W kontekście szeroko rozumianych tworzyw sztucznych sporo się mówi o problemach dotyczących biodegradacji. Wielu przeciwników tych materiałów zdaje się jednak ignorować fakt, że substancje te mają ogromny wpływ na rozwój cywilizacyjny XX i obecnego wieku.
Jedną z dziedzin, w których tworzywa sztuczne odgrywają ogromną rolę jest budownictwo mieszkaniowe. Budowane obecnie domy jednorodzinne są wygodne, ergonomiczne i bezpieczne. Jakie tworzywa sztuczne są obecnie stosowane w popularnych domowych instalacjach?
Tworzywa sztuczne w instalacjach hydraulicznych
Hydraulika w ostatnich dziesięcioleciach uległa ogromnym przeobrażeniom. Dawniej hydraulik kojarzył nam się przede wszystkim z silnym fachowcem operującym nad wielkim imadłem ze stalowymi kształtkami i rurami. Obecnie owszem wykorzystuje się stal, miedź i inne metale w instalacjach hydraulicznych, ale większość elementów instalacyjnych jest już tworzona zazwyczaj z rozmaitych tworzyw sztucznych. Na przykład w instalacjach sanitarnych powszechnie wykorzystuje się polipropylen. Jest to tworzywo elastyczne, trwałe, niewrażliwe na korozję pod wpływem wody i łatwo formowalne po podgrzaniu. Rury i kształtki PP są łączone ze sobą metodą zgrzewania. Łączone powierzchnie są podgrzewane do temperatury ok. 300 stopni Celsjusza, a następnie ręcznie ze sobą scalane. Prawidłowo wykonane łączenia charakteryzują się znakomitą szczelnością i trwałością. Tworzywo na łączeniu tworzy jednolitą strukturę, łączenie zatem jest praktycznie nie do rozerwania. Montaż instalacji z polipropylenu jest szybki, wygodny dla instalatora i czysty, a cały system jest lekki i stosunkowo elastyczny (w przeciwieństwie do masywnych i ciężkich instalacji wykonywanych ze stali). Na rurach transportujących ciepłą wodę użytkową dodatkowo stosuje się warstwę izolacyjnej otuliny także wykonanej z tworzywa sztucznego. Stanowi ona termiczną barierę, dzięki której gorąca woda płynąca wewnątrz rur nie ulega wystudzeniu.
Tworzywa sztuczne powszechnie wykorzystuje się także w produkcji systemów techniki grzewczej. W ostatnich dziesięcioleciach ogromną popularność zyskały rury warstwowe polietylenowe. Są to elastyczne, zapamiętujące kształt rury, które mogą transportować gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem. Metalowe kształtki są łączone z rurami albo metodą zaprasu, albo na skręcany uszczelniany gwint.
Oczywiście hydraulika to nie jedyna dziedzina budownictwa, w której tworzywa sztuczne odgrywają niezwykle istotną rolę. Materiały syntetyczne są także nieodłącznym elementem instalacji elektrycznych, domofonowych, internetowych oraz telewizyjnych. Z płyt poliwęglanowych wykonuje się wytrzymałe przezroczyste zadaszenia oraz ściany działowe. A polichlorek winylu jest bardzo często wykorzystywany w produkcji najróżniejszych okładzin podłogowych oraz ściennych. Potrzebujesz hurtowych ilości płyt wykonanych z tworzyw sztucznych? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Techplast. W ofercie dystrybucji znajdą Państwo między innymi: poliwęglan lity oraz komorowy, plexi oraz płyty elewacyjne hpl.
Tworzywa sztuczne dystrybutor Techplast
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group
Oddział Kraków – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-krakow
Oddział Poznań – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-poznan
Polecamy:
– Oczyszczacz powietrza do biura to dobra inwestycja