonamentem ani systemy wkładane do portu OBD – czyli do samodzielnej instalacji. Lokalizator GPS musi być instalowany przez autoryzowany serwis.

Wybór systemu monitoring GPS

Podczas wyboru systemu informatycznego powinno się zwrócić uwagę na specjalizację firmy, która produkt dostarcza. Np. systemy przeznaczone do firm z pojazdami osobowymi. nie nadają się do transportu ciężkiego.

Oto lista elementów, które pozwolą na dobry wybór systemu monitorowania GPS:

  1. Czytelność raportów i podsumowań. Raport opisujący technikę jazdy kierowców powinien wskazywać miejsce powstawania problemu jak również sugerować rozwiązanie.
  2. Kryteria i sposób oceny kierowców. Musisz wiedzieć jakie parametry są rejestrowane i w jaki sposób są oceniane.
  3. Ocenie podlega kierowca a nie pojazd, toteż systemy bez identyfikacji kierowcy będą generowały niepoprawne dane (wystarczy jedna wizyta w serwisie lub na myjni, aby ktoś w imieniu monitorowanego pracownika nabił trochę punktów karnych)
  4. Sposób w jaki kierowca jest powiadamiany o swoich wykroczeniach musi być czytelny oraz nie może powodować fałszywych alarmów. Nie ma nic gorszego jak brak zaufania do elektronicznego instruktora.
  5. Twarde i spójne dane dla całej floty. Nie ma znaczenia czy pojazd jest wyposażony w magistralę cyfrową CAN czy też nie, podsumowanie musi raportować poprawną i zgodną z rzeczywistością ilość przejechanych kilometrów (błędne dane będą miały bezpośredni wpływ na średnie zużycie paliwa)
  6. Szybkość pracy aplikacji i czas generowania raportów dla całej floty dla dużych zakresów czasowych. Czas generowania raportu dla 50 pojazdów z jednego roku powyżej jednej minuty to sygnał, że coś jest nie tak.
  7. Referencje i dostęp demo do kilkudziesięciu pojazdów. Jeden pojazd, który handlowiec prezentuje na spotkaniu demonstracyjnym to jedzący ideał i po instalacji w Twojej zróżnicowanej flocie może się okazać, że system monitoringu GPS nie działa tak jak obiecano.

Paweł Gościcki – CEO LINCOR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com