Czasami człowiek poświęca za dużo czasu na pracę, zaniedbując tym samym inne dziedziny życia. Jeżeli zdarza się to z rzadka, to jeszcze nie jest tak źle. Gorzej kiedy na skutek pracoholizmu, nagminnie zaniedbywane są relacje, zdrowie czy zwykły odpoczynek.
Po czym poznać pracoholika?
Czasami ciężko wyznaczyć twarde granice pomiędzy byciem człowiekiem ambitnym i chętnie angażującym się w pracę a pracoholikiem. Jeśli jednak znajoma osoba bierze na siebie zbyt wiele obowiązków, ciągle nie ma czasu dla znajomych czy rodziny ani na odpoczynek, to należy się jej dobrze przyjrzeć. Być może jest ona właśnie pracoholikiem.
Charakterystyczna dla osoby uzależnionej od pracy jest silna potrzeba jej wykonywania. Kiedy zaś akurat nie ma takiej możliwości, taki człowiek i tak stale o niej myśli. Nie potrafi się zrelaksować, bo nawet kiedy ma odpocząć, skupia się na tym, co jeszcze ma do zrobienia. Poza tym od prawidłowego i zgodnego z oczekiwaniami wykonania zadań zależy całe samopoczucie pracoholika. Stopniowo inne dziedziny życia przestają wręcz dla niego istnieć. Oczywiście, wszystko to daje wiele negatywnych skutków. Jest to więc uzależnienie, którego, jak każdego innego zresztą, nie można bagatelizować.
Najczęstsze skutki pracoholizmu
Skutków nadmiernego zaangażowania w pracę może być bardzo wiele. Większość jest negatywna, ale niektóre mogą powodować tymczasową gratyfikację, co zwiększa podatność na uzależnienie. Są to takie skutki jak wyższe wynagrodzenie za pracę albo sukcesy o wymiarze niematerialnym. Zazwyczaj jednak, kiedy nałóg zaczyna przybierać na sile, szybko się one kończą. Z powodu ciągłego przemęczenia efektywność pracy zmniejsza się a osiągnięcia się kończą.
Wśród negatywnych skutków pracoholizmu można wyróżnić te związane z relacjami z innymi ludźmi. Człowiek uzależniony zaczyna żyć jedynie swoim nałogiem, na skutek czego cierpią osoby w jego otoczeniu. Przestaje je zauważać. Zapomina o ważnych wydarzeniach i o prostych sprawach, o które był proszony. Może nie uświadamiać sobie, że jest Dzień Matki i czas złożyć życzenia rodzicielce. (Dobrze, że jest strona http://www.za-ile-swieta.pl, która może przyjść mu z pomocą.) Zależnie od stadium swojej choroby nałogowy pracownik coraz bardziej traci kontakt z bliskimi i nie uświadamia sobie tego, w końcu może nawet przestać odczuwać potrzebę bycia z innymi, spotykania się. Znajomi mogą też zauważyć, że nawet kiedy go widzą i z nim rozmawiają, on jest nieobecny. Nałóg w końcu może doprowadzić do całkowitego wyobcowania. Nieraz powoduje rozpad małżeństwa i rodziny.
Poza tym człowiek zorientowany wyłącznie na pracę, traci z oczu swoje własne zdrowie. Na skutek permanentnego stresu rozwijają się choroby psychosomatyczne. Uzależniony może mieć problem ze snem, z kołataniem serca i z wieloma innymi schorzeniami. Czasami skutkiem tego jest inne uzależnienie – od leków albo alkoholu. Człowiek nie może żyć ciągle w napięciu i taki stan odbija się na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym.
Pracoholizm to poważne uzależnienie, któremu w miarę możliwości trzeba przeciwdziałać. Kiedy więc zauważy się jego symptomy, najlepiej pójść do specjalisty.
Mnie z pracoholizmu wyleczyła pewna Pani psycholog (ze strony http://www.psychoterapia-psychodynamiczna.warszawa.pl). Bez takich konsultacji byłby by ciężko.