Twoja firma chce zorganizować pokaz ogni sztucznych – co z przepisami?

Sztuczne ognie, choć najczęściej kojarzą się nam z nocą sylwestrową, to coraz częściej wykorzystywane są podczas innych imprez w ciągu całego roku. Choć najczęściej sami zajmujemy się obsługą takiego pokazu, to warto poznać podstawowe zasady, jakie pozwalają nam wykorzystać sztuczne ognie w trakcie imprez, które organizujemy. Drugą opcją jest skorzystanie z usług osoby, która fachowo zajmuje się obsługą pokazów fajerwerków.

Jakie są podstawowe zasady?

Jak już wspomniano, najczęściej sztuczne ognie kojarzą nam się z nocą sylwestrową. Zgodnie z prawem sztuczne ognie można samodzielnie odpalać jedynie w dzień 31 grudnia i 1 stycznia. W przypadku pozostałych dni, kiedy to fajerwerki używane są samodzielnie, bez pozwolenia, można narazić się na karę w postaci grzywny w kwocie nawet do 500 złotych. Istnieją również wyjątkowe przypadki, takie jak ludność wyznania prawosławnego, która ze względu na charakter swojej religii może zorganizować taki pokaz w dniach 13 i 14 stycznia.

Gdzie uzyskać pozwolenie?

Pozwolenie na odbycie pokazu sztucznych ogni w terminie innym niż noc sylwestrowa wydaje wojewoda odpowiedni dla miejsca zamieszkania czy w przypadku mowy o przedsiębiorstwie, miejsce funkcjonowania firmy. Prośbę o pozwolenie wydaje się w formie pisemnej i oczekuje na odpowiedź kilkanaście dni.

Jak wykonać bezpieczny pokaz

Podstawową zasadą bezpiecznego pokazu jest zakup fajerwerków, które posiadają specjalny polski atest- Polska Norma nr PN-C-86061, a także klasę bezpieczeństwa i datę przydatności. Przed otwarciem opakowania należy zapoznać się z instrukcją, która powinna znajdować się w opakowaniu i być w języku polskim. Do przeprowadzenia pokazu należy znaleźć odpowiednie miejsce, o dość dużej powierzchni, znajdujące się możliwie z dala od skupiska ludzi. Nie wolno odpalać fajerwerków na balkonach, tarasach czy skwerach blisko miejsc zamieszkania ludzi. Odpalać w rękach można tylko zimne ognie i flary- resztę należy odpalać w bezpiecznej dla nas odległości. Pod żadnym pozorem nie wolno używać fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających, a same fajerwerki mogą być używane tylko przez osoby pełnoletnie. Warto także wiedzieć, że wszelkie sytuacje wzbudzające niepokój należy zgłosić straży miejskiej- do bezpiecznej detonacji fajerwerków powołana jest specjalna jednostka.

Fajerwerki – czy to na pewno dobry pomysł?

Pomysłów na organizację imprezy firmowej jest naprawdę dużo. Wystarczy poszukać inspiracji w sieci lub wynająć firmę specjalizującą się w organizacji takiego rodzaju imprez. Pokaz fajerwerków może być atrakcyjnym zwieńczeniem pracowniczego wieczoru. Aby przebiegł on jednak w taki sposób, w jaki sobie zaplanowaliśmy, warto zaopatrzyć się w bezpieczny zestaw fajerwerków i przede wszystkim pamiętać o stosownych pozwoleniach. Na rynku jest dostępna naprawdę spora ilość różnego rodzaju fajerwerków, więc należy skupić się na wyborze nie tylko modelu o spektakularnych efektach, ale równie bezpiecznych. Tylko wówczas impreza będzie całkowicie udana.

Artykuł przygotował serwis pirotechniczny http://sklepfajerwerki.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com